12 bin 706 Android aplikasyonunda bilinçli güvenlik açıkları tespit edildi!

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

12 bin 706 Android aplikasyonunda bilinçli güvenlik açıkları tespit edildi!

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

android-uygulama-acik

Yayınlanmış 150 bin civarında Android aplikasyonunun güvenlik açıklarının araştırıldığı bir akademik araştırmada korkunç bir gerçekle karşılaşıldı. 12 bin 706 android aplikasyon bilinçli bir şekilde saldırganlara açık hale getirildi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa menşeli araştırmacılar tarafından bir araç tasarlandı. InputScope adını verdikleri bu araçla ulaşılmak istenen hedef, 150 bin adet Android aplikasyonun güvenlik sorunlarını tespit etmekti.

Akademisyenler bu çalışmanın sonucunda korkunç bir gerçekle yüzleştiler. En çok tercih edilen aplikasyonların test edildiği bu araştırmada 12 bin 706 tane android aplikasyonunda bilinçli olduğu tahmin edilen ve arka kapıdan saldırganların erişimi için açık bırakılmış olabileceğini saptadı.

AÇIK KAPILAR BİLİNÇLİ Mİ BIRAKILIYOR?

Play Store’da yayınlanmış olan uygulamalardan en çok kullanılan 100 bin tanesini, diğer android marketlerde yayınlanmış 20 bin tanesini ve Samsung cep telefonlarına alındığında yüklü olarak gelen uygulamalardan ise 30 bin tanesini araştıran bilim insanları, yaptıkları testler sonucunda korkunç güvenlik problemleri ile karşılaştı.

Araştırmacıların açıklamalarına göre 12 bin 706 android aplikasyonda bilinçli olarak açık bırakılmış alanlar mevcut. Saldırganların boş meydan bulması anlamına gelen bu verilere göre çok fazla insanın kullandığı bu uygulamalar milyonlarca insanın güvenlik bilgilerini tehdit ediyor.

Bu güvenlik açıkları ile saldırganların kullanıcı hesaplarına dilediklerinde erişebilme imkânı sunuyor. Hatta o aplikasyonun yüklü olduğu cihazları dahi ele geçirip yönlendirebilir.

10 MİLYON İNDİRİLMİŞ APLİKASYON DENENDİ

Tam 10 milyon indirmeden fazlasına sahip olan bir uygulamanın numune olarak incelendi. Araştırmada incelenen aplikasyonda bulunan ana parola sayesinde, telefonun sahibi telefonu kaybetmiş olsa ve erişim kısıtlaması getirse bile bu erişime ait kilitler kırılabilir durumda.

Ayrıca çok meşhur bir ekran kilidi koyma aplikasyonu istediği zaman kullanıcıların koyduğu şifreleri sıfırlayarak sistemi açabiliyor.

Akademisyenlerin araştırmalarında erişim skandalı tespit ettikleri 12 bin 706 aplikasyondan 6 bin 800 adedinin Google Play Store’da yer aldığını ifade ettiler. Sorun tespit edilen diğer uygulamaların 4 bin 800 tanesinin ise Samsung telefonlarda otomatik yüklü olarak geldiği ifade edildi.

Haber: WebTekno

FIFA PİYASAYA 2.7 MİLYAR DOLAR NAKİT REZERV SÜRÜYOR!

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli