7 Madde yeni koronavirüs tedbirleri! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

erdogan-7-madde-koronavirus
erdogan-7-madde-koronavirus

Koronavirüs tehlikesine karşı alınan yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 7 madde üzerinden açıklanan bu paket kapsamında nelere dikkat edilecek? İşte detaylar…

Türkiye’de gün geçtikçe artan vaka sayısı alınan önlemleri de sıkılaştırmayı beraberinde getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum sosyal hayatta kısıtlamalar getiren yasakları uygulamaya koydu. Bugün ise saat 22:00’da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tedbirleri 7 Madde olarak açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre Türkiye’de tespit edilen Koronavirüs vaka sayısı 5 bin 698 oldu. Virüs nedeniyle ölen vatandaşların sayısı ise 92 olarak açıklandı.

Erdoğan, hayatını kaybeden vatandaşlar için Allah’tan rahmet dilediğini söyledi. Birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Erdoğan, güçlü olunduğu takdirde süreçten güçlü olarak çıkılabileceğini ifade etti. Her bir vatandaşın sorumluğunu ve bu hastalığın getireceği sonuçları bilmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, alınan ekonomik tedbirleri ve yardımları değerlendirdi

100 MİLYAR LİRA ÜZERİNDE EKONOMİK DESTEK

Virüsün ekonomiye olumsuz etkilerine karşılık olarak başlangıçta 100 Milyar TL’lik destek paketi açıkladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, işsizlik fonunu desteklerle güçlendirdiklerini söyledi. Esnafı desteklediklerini söyleyen Erdoğan en düşük emekli maaşının 1500 TL olacağını söyledi.

HİÇ KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Üretim ve İhracatın devam etmesi için çaba sarf ettiklerini söyleyen Erdoğan, bu durumun Türkiye’nin öncelikleri arasında olduğunu dile getirdi. Bu konuda tedbir aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiç kimsenin mağdur olmayacağı güvencesini verdi. Yaşlılara gözümüz gibi bakacağız’ diyen Erdoğan, kurallara uyulduğu sürece bu meselenin üstesinden en kısa sürede geleceklerini söyledi.

TIBBİ MALZEMELERDE SORUN YOK

Tıbbi malzemeler açısından problem yaşanmadığının altını çizen Erdoğan, yerli üretim olmasının bunda önemli etken olduğunu söyledi. Maske, Kit ve Eldiven gibi malzemelerde stokçuluk yapanlara karşı gerekli tedbirlerini alındığını söyledi. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı bazı iş yerlerine şafak operasyonu düzenlenmişti.

7 MADDE ÜZERİNDEN YENİ TEDBİRLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 7 Madde yeni tedbir paketi ise şu şekilde:

  • Valilik izni olmadan şehirler arası yolculuk yapılmayacak
  • Kamu ve özel sektör minimum personel sayısı kuralını uygulayacak. Esnek çalışma sistemi devrede olacak
  • Tüm toplu taşıma araçlarında mesafeli oturma kuralı uygulanacak.
  • Halka açık piknik alanları hafta sonu kapatılacak
  • Askerlerin Celp ve Terhisinde 14 gün karantina kuralı icra edilecek
  • Yurtdışına uçmak yok. Uçuşlar tamamen iptal
  • Valiler alınan kararların icrasını takip edecek, gerekirse ek tedbir alabilecek

YKS 2020 MÜFREDATI BELLİ OLDU! ZİYA SELÇUK AÇIKLADI

BEŞTEPE’DE CUMA NAMAZI KILINDI

nevşehir escort bayan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.