Çemenli yumurta ile Güneş arasında!

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Çemenli yumurta ile Güneş arasında!

avatar

Muhakkik

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cemenli-yumurta-ile-gunes-arasinda
Bir ustamız üst üste gelen zamlara dayanamayınca ‘yumurtayı nasıl daha ucuz pişiririm’ üzerine düşünmüş. Ben daha az yakıt kullanarak ateşin daha uzun yanmasını nasıl sağlayabilirim sorusunu kendine çokça sormuş olacak ki bir çözüm üretmiş.

Bizim benzin olarak bildiğimiz işlenmiş petrolün yapısında bulunan farklı bir özellik ile buradan gaz enerjisi üretmeyi başarmış. E bu gaz ile de yumurtayı pişireceği ateşi de yakmış. İlk denemesi de Kahramanmaraş yöresinde yaygın olan ‘Çemenli Yumurta’ üzerine olmuş. Bize de afiyet olsun demek düşer…

Burada dikkatimizi çekmesi ve bizi harekete geçirmesi gereken iki husus bulunuyor. Hemen kısaca değerlendirelim bu hususları:

Evvela kabul etmek lazım ki zaruret halinde gelişime ve yeniliğe daha açık oluyoruz. Zor durumda kalırsak zekamız zehir gibi tüm eşyayı dilediğimiz gibi istihdam etmemize olanak sağlıyor. Ama rahat olduğumuz zaman hiç kımıldamıyoruz. Adeta yaşamak için üretiyoruz, üretmek için yaşamıyoruz.

Bu ustamız da belki külli ve umumi anlamda büyük bir icat yapmadı ama yine de dertli olduğu belli. Bir şeyleri düşünmüş ve olağan akışının dışında kullanmayı da becermiş. Tebrik ederiz.

Diğer hususa gelecek olursak bu husus tavsiyeden ibarettir. Zekaya ket vurmayalım. Bırakın üretsin zihinler. Dünyada işimizi kolaylaştıran her teknolojinin son halini görüyor da onu ondan ibaret sanıyoruz. Geçtiği merhaleleri unutmayalım!

Bugün o süslü son teknoloji bilgisayarlarımızın bidayetinin hesap makinesi olduğunu unutmayalım. Her teknoloji kendi içinde büyür, gelişir ve tamam bulur. Size fikirle geleni üreterek geleni aşağılamayın, tenkid etmeyin. Ona sadece soru sorun. Nasıllığı sorun. Neliği sorun, işlerliği sorun. Sorun ki o düşünüp kendini geliştirsin, ona fırsat verin!

BENZİNLİ GAZ OCAK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR

Ustamız benzinin ateş ile buluştuğunda açığa çıkardığı enerji yerine benzin kaynadığında çıkan gazı yakmayı denemiş.  Bir kavanoza benzin koymuş diğer kavanoza su. İki kavanoz arasında hortum bağlantısı var. Benzin olan kavanoza kompresör ile hava veriliyor, sonra benzinin kaynama seviyesine ulaşması bekleniyor. Pekala benzinin kaynaması ile açığa çıkan gaz hortum aracılığı ile içerisinde su dolu olan kavanoza ulaşıyor. Su dolu kavanoza ulaşan gazda suyun içinde kaynama noktasına ulaşınca bir tüp başlığı yardımıyla yanmaya hazır gaz olarak dışarıya veriliyor. Sistem tamam artık çemenli yumurtamızı pişirebiliriz 🙂

Sosyal mecrada bununla ilgili ya da buna benzer deney çok dediğinizi duyar gibiyim. Elbette, hakkınız var. Elektroliz deneyleri ile sudaki hidrojeni yakma çabaları, su ile çalışan motor deneyleri vesaire birçok deney bulunuyor.

Sistemin maliyeti 15 liracık. 1 dolar bile değil. 10 liralık benzin ile 10 saat yanıyor. Bu açıdan verimli gibi ancak sistemin çalışması benzindeki gazın ayıklanması için havaya ihtiyaç var. Benzin çabuk gaz üretmeye başlaması için bolca hava gerekli. Bu da ancak kompresör ile mümkün. Peki kompresör ne ile çalışıyor?

Az enerji harcayıp çok enerji üretirsen bunun adı “verim” olur. Ancak çok enerji harcayıp az enerji üretirsek zarar ederiz tabii ki. 

Tüm bu deneyler ve içinde bulunduğumuz durum aslında birkaç noktanın izahını gerektiriyor.

Enerji aslında çağın en büyük ihtiyacı. Hayatımız enerji ile dönüyor adeta. Küçük cihazlardan tutun ta kocaman fabrikalara kadar enerji ihtiyacımız var. Bunları tek tek saymaya bile gerek yok, herkes elektrikle çalışıyor.

Bu enerjinin en yaygın kullanılanı ise elektrik olduğundan diğer enerji kaynakları elektrik üretiminde kullanılıyor.

A- Bir dönem trenleri hareket ettiren kömür ile termik santral çalıştırıp elektrik üretiyoruz.

B- Nükleer füzyon yardımıyla atomu parçalayıp açığa çıkan enerjiyi elektriğe dönüştürüyoruz.

C- Barajlarımızdaki suyun devinimi yardımıyla elektrik üretiyoruz. Hakeza derelerimiz de böyle. 

D- Allah’ın bize ikramı olan Doğalgaz ismiyle müsemma yakıtımızı kullanıp elektrik üretiyoruz. Ki paylaşılan verilere göre elektrik ihtiyacımızın yüzde 50‘si doğalgaz ile üretiliyor. 

E- Rüzgar türbinleri kurup rüzgar enerjisini elektriğe dönüştürüyoruz.

Bu kadar yaygın kullanıma sahip olan elektrik enerjisine olan ihtiyacımız ortada. Elektriği çıkarırsak hayatımızdan geriye sadece ilkel bir yaşantı kalacak. Hiçbirimiz de bu kadar rahatlığa alışmışken ilkel bir hayatı istemeyiz elbette. 

Bu saydıklarım elektrik enerjisinin bizim hayatımıza bakan kısmı ile ilgili idi. Şimdi bir Devlet gibi düşünelim!

Çok lafı uzatmadan ifade etmek istiyorum! Dünya enerji için savaşıyor!

Evet gördüğünüz tüm karışıklıklar, akan onca kan, gözümüz önünde ezilen mazlumlar hepsi enerji için kurban ediliyor.

Her devlet çok iyi biliyor ki enerjiye hükmeden dünyaya hükmeder. Ortadoğu’daki savaş enerji içindi. Ancak Allah’ın insanlığa bu ikramı tükeniyor. Bundan dolayı artık dünya enerji piyasası yeni arayışlar içerisine girdi.

Tabii olarak isimlendiren ham maddelerden sonra en önemli enerjinin elektrik olduğunu bilenler şimdi nasıl daha az enerji ile daha çok enerji üretiriz diye hesap yapıp bilim üretiyorlar. Zira artık vasıtaların da elektrikli motorla çalışanlarının revaç bulduğu bir dünyaya doğru evriliyoruz.

Çin ise tam da bu noktada kendine Güneşi model alıyor. Evet yanlış okumadınız. Güneşi!

Tepemizde milyarlarca yıldır yanan, içerisine 1 milyondan fazla dünya sığan ve aynı zamanda havada asılı duran ve aynı zamanda yakıtı hiç bitmeyen Güneşi!

Adamlar incelemişler bakmışlar ki güneşteki patlamalar nasıl oluyor. Oradan yola çıkarak aynı yöntemle yeni bir enerji yöntemi keşfetmişler. Amaçları ise daha çok enerji üretmek! Dünyaya elektrik enerjisi satmak! Türkiye olarak biz bunun neresindeyiz diye merak ederseniz eğer Çin’de doğan enerji: Çin Güneşi başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Tekrar zikrediyorum. Enerjiye hükmeden dünyaya hükmeder.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli