2. Abdulhamid’in Hüdhüd mü yoksa Yıldız teşkilatı mı daha önemliydi?

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

2. Abdulhamid’in Hüdhüd mü yoksa Yıldız teşkilatı mı daha önemliydi?

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

hudhud-teskilati-ve-yildiz-istihbarat-teskilati-

İzlediği dahiyane siyaset ile 20. Asrın karmaşıklığı arasında Osmanlı Devleti’ni harika bir şekilde idare eden Sultan 2. Abdülhamid’in yöntemleri duyanları hayran bırakmaya yetiyor.

2. Abdülhamid Özellikle Avrupa’da Osmanlı Devleti’nin aleyhinde hareket eden devletlerin en üst yöneticilerinin yanlarına, sarayların en gizli bölmelerine erişmeyi başaran ajanları sayesinde birçok siyasi taarruzu bertaraf etmeyi başardı.

Özellikle hafiyeleri konusunda izlediği yöntemlerle zekasına hayran bırakan Sultan Abdülhamithan’ın bu özelliklerini kendi dönemindeki paşalarının çoğu dahi fark edemedi. Zira onun paşalarının dahi üstünde makama sahip olan, Sultan adına konuşabilen hafiyeleri vardı. Hatta bu hafiyelerin oluşturduğu teşkilatın simgesi ve bir ismi dahi vardı.

Herkes tarafından bilinen ve meşhur olan Yıldız İstihbarat Teşkilatından bahsetmiyoruz! Sultanın bu teşkilatı yalnızca üyeleri ve Sultana en yakın paşaları tarafından bilinen iç siyasette bile oldukça gizli bir teşkilat idi.

HÜDHÜD TEŞKİLATI HAKKINDA

Sultan’ın dünyanın dört bir yanına yayılmış ve oralarda önemli mevkiler elde etmiş istihbarat teşkilatı üyeleri çok önemli bilgiler elde ederek Osmanlı Devleti’nin beklenmedik tedbirler almasına olanak sağlıyordu. Bu sayede gelen hücumların bertaraf edilmesi çok daha net ve kolay oluyordu.

Yıldız İstihbarat Teşkilatı bu konudaki zahiri taarruzların birçoğunu görmeyi başarıyor ve elde ettikleri bilgileri Sultan ile ve Osmanlı yönetimi ile paylaşıyordu. Ancak işin birde görünmeyen saldırılar kısmı vardı. Dışarıdan bakıldığında belli olmayan bu tehlikelere karşı alınacak tedbirler için daha detaylı malumatlar gerekiyor hatta yeri geldiğinde karşı hamle yapacak fedailerin var olması icap ediyordu.

İşte tam da bu vazifeyi görmek için var olan Sultan’a sadık bir hafiye ordusu vardı. Sayısı oldukça az olmasına rağmen yetki ve etki bakımından oldukça mühim bir konumda olan bu kuruluşun ismi Hüdhüd Teşkilatı idi.

Bu teşkilata mensup olan özel hafiyelere üzerinde hühhüd kuşu işlemeli bir amblemin yer aldığı rozete sahip oluyordu. Bu rozeti alan hafiyelerin Sultan adına konuşup hareket etme yetkisi vardı. Bu bakımdan sultanın en güvendiği adamları arasından seçilmesi zorunlu olan hafiyeleri Yıldız mensubu hafiyelerden ayıran bu yönün var olduğu söylenebilir.

HÜDHÜD İSMİ NE ANLAMA GELİYOR

Bu teşkilat adını Hüdhüd kuşundan almaktadır. Görünmeyeni gören ve bilinmeyeni bilen bir kuş olan Hüdhüd kuşu Kur’an-ı Kerim’de Hz. Süleyman’a bilmediği bilgileri getiren kuş olarak bilinmektedir.

Bu teşkilatın Fatih Sultan Mehmet döneminde yer alan Akıncılar Birliği ile benzer yönleri bulunduğu görülmektedir. Zira Sultan Mehmed’in özellikle balkanlarda etkili olan Akıncılar Birliği hem istihbari hem de taarruzi bir konuma sahip idi.

Bütün bu bilgiler göz önüne alındığında Sultan adına söz söyleme yetkisi bulunan etki ve yetki bakımından az ama öz işlerde imzası bulunan bu teşkilatın Sultan 2. Abdülhamid adına Yıldız İstihbarat teşkilatına nazaran daha büyük önem arz ettiği ifade edilebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli