Berberler (Kuaförler) sosyal mesafe ve hijyeni nasıl sağlayacak?

Sıradaki içerik:

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

e
sv

venüsbet giriş

deneme bonusu veren siteler

Berberler (Kuaförler) sosyal mesafe ve hijyeni nasıl sağlayacak?

avatar

Muharrir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bakanlar Kurulu kararının ardından 11 Mayıs tarihinde Berberler (Kuaförler) ve AVM’ler tekrar hizmete vermeye başlayacak.

Bakanlar Kurulu kararının ardından 11 Mayıs tarihinde Berberler ve AVM’ler tekrar hizmete vermeye başlayacak.

Cumhurbaşkanı’nın bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada verdiği bilgilere göre artık Türkiye normalleşme sürecine giriyor. Beklenen tarihten daha erken gelen bu karar sıkı tedbirler ile beraberinde gelecek. Virüsün tekrar yayılmaması için belirli kriterler ve bölgelere göre il pandemi kurulları da karar alabilecek.

Konu hakkında kulis hareketliliklerini CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, canlı yayın ile paylaştı. Verilen bilgilere göre çalışma saatlerinde ve sosyal mesafede önemli kuralları içeren bir rehber Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilecek.

Fakat virüsün bulaşabileceği riskli alanlar olarak görüldüğü için pandemi tedbirleri kapsamında kepenk kapatmak zorunda bırakılan Berberler ve AVM’lerin sosyal mesafe ve hijyen konusunda nasıl tedbirler alacağı merak ediliyor.

Özellikle insanların saçları ile alakalı işlemlerin uygulandığı berberler bu konuda fazla hassas davranmak zorunda kalacak. Daha önce yapılan araştırmalarda virüsün insan saç ve sakalına da yapışabilir özellikte olduğu bildirilmişti.

BERBERLER VE AVM’LERE ÇALIŞMA KRİTERLERİ

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bu konuda bir dizi tedbirler alacak. AVM’lerde uyulacak kurallar ve sosyal mesafe şartları konusunda rehber yayınlanacak. Virüs tedbirleri kapsamında belirli kriterler konulacak. Bu kriterler iki Bakanlığın ortak çalışması sonrası yayınlanacak rehberde detaylı olarak bildirilecek.

Bugün düzenlenecek toplantıda uyulacak kurallar netlik kazanacak. Kurallar içerisinde çalışma saatleri ve hijyen kriterleri genel başlıkları altında birçok madde yer alacak. Özellikle insanların bir arada fazlaca bulunabilme ihtimalinin olduğu bu iki tür mekân için sosyal mesafe şartı ağırlıklı kurallar getirilmesi bekleniyor.

BERBERLER VE AVM’LER GEÇ SAATLERE KADAR ÇALIŞAMAYACAK

Dicle Canova Ankara’da Bakanlıklarda bu konu hakkında görülen hareketlilikleri aktardı. Çalışma saatleri konusunda berberler ve AVM’ler için uzun süre çalışma fırsatı tanınmaması bekleniyor. Normal şartlarda sabah 8’den akşam 11’lere kadar açık bulunan berberler ve AVM’ler bu kadar uzun sürecek bir mesai kavramı ile çalıştırılmayacak.

AVM’lere gelen müşterilen ateşleri tek tek ölçülecek. Teknik aletler vasıtasıyla iki aşamalı ateş ölçme gerçekleştirilecek. Giyinme kabinlerinde çıkartılan ürünler bir süre askıda kalacak. Her müşteri sonrası kabinler dezenfekte edilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli