Takip Edin

gündem

Beş asırlık Cami’ye “Badana” yaptılar

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Kastamonu’da bulunan ve tam beş asırlık geçmişe sahip olan tarihi caminin eski ve restorasyon sonrası yeni görüntüleri sosyal medyanın gündemine düştü.

Ortaya atılan iddialara göre 514 yıl önce inşa edilen tarihi Nasrullah Camii’nde yer alan süslemeler yok oldu. Hatta caminin tarihi şadırvanı yerine havuz inşa edildi.

Osmanlı’da müderris olarak vazife yapan Kadı Nasrullah tarafından inşa edilmiş olan tarihi Nasrullah Camii, 1506 yılında tamamlandı. Kastamonu’da bu cami için yapılan tadilat çalışmalarının ardından ortaya çıkan görüntüler ortalığı karıştırdı. Restorasyon esnasında camiye Badana yapılması büyük tepki çekti.

BU CAMİ İSTİKLAL MARŞININ İLK OKUNDUĞU MEKÂN

Ayrıca cami ile ilgili bilinen bir özellik daha var. İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız Mecliste okunmadan önce ilk olarak bu camide okundu. Cami’nin restore edilmeden önceki hali ve sonraki haline ait olduğu iddia edilen görüntüler ise sosyal medyada ciddi tepki gördü. İşte o görüntüler:

Bir milletin tarih bilinci böyle yok olur! 514 yıllık camiye restorasyon yerine badana yapıldı
Cami’nin iç bölümü eski vaziyeti
Bir milletin tarih bilinci böyle yok olur! 514 yıllık camiye restorasyon yerine badana yapıldı
Cami iç bölüm yeni vaziyeti
Bir milletin tarih bilinci böyle yok olur! 514 yıllık camiye restorasyon yerine badana yapıldı
Cami kubbesi -iç görünüm- eski hali
Bir milletin tarih bilinci böyle yok olur! 514 yıllık camiye restorasyon yerine badana yapıldı
Kubbe içi süslemeleri yeni hali
Bir milletin tarih bilinci böyle yok olur! 514 yıllık camiye restorasyon yerine badana yapıldı
Şadırvan eski vaziyeti
Bir milletin tarih bilinci böyle yok olur! 514 yıllık camiye restorasyon yerine badana yapıldı
Şadırvan yeni vaziyeti
2Yorum

2 Comments

 1. Avatar

  İbrahim Pekcan

  26 Haziran 2020 at 01:44

  Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Hazır eliniz değmişken kalenin dışına da sıva yapıp söyle güzel bir boya atsanız pek güzel olur.

  • Avatar

   ernfdn

   26 Haziran 2020 at 18:04

   aynen ya hatta cila atsınlar parlatsınlar tam tarihi cami desin görenler.

   yapcak bişey yok be kardeşim bunlar hep oluyor işi işini bilmeyen adama veriyolar ülkede maalesef. ben denizcilik okuyorum ama inşallah benim yerime kaptanın kızı çizmez rotayı gemide.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gündem

Yakalayana 73 bin TL ceza verilecek!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye'de Tarım Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Gergedan Böceği hakkında satma, yakalama gibi durumlarda 73 bin lira ceza veriliyor.

Scarabaeidae familyasına ait olduğu bilinen böcek türü olan Gergedan Böceği için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir dizi yasak getirildi.

Şekil itibariyle Gergedan’ı andıran ve bir boynuza sahip olan bu böcek korkutucu görüntüsünün yanı sıra aynı zamanda büyüklüğü ile de dikkat çekiyor. Zira Gergedan Böceği böcek türü arasında boyut olarak en büyük böcek olma özelliğine sahip.

Scarabaeidae familyası içerisinde yer alan Dynastinae türü arasında yer alan Gergedan Böceği ‘nin tam 300 çeşit farklı versiyonu bulunuyor.

BOYU TAM 15 SANTİMETRE…

Bu böcek türünün uzunluğu 15 santimetreye kadar çıkabiliyor ve bu özelliği ile böcek dünyasının devleri arasında yer alıyor. Bu böcek türü insana ısırma ve sokma yöntemiyle zarar vermese de ülkemizde bir dizi tedbir uygulanması ile biliniyor.

KENDİ AĞIRLIĞININ TAM 850 KATINI KALDIRABİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’de bulundurulmasına yönelik tedbirler uygulanan Gergedan Böceği kendi ağırlığının tam 850 katına kadar yük taşıyabiliyor.

TÜRKİYE’DE BESLEME VE SATMA İŞLEMİ YASAK

Türkiye’de beslenmesi ve çoğalması nedeniyle satışının yasak olduğu bilinen Gergedan Böceği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bu böcek türü diğer böcekler ile beslendiği için doğal böceklerden kurtulma yöntemi olarak kullanılabilir.

Gergedan Böceği toplayan ve ekosistem içerisinde bu türün azalmasına neden olan kimselere en az 73 bin TL olmak üzere para cezası uygulanıyor.

ASYALILARIN EVCİL HAYVANI

Asya bölgesinde insanların evcil hayvan olarak sahiplendikleri Gergedan Böceği yurtdışında oldukça pahalı fiyata satılıyor. Yetişmiş haline 50 ila 60 dolar arasında bedel biçilen Gergedan Böceği larvaları ise 15-20 dolar arasında bir fiyattan alıcı bulabiliyor.

Devamını oku

gündem

Erdoğan’dan Fransa’ya Ayasofya cevabı!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa tarafından yapılan Ayasofya açıklamasına cevap verdi. Erdoğan Ayasofya'nın açılmasına kimsenin karışamayacağını söyledi.

İstanbul’un Şişli ilçesinde inşa edilen Levent Camii’nin temelinin atıldığı törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya hakkında radikal söylemlerde bulundu.

Geçtiğimiz gün Danıştay Ayasofya ile ilgili müze olmasını kararlaştıran Bakanlar Kurulu Kararının iptali için toplantı düzenlemiş ve alınan kararın 15 gün içerisinde açıklanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaşanan tartışmalarda kararın millete ait olacağını söylemiş ve Ayasofya konusunun üzeri geçici olarak kapatılmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı, bu kez Ayasofya’nın camii olarak kullanımına devam edilmesi yönünde kanaati olduğunu belli etti.

FRANSA’YA AYASOFYA CEVABI

Tekrar cami olarak devamı için talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumun diğer ülkeleri ilgilendirmediğinin altını çizdi. Türkiye’nin diğer ülkelerin ibadet yerleri hakkında herhangi bir müdahale içerisinde olmadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’deki ibadethanelerin statüsü hakkında diğer ülkelerin tasarruf ve müdahalesinin söz konusu olmayacağına işaret etti.

Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.