Kuantum Bilgisayarlar: Geleceğin teknolojisi – Bilgi

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Kuantum Bilgisayarlar: Geleceğin teknolojisi

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YouTuber Barış Özcan kuantum bilgisayarların keyfiyeti hakkında bilgi verdi. Kuantum bilgisayar teknolojisi ile bugün mevcut bilgisayarların şifreleri...

YouTuber Barış Özcan kuantum bilgisayarların keyfiyeti hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki zamanlarda çok ses getirecek olan bu teknoloji bugün bilinen bütün bilgisayar şifreleme sistemlerini çökertebilir. Evet yanlış duymadınız!

Bu teknoloji aslında bilgisayar yazılımının temeli olan Harezmi‘nin mucidi olduğu ‘0’ ve ‘1’lerin farklı fonksiyonlarda kullanılmasını ifade ediyor. Sıfır ve Birlerin farklı şekillerde dizilimi bugün kara ekran dediğimiz bilgisayar, telefon ve tablet teknolojisinin en arka planı sayılabilir. Kuantum bilgisayalarda ise durum tamamen farklı. Bit dediğimiz bilgisayar yazılımının en küçük yapı taşları sıfır yada bir seçeneklerinden birisini ifade ediyorken, kuantum bilgisayalarda bit’ler bir de olabilir sıfır da… Nasıl mı dersiniz?

İNSANLIĞIN BİLİM VE GELİŞİM SERÜVENİ VE KUANTUM

İnsanlık tarih boyunca birçok gelişim serüveni kaydetti. Değişen değişmeyen her ne varsa insanlık adına iyi yada kötü bir tecrübe ifade ediyordu. Çünkü teoride var olanlar pratiğe döküldüğünde zaten faydalı bir hal alıyordu. Bunun yanı sıra pratiğe dökülmeyen, dökülemeyen yada yanlış hamle içeren gelişim projeleri insanlar üzerinde bir deney-gözlem ilişkisi tadında tecrübe etkisi bırakıp öyle gidiyordu. Aslında yapılan yapılmayan her şey faydalıdır denilmesi de işte bu yüzden mantıklı olabilir. Çünkü maksat bulmaktan çok çabalamaktır. Başarmaktan daha zevkli olan şey ise o yolda geçen zamandır. Tüm bunların insanın fıtratındaki duygu karşılığı ise merak ve ilgi olarak ifade edilebilir. Her kim bir şeyleri merak etmişse o kimse yeni bir serüvene kapı aralamıştır. Tarih boyunca bu böyle olduğu gibi böyle olmaya da devam edecektir.

KUANTUM NEYİ İFADE EDİYOR?

İşte bu videoda bilim dünyasının merak ettiği şey de yeni bi serüvene kapı aralayacak gibi duruyor. Kuantum bilgisayarlar üzerinde yapılan çalışmalar eğer arzu edildiği gibi bir başarıya ulaşırsa bu sayede bilim ve tekonoloji dünyası yepyeni bir atılımla karşılaşabilir. Teknoloji’nin yaptığı her hamlede şaşıran biz insanlar acaba önümüze çıkarılacak olan hangi teknolojiyi hayranlıkla izlemeye devam edeceğiz. Siz de merak etmiyor musunuz?

Velhasıl Farklılıklar aslında yeni adımların başlangıcı olabilir. Tam emin değiliz ama bu teknoloji 21. Yüzyıl’da bizi bambaşka bir konuma taşıyabilir. Barış Özcan size bu videosunda konunun detaylarını anlatacak. Buyrun izleyelim…

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli