Takip Edin

Video

Kuantum Bilgisayarlar: Geleceğin teknolojisi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

YouTuber Barış Özcan kuantum bilgisayarların keyfiyeti hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki zamanlarda çok ses getirecek olan bu teknoloji bugün bilinen bütün bilgisayar şifreleme sistemlerini çökertebilir. Evet yanlış duymadınız!

Bu teknoloji aslında bilgisayar yazılımının temeli olan Harezmi‘nin mucidi olduğu ‘0’ ve ‘1’lerin farklı fonksiyonlarda kullanılmasını ifade ediyor. Sıfır ve Birlerin farklı şekillerde dizilimi bugün kara ekran dediğimiz bilgisayar, telefon ve tablet teknolojisinin en arka planı sayılabilir. Kuantum bilgisayalarda ise durum tamamen farklı. Bit dediğimiz bilgisayar yazılımının en küçük yapı taşları sıfır yada bir seçeneklerinden birisini ifade ediyorken, kuantum bilgisayalarda bit’ler bir de olabilir sıfır da… Nasıl mı dersiniz?

İNSANLIĞIN BİLİM VE GELİŞİM SERÜVENİ VE KUANTUM

İnsanlık tarih boyunca birçok gelişim serüveni kaydetti. Değişen değişmeyen her ne varsa insanlık adına iyi yada kötü bir tecrübe ifade ediyordu. Çünkü teoride var olanlar pratiğe döküldüğünde zaten faydalı bir hal alıyordu. Bunun yanı sıra pratiğe dökülmeyen, dökülemeyen yada yanlış hamle içeren gelişim projeleri insanlar üzerinde bir deney-gözlem ilişkisi tadında tecrübe etkisi bırakıp öyle gidiyordu. Aslında yapılan yapılmayan her şey faydalıdır denilmesi de işte bu yüzden mantıklı olabilir. Çünkü maksat bulmaktan çok çabalamaktır. Başarmaktan daha zevkli olan şey ise o yolda geçen zamandır. Tüm bunların insanın fıtratındaki duygu karşılığı ise merak ve ilgi olarak ifade edilebilir. Her kim bir şeyleri merak etmişse o kimse yeni bir serüvene kapı aralamıştır. Tarih boyunca bu böyle olduğu gibi böyle olmaya da devam edecektir.

KUANTUM NEYİ İFADE EDİYOR?

İşte bu videoda bilim dünyasının merak ettiği şey de yeni bi serüvene kapı aralayacak gibi duruyor. Kuantum bilgisayarlar üzerinde yapılan çalışmalar eğer arzu edildiği gibi bir başarıya ulaşırsa bu sayede bilim ve tekonoloji dünyası yepyeni bir atılımla karşılaşabilir. Teknoloji’nin yaptığı her hamlede şaşıran biz insanlar acaba önümüze çıkarılacak olan hangi teknolojiyi hayranlıkla izlemeye devam edeceğiz. Siz de merak etmiyor musunuz?

Velhasıl Farklılıklar aslında yeni adımların başlangıcı olabilir. Tam emin değiliz ama bu teknoloji 21. Yüzyıl’da bizi bambaşka bir konuma taşıyabilir. Barış Özcan size bu videosunda konunun detaylarını anlatacak. Buyrun izleyelim…

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Video

Türk ustalar Suyun üzerinde giden araba yaptı!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Suyun üstünde giden araba

Tasarımı, projesi ve yapımı tamamen Türk işi olan bir araç icat edildi. Suyun üzerinde giden araç tamamen Türk işi ve patenti Türk ustalara ait.

Diğer deniz araçlarından farklı olarak bir araba şeklinde olan, direksiyon ve vites gibi normal kara taşıtlarında bulunan aparatlarla yönetilen bu aracın fikri Türk ustalara ait.

Jetski ve benzeri deniz araçlarına bir farklılık getirmek isteyen Türk ustalar Suda giden araba icat etti. Youtuber olan ve halihazırda 6 milyondan fazla abone tarafından takip edilen Deli mi ne isimli kanalda yayınlanan bu videoda aracın ilk denemesini yapıyorlar. Daha önce Suyun üzerinde giden araba isimli videosu ile oldukça ilgi gören Fester Abdü, bu kez daha önce yapacağını söylediği Suyun üzerinde giden araba fikrini hayata geçirdi.

Fester Abdü‘nün bu videosu halihazırda 3 milyon kişiden fazla insan tarafından izlendi.

Devamını oku

Video

27 Mayıs bir ilk olacak! Uzay taksiciliği başlıyor

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

27 Mayıs tarihi Bilim Dünyası adına çok önemli bir önem taşıyor. Uzay yolculuğu hikayelerine çok önemli bir seyahat daha ekleniyor. Bu tarihte SpaceX uzay aracını fezaya uçuracak.

ABD ve Rusya içinde yaşadığımız yüzyılın son yarısında uzaya araç gönderip istasyon kurma konusunda birbiri ile kıyasıya bir yarış sürdürüyor. Bu tartışmaların arasında son yıllarda Çin’de girdi ve kendi uzay aracını gönderdi.

Bilindiği gibi bu zamana kadar tüm bu yarışmalar devletler arasında güç gösterisi halinde idi. Fakat bu kez ilk olacak bir gelişme yaşanacak. Elon Musk tarafından özel olarak kurulan SpaceX firmasının uzay aracı Dragon 27 Mayıs tarihinde saatler 23:33’de uzaya gönderilecek.

Tarihte ilk olacak bu gelişme ilk kez bir devletin değil de özel bir firmanın Uzaya araç göndermesini ifade ediyor.

Firma bu deneyimi merak edenlerin de yaşayabilmesi için bir simülasyon geliştirdi. Barış Özcan Youtube kanalında yayınladığı videoda bu gelişmenin önemine değindi. Ayrıca Barış Özcan simülasyonu da deneyerek takipçilerine gösteriyor.

Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.