Camiler ve Din Görevlileri bizim için ne anlam ifade ediyor?

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Camiler ve Din Görevlileri bizim için ne anlam ifade ediyor?

avatar

Muhakkik

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

bilal-davutoglu-camiler-ve-din-gorevlileri-haftasi

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası düzenlenen CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI, bu yıl ki teması “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir.  Bugün Diyanet İşleri Başkanı PROF.DR. ALİ ERBAŞ, Ayasofya camiinde gerçekleşen açılış programında açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bu hafta içerisinde gerçekleşecek olan etkinlikler covid-19 önlemleri nedeniyle geçen yıllara nazaran daha buruk bir hafta olarak hafızalarımızda yer edecektir.

Camiler ve Din Görevlileri bizim için ne anlam ifade ediyor?

 Camiler, İslam’ın mabetleri, Allah’ın evleridir. İmar ve inşasında aziz milletimizin yarışırcasına sadaka-i cariye şuuruyla yardımlarını esirgemediği yerlerdir.

Camiler hayatın merkezi, ilim, irfan ve hikmet’in neşv-ü nema bulduğu yerlerdir.

Camileri İslam’ın sosyal hayat yapısına ayna tutan, insanların yalnızca ibadet için değil, aynı zamanda bir araya gelerek mutluluklarını paylaştıkları, dert ve sıkıntılarına çara aradıkları, ihtiyaç sahiplerine yardım edildiği “hayatın merkezi” olarak göstereceğimiz yerlerdir.

Birde hizmet erleri olan Din görevlileri/gönüllüleri vardır. Türkiye’nin en büyük kentlerinden en küçük kasaba, köy ve mezralarda hizmet eden gönül erleri…bu gönül erleri bulundukları görev mahallinde en büyük fedakarlıkları göstererek hizmet ederler. Özellikle kent merkezlerinden uzakta görev yapan gönül erleri, kısıtlı imkânlara rağmen yıl boyunca, yaz kış demeden görevlerini icra ederler.

Din gönüllüleri, yaz aylarında yaz kuran kurslarıyla küçük gönüllere Kuranı nakşederler, kış aylarında gece dersleriyle Camilerde kuran ve ilim halkaları kurarlar. Vaaz kürsülerinde cemaate sahih dini bilgiyi sunarlar.

Yıl boyunca hizmet eden hafızlık kuran kursları, kız kuran kursları din gönüllülerin omuzlarında taşınmaktadır adeta.

Kısaca:

Diyanet İşleri Başkanlığı kurulduğu ilk günden bu yana Hakka ve Halka hizmet etmeyi şiar edinmiş bir kurumdur. Din görevlileri ise bu hizmeti Camilerde halka sunan, halkın dini ve manevi hayatına dokunan hizmet erleridir.

Kentlerde, kasabalarda ve köylerde hizmet eden tün din gönüllüsü meslektaşlarıma, Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyorum.

Hayırlara vesile olması dileğiyle…

amatör porno izle
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli