Takip Edin

Ekonomi

ABD Koronavirüs ‘e karşı koyamıyor | 1 ayda 22 milyon kişi işsiz kaldı

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

ABD'de Koronavirüs etkisi büyüyor. 1 ayda işsizlik maaşına başvuran insanların sayısı 22 milyonu aştı. Maaşa çalışan nüfusun yüzde 14'ü başvurdu.

ABD Koronavirüs ‘ün pik yaptığı an itibariyle 21 gün gibi bir sürede 16 milyondan fazla vatandaşın işinden olmasına engel olamadı. Son hafta verileri ile birlikte işsiz kalan insan sayısı 22 milyon 25 bine ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamını sürdüren insanlar Koronavirüs nedeniyle ekonomik olarak zor zamanlar geçiriyor. 

Ülkeye ait Çalışma Bakanlığı verileri son 1 ay içerisinde işinden olan insan sayısının da yer aldığı rapor yayınladı. 

Daha önceki raporlarda bu haftadan önceki haftanın verileri kamuoyu ile paylaşılmıştı. Önceki haftanın raporlarına göre işinden olan insan sayısı 16 milyon olarak tespit edildi. Bu insanlar sadece resmî  rakamları içeriyor. Çünkü 16 milyon sayısı işsizlik maaşı almak için müracaat eden insanları ifade ediyor.

BU HAFTA 5 MİLYONDAN FAZLA BAŞVURU YAPILDI

ABD’de zaman geçtikçe işinden olan insan sayısı da artmaya devam ediyor. Ülkede Mart ayının 16’sı itibariyle bir hafta boyunca işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı 281 bin olarak açıklanmıştı.

23 illa 28 Mart tarihleri arasında bu sayı 6 milyon 900 bin olurken, 30 Mart ila 4 Nisan tarihleri arasında 6 milyon 600 bin olarak açıklandı. ABD Koronavirüs nedeniyle işsiz kalan 22 milyon kişiye işsizlik maaşı ödeyecek.

ABD KORONAVİRÜS BİLANÇOSU: 1 AYDA  22 MİLYON 25 BİN İŞSİZ

Bu haftanın verileri ise Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlandığında işsizlik maaşı almak için başvuranların sayısının 5 milyon 245 bin kişi olduğu görüldü. Açıklanan bu son rakamlara göre virüsten etkilenen kişi sayısı 1 ayda toplamda 22 milyon 25 bin kişi olarak tespit edildi.

 ÇALIŞANLARIN YÜZDE 14’Ü İŞSİZ KALDI

Açıklanan rakamlar yüzde hesabına vurulduğunda da hatrı sayılır bir rakam ortaya çıkıyor. 22 milyon 25 kişi Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam çalışan nüfusun yüzde 14’üne tekabül ediyor. İş gücü itibariyle 162 milyon insanın çalıştığı ABD’de koronavirüs oldukça ciddi bir kesimi etkisi altına aldı. 

ABD KORONAVİRÜS ETKİSİ 2009 KRİZİNİ GEÇECEK

Sürecin bu hızla devam etmesi halinde 2009 ekonomik krizinde etkilenen insan sayısı geride bırakılacak. ABD’de çalışan kesimden tam 22 milyon 442 bin insan etkilenmişti.

KORONAVİRÜS YELLENME YOLU İLE BULAŞIR MI?

GÜNEŞ EN NET HALİ İLE GÖRÜNTÜLENDİ

 

Ekonomi

Bu iki taş sayesinde bir gecede milyarder oldu!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Tanzanya’da Madencilik işi ile uğraşan Saniniu Laizer bulduğu iki taş sayesinde milyarder oldu.

Bulduğu taşlar ülkede yer alan en değerli iki taş olma özelliğine sahip olduğu için oldukça önemli olan taşlar olduğundan bu durum Laizer’in hayatını değiştirdi. Zira Laizer bu taşlar sayesinde kendi ülkesinde bir gecede milyarder olmayı başardı.

Taşların büyüklüğü insanın ön kolu ile hemen hemen aynı boyutta olarak tespit edildi. Laizer bulduğu bu taşları Tanzanya Maden Bakanlığına satarak tam 7.74 milyar Tanzanya Şili değerinde ödeme aldı. Ülkesinin para birimi itibariyle Laizer, bir gecede milyarder olmayı başardı.

DEVLET BAŞKANINDAN MADENCİLERE ÖVGÜ

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, taşları bulan Madenci Laizer’e övgüler sundu ve tebrikte bulundu. Bunun yanı sıra küçük çaplı olarak maden işi ile uğraşanların iyi işler yaptıklarını belirten Başkan Magufuli, Tanzanya zenginliği açısından bu çalışmaların önemli olduğunu kaydetti.

Laizer’in bir gecede kazandığı 7.74 milyar Tanzanya Şilisi Türk Lirası ile 22 milyon 975 bin lira civarında tutuyor. 4 tane eşi ve 30 adet çocuğu bulunan madenci Laizer, 52 yaşında ve bundan sonrada ineklerini beslemeye devam edecek. Bunun yanı sıra bir adet okul ve bir tane AVM inşa etmeyi planlıyor.

Ülke tarihinin en büyük iki değerli taşını bulan madenci, bir gecede zengin oldu
Devamını oku

Ekonomi

Her vatandaşa 500 TL Bayram Harçlığı verilecek mi? Açıklama geldi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

https://www.bilgikosku.com/turkiyenin-en-guvenli-sehri-mersin-oldu/

Sosyal Medya’da dolayısıyla halk arasında yayılan devletin çalışan çalışmayan herkese Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için Açık Kapı üzerinden başvuru yapanlara para vereceğini iddia eden haberlerin yalan olduğu tespit edildi.

Whatsapp üzerinden insanlara gönderilen bir ses kaydı ile yayılan iddia Açık Kapı üzerinde yayınlanan bir yazı ile yalanlandı. Ses kaydında tarifte bulunan kadın olduğu anlaşılan şahıs nasıl yapılacağını da tarif ederek vatandaşlara yardıma başvurmalarını söyledi. Kadının iddiasına göre ise yardıma başvurmanın son tarihi 25 Nisan olarak biliniyordu. Söylentiye göre devlet aile başı 400 ve 18 yaş altında bulunan her çocuk için ise 100’er lira ödeme yapacaktı.

Tüm bu iddiaların asılsız olduğu anlaşıldı. İnsanlar arasından çabuk yayılan bu tür asılsız haberlere de bir yenisi daha eklenmiş oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından resmi Twitter hesabı üzerinden yayınlanan kamu bilgilendirme mesajı ile iddiaların asılsız olduğu, böyle bir ödemenin yapılmayacağı bildirildi.

AÇIK KAPI KURUMUNUN VAZİFESİ BU DEĞİL

Yapılan açıklamada bu iddiaların asılsız olduğu dile getirilirken Açık Kapı kurumunun ne maksatla hizmet verdiği hususunda bilgilendirmeler de yapıldı. Valilik ve Kaymakamlıklar üzerinden bayram harçlığı mahiyetinde yapılacağı iddia edilen yardımların gerçeklerle bağdaşmadığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılında kurulan kurumun kamusal hizmetlerde vatandaş ile devlet arasında bir aracı olmasının hedeflendiği ifade edildi. Danışma ve yönlendirme hizmeti verdiği belirtilen kurum, resmî açıklamalar dışında başka iddialara kulak asılmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

DEVLETİ YAVAŞLATAN, MEŞGUL EDEN HAREKETLER

Koronavirüs Pandemisi ile yoğun bir şekilde sürdürülen mücadelenin devam ettiği şu zamanlarda bu tür paylaşımların devletin ayağına bağ olduğu ifade edildi. Bu tür işlerin iş yükünü yürütülemez kıldığı ifade edilirken, sosyal izolasyona oldukça ciddi zararlar verebileceğinin altı çizildi.

HABER: TÜRKİYE’NİN EN GÜVENLİ ŞEHRİ O İLİMİZ OLDU!
Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.