Cumhurbaşkanı’nı şaşırtan yiyecek! ‘Yemiyorum’ diyerek reddetti

Sıradaki içerik:

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

e
sv

venüsbet giriş

deneme bonusu veren siteler

Cumhurbaşkanı’nı şaşırtan yiyecek! ‘Yemiyorum’ diyerek reddetti

avatar

Muharrir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cumhurbaskani-erdogan-biber-receli

AK Parti MKYK toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ikram edilen yiyecek karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. İlk kez duyduğunu belirten Erdoğan ‘yemiyorum’ diyerek gelen ikramı geri çevirdi.

AK Parti MKYK üyelerinden bir tanesi toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a biber reçeli ikram etmek istedi. Biberden reçel yapıldığını bilmediğini ve ilk kez duyduğunu ifade eden Erdoğan, ‘nasıl oluyor’ diye sormaktan kendini alamadı.

‘REÇEL YİYEMİYORUM’ DEDİ

Biber Reçeli’nin nasıl yapıldığı ile ilgili kendisine bilgiler aktaran MKYK üyesine, biber reçeli yiyemediğini belirten Erdoğan, bu teklifi gülerek geri çevirdi. Şanlıurfa’da biber salçasına biber reçeli olarak isim verildiğini kaydeden AK Parti MKYK üyesi biber reçeli yemesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna edemedi.

İSOT REÇELİ NEDİR

Aslında Şanlıurfa’da İsot Reçeli olarak isimlendiren bu besin bilindiği adı ile biber salçasıdır. Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Mersin gibi başlıca Güneydoğu ve Akdeniz illerinde yaygın olarak tüketilen Biber Salçası Şanlıurfa halkı tarafından İsot Reçeli olarak isimlendirilir. Urfalıların biberi acı olarak görmeyip şeker niyetine tüketmeleri, salçaya reçel ismi verilmesinde etkili olmuş mudur bilinmez ama esprili bir isimlendirmenin yapılmış olması kuvvetli bir ihtimal gibi görünüyor.

BİBER (İSOT) REÇELİ NASIL HAZIRLANIR?

Şanlıurfa bölgesine has lezzetlerden olan İsot biberi kullanılarak elde edilir. İsot Reçeli, yani İsot salçası elde etmek için toplanan biberler önce sapları ve çekirdekleri ayrılmak suretiyle temizlenir. Daha sonra büyük kıyma makineleri benzeri bir makine içerisinde çekilerek ufaltılan biberler geniş kaplar içerisinde güneş altında bekletilir ve içerisindeki suyun buharlaşması beklenir.

Sürekli olarak karıştırılarak 2-3 günlük süre zarfında sofralarda yerini alacağı haline kavuşur. Ayrıca bu biber reçelinin insan bağırsağına zarar vermediği bölge halkı tarafından iddia edilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli