avrupa yakası evden eve nakliyat

Takip Edin

gündem

Bu köyün adını duyan şaşırıyor! Yozgat Çekerek Boşalan Köyü

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Yozgat ilimizde yer alan Çekerek Boşalan Köyü Derneği ismini duyanlar çok şaşırıyor. Türkçe dili kuralları düşünüldüğünde yanlış anlama olduğu belli oluyor.

Türkiye‘nin farklı illerinde köylere verilen alışılmadık, tuhaf, komik ve bazen de argo ifade eden isimlere sahip köyler bulunuyor. Çekerek Boşalan Köyü ismi son zamanlarda sosyal medyada çok konuşulanlar arasında yer alıyor.

Daha önce duyulan farklı köy isimleri arasına Yozgat‘ta yer alan bir köy de eklendi. Köyün adını duyan ilk başta şaşırıp düşünüyor daha sonra ise istemsiz olarak gülmeye başlıyor.

2016 yılında Derneği kurulan köy bundan sonra tanınmaya başladı. Sosyal medya da son günlerde tekrar gündeme gelen bu köyün adı Çekerek Boşalan köyü. Elbette biliyoruz ki bu köy isimlendirilirken sahip olunan niyet akla gelen ilk olumsuz manasına yönelik değildi.

Ancak Türkçe dilinde farklı ağızlarda isim olarak kullanılan kelimelerin bazı ağızlarda fiil olarak algılanması nedeniyle ortaya komik bazen de argo ikilemeler çıkabiliyor.

ÇEKEREK BOŞALAN KÖYÜ NERDE?

Çekerek Boşalan” ismi verilen bu köy Yozgat ilimizde yer alıyor. Köye ait bir dernek olarak bilinen Çekerek Boşalan Köyü Derneği ise Yozgat ili Akgül Cengizhan mahallesinde yer alıyor.

ÇEKEREK BOŞALAN KÖYÜ GERÇEK İSMİ

İşin aslında köyün adı bu şekilde değil. Yaptığımız araştırmalarda ilk başta koyulan ismin Çekerek Baş Alan şeklinde olduğu anlaşılıyor. Daha sonra dildeki kulaktan kulağa değişme geleneği gereği köyün ismi Çekerek Boşalan ismine kadar evriliyor.

Adı dolayısıyla sosyal medyanın gündemine düşen köy hakkında birbirinden komik birçok yorum yapıldı.

Yozgat Çekerek Boşalan Köyü Derneği Açılışı
Abone Ol
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.