Beştepe Cuma Namazı gerekli önlemlerle kılındı: 'Safları sık tutmayalım'

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Beştepe Cuma Namazı gerekli önlemlerle kılındı: ‘Safları sık tutmayalım’

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

bestepe-cuma-namazi

 

Cuma namazı kılma uygulamasına ara verildikten sonra Beştepe Millet Camisi ’nde Cuma namazı kılınmasına izin verildi. Cemaat, aralarında büyük boşluklar bırakarak maskeler ile namazlarını kıldı. Bu Cuma Namazı, Farz’dan önce ‘Saflarımızı sık tutalım’ uyarısı yapılmayan ilk Cuma Namazı olarak tarihe geçti.

Cuma Namazında ve cemaatle kılınan vakit namazlarında toplu olarak bir araya gelinmesinin tehlike oluşturması gerekçesiyle Camilerde cemaatle toplu olarak namaz kılınması uygulamasına ara verildikten sonra Türkiye’de sadece Beştepe Millet Camisi ’nde Cuma Namazı kılınmasına izin verildi.

Koronavirüs tehlikesinin yayılmasını önlemek amacıyla toplu mekanlar ile birlikte Cuma namazlarının ve vakit namazlarının da cemaatle kılınması uygulanmasına ara veren Diyanet İşleri Başkanlığı, birçok önlem ve tedbir alarak Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde yer alan Beştepe Millet Cami’inde Cuma namazı kılınmasına müsaade etti.

BEŞTEPE , CUMA NAMAZI KILINAN TEK YER

Gerekli tedbirler düşünüldükten ve katılacak kişi sayısı belirlendikten sonra kılınmasına müsaade edilen Cuma Namazı, Beştepe’de ifa edildi. Safların arasına mesafe koyularak kılınan Cuma Namazı gerekli önlemler alınarak gerçekleştirildi. Cemaatle namaz kılma uygulamasına ara verilmesinin ardından bugün bir ilk yaşandı.

SOSYAL MESAFE VE MASKE UYGULAMALI CUMA NAMAZI

Cuma Namazına katılan insanlar arasında sosyal olarak boşluk bırakarak namazlarını kıldı. Namaza katılan herkesin maske taktığı görüldü.

DİYANET TV‘DE CANLI YAYINLANDI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imamlığında kılınan Cuma Namazı Diyanet TV üzerinden naklen yayınlandı. Diyanet TV ekranlarına kanal logosunun yanında #HayatEveSığar etiketinin olması dikkat çekti.

DAHA ÖNCE NE YAŞANDI?

Koronavirüs tehlikesinin Türkiye’de hızla yayılma başlamasının ardından salgının bulaşma ihtimali nedeniyle insanların toplu olarak bulunduğu yerlere yasaklar getirildi. Kapsam dahilinde birçok eğlence mekânı kapatıldı. Sonrasında açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı cemaatle namaz kılma uygulamasına da ara verdi. Vakit namazlarında, Cuma namazlarında ve Kandil Gecelerinde bir araya gelinmemesi adına çalışma başlattı.

Cuma Namazı ve Kandil gecelerinde camileri kapatma kararı alan Diyanet İşleri Başkanlığı vakit namazlarında camilerin açık bırakılmasını kararlaştırdı. Bu bağlamda dileyen bireysel olarak gidip camilerde namazlarını kılabiliyor. Ayrıca Yatsı Ezanından hemen sonra Koronavirüs için minarelerden dua ediliyor.

YKS 2020 MÜFREDATI BELLİ OLDU! ZİYA SELÇUK AÇIKLADI

32 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALINACAK HABERİ

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli