Evde Ekmek Yapımı: Pratik, bayatlamayan evde ekmek tarifi

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Evde Ekmek Yapımı: Pratik, bayatlamayan evde ekmek tarifi

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Evde Ekmek tarifleri konusuna bu aralar birçok insan merak salmış durumda. Çünkü KOVID-19 karantinası nedeniyle evlerinde zaman geçirmek zorunda kalan insanlar Evde Ekmek yapımı tarifleri arayarak öğrenmeye çalışıyor.

Bu yazımızda Evde Ekmek yapımı nasıl olmalıdır? Evde organik ekmek yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sorularına yanıt bulacak ve sizde evde fırın usulü ekmek yapımı konusunda fikir sahibi olabileceksiniz.

Ev hanımlarının en çok merak ettiği konulardan birisi ise ekmeğin uzun süre bayatlamaması nasıl sağlanır sorusu. Öğreneceğiniz bu tariflerle sizde evde uzun süre bayatlamayan ekmek yapımı tarifleri öğrenmiş olacaksınız.

İnsanların hayatını devam ettirebilmesi için en temel besin kaynağı konumunda olan Ekmek, kendisine ulaşımın zorlaşma ihtimali ile dahi insanları harekete geçiriyor. Bu süreçte insanlar evde ekmek nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyor.

Şu dönemlerde evde ekmek yapımı konusuna ihtiyaç duyulsa da aslında her zaman, her dönem yapılabilir bir şeydir. Çünkü evde organik ekmek yapımı sağlık açısından da kilolarına dikkat edip özellikle ekmek tüketimi konusunda hassas olan insanlar için oldukça büyük önem ifade ediyor.

Sağlıklı gıdalar tüketme çabası gösteren insanlarımız için bu Ekmek tarifleri ilaç gibi olacak. Özellikle ekmek satışlarının oldukça düştüğü şu dönemde insanlar evde ekmek yapımı tarifleri konusundaki sorgularını sıklaştırdı.

Sizde yazımızı okuduktan sonra evde yaş maya ile evde ekmek yapımı ve kuru maya ile ekmek yapımı gerçekleştirebilir ve ailenizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Fırında hamurundan evde ekmek yapımı konusunda yazımı içerisinde detaylı bilgileri bulabileceksiniz.

İşte bildiğimiz Klasik ekmek tarifi ve leziz mi leziz Anadolu mutfağımızın vazgeçilmezi olan somun ekmek tarifi;

Evde ekmek yapımı için kullanılacak malzemeler:

Evimizde kolay, pratik ve organik olarak hazırlayacağımız ekmek tarifimiz için bize gerekli olan malzemeler ise şunlardır: Biraz Maya, Biraz Şeker, biraz su ve tuz ve tabi ana malzememiz olan un. (Miktarları ile ilgili detaylı bilgiler tarifi esnasında paylaşılacaktır.)

MALZEME KONUSUNDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Tarifimize geçmeden evvel malzeme konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmez istiyoruz. Ekmeğin hazırlanışı için kullanacağımız malzemelerin nasıl olması gerektiği hakkında önemli detaylar bulunabiliyor.

Evde ekmek yapımı konusunda önemli malzemelerden birisi olan maya çeşitleri hakkında biraz fikir edinebiliriz.

Günümüzde kullandığımız hazır mayalar son dönemlerde fabrika üretimlerinin yoğunlaşması ile birlikte yaygınlaştı. Eski insanların yaşam koşulları nedeniyle ulaşamadıkları yaş maya yok idi. Peki ne yapıyordu büyüklerimiz?

İnsanların belki de birçoğunun duymadığı maya yöntemi doğal, organik olduğu kadar sağlıklı idi. Günümüzde kullandığımız yaş maya, kuru maya ve instant maya isimleri verilen mayalar kullanım ömürlerine göre değişiyor.

Eskiden insanlarımız kendileri evde tandır içinde evde ekmek yapımı eylemini gerçekleştiriyordu. Bu süreçte evde ekmek hamuru yapımı konusunda da kendini geliştiren büyüklerimiz hamurlarınız mayalamak için ekşi maya yöntemini kullanıyordu.

Evde ekşi mayalı ekmek yapımı konusu ise bambaşka bir uğraş ve emek gerektiriyor.

Mayaların en önemli işlevi ise hamuru kabartarak pişmeye hazır hale getirmek.

Evde Ekmek Yapımı için Maya Kullanımı konusunda püf noktamız ise mayanın miktarı ve ekmeğe ne kadar kabarma etkisi verdiği. Eğer yaş, kuru ve instant mayalar arasında denge ilişkisi kuramıyorsanız size bir formül verelim.

Yaş mayanın yüzde 40’ı kuru mayaya eşit olarak kabul ediliyor. Küçük bir maya paketinin ağırlığı 42 gram olarak düşünülürse bu miktara denk gelen kuru maya miktarı ise 17 gram olarak hesaplanıyor.

Yani bu şekilde ölçüm yaparak maya miktarını ayarlayabilir evde ekmek yapımı esnasında ekmeğin az ya da çok fazla kabarmasının önüne geçebilirsiniz.

Evde ekmek yapımı tariflerinde Un konusunda ise ilk kez evde ekmek yapımı tarifleri deneyecek olanlar için beyaz un kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Birçok hamur işi ürünlerin yapımında rahatlıkla kullanılabilen beyaz un herkesin yakından tanıdığı ve kullanımı ve huyları konusunda az çok fikir sahibi olduğu bir üründür.

Un kullanımı konusunda ise tavsiye edebileceğimiz en önemli püf nokta ise miktarı. Her şey kararında güzeldir. Hamur hazırlarken fazla un kullanmamaya özen göstermek gerekiyor.

Evde ekmek yapımı nasıl olmalıdır, evde ekmek yapımı hazırlanışı

EVDE EKMEK HAMURU HAZIRLANIŞI VE PİŞİRME

Öncelikle ekmeğimiz için genişçe bir kabı alalım;

 • İçerisine yarım paket (5,5 gram) kuru mayamızı,
 • 1 tatlı kaşığı şekerimizi ekleyelim ve 5 dakika boyunca mayamıza çözülmesi için süre tanıyalım.
 • 5 dakika sonra eklememiz gereken şey un ve tuz. Un miktarı 2 su bardağı ya da 2 buçuk su bardağı olsun. Tuz miktarımızı ise biz 2 çay kaşığı olarak düşündük 😊
 • Un ve tuzu eklememizin ardından yapmamız gereken şey elimize tahta bir kaşık almak ve hamur oluşumu için gerekli olan karıştırma işlemimizi gerçekleştirelim.
 • Üzerine un döktüğümüz yüzeye hamurumuzu alarak Evde Ekmek Yapımı tarifi konusunda önemli bir nokta olan yoğurma işlemini gerçekleştirelim.
 • 5 dakika boyunca hamurumuz güzel bir kıvam alana kadar iyice yoğuralım ve yuvarlak bir şekil verelim.
 • Üzerini bir bez ya da streç film yardımı ile kapattığımız hamurumuza birazcık kafasını dinlemesi için 1 saat kadar zaman ayırıyoruz. O da yoruldu tabi. O kadar mıncıkladınız ☹
 • Hamurun dinlenmesi için ortamımız ılık olmalı. Üşümesin gariban ya da sıcaklamasın zaten az sonra yeterince sıcaklığa maruz kalacak.
 • Bu aşama ilk mayalanma sürecini içeriyor.
 • Hamurumuz biraz daha alttan üsten yoğurduktan sonra dilediğiniz şekli verebilirsiniz.
 • Şimdi geçelim ikinci mayalanma aşamasına.
 • İçerisine yağlı kâğıt yerleştirdiğimiz tepsimize şekil verdiğimiz hamurumuzu koyuyoruz.
 • 45 dakika boyunca çılgın ateşlere atılma öncesi hamurumuzu dinlendiriyoruz. ( Son dilekleri gibi düşünün 😊 )
 • Artık 200 derece fırınımıza ekmeğimiz yerleştirebilir ve kızarmasını bekleyebiliriz. Mümkünse ekmeğimizi orta rafa yerleştirelim.
 • Bir diğer husus ise fırına koyarken 2-3 parça buz ekleyelim. Nem verecek çünkü o buzlar.

EVDE EKMEK YAPIMI PÜF NOKTALARI

Değerli dostlar; evde ekmek yapımı tarifimiz için bazı önemli kritik diyebileceğimiz püf noktalarımız bulunuyor.

Mesela; ekmeğimizi fırına atarken yanmayacak bir kabın içerisine su koyarsak ekmeğimizin daha lezzetli olduğunu görürüz. Bununla birlikte Ekmeğin yumuşak olması için ne yapılmalı sorusuna da cevap bulmuş olduk.

Eğer Evde Ekmek Yapımı konusunda yeni iseniz ekşi maya konusuna hemen girişmeyin. Kaliteli hazır maya, yani kuru ve yaş mayalardan kullanın.

Tarif içerisinde size verilen malzeme miktarlarına uymaya özen gösterin.

Evde Ekmek yapımı işinde yeni iseniz yapacağınız en mantıklı işlerden bir tanesi ekmek boyutlarını küçük tutmak olacak.

Zamanla acemilik sürecini atacak ve büyük ekmek pişirme konusunda da adımlar atabileceksiniz. Ama zaman önemli.

EVDE EKMEK YAPIMI: UZUN SÜRE BAYATLAMAMASI İÇİN

Şimdi asıl önemli olan bu ekmeği yapmak değil onu uzun süre korumak. Çünkü her gün evde ekmek yapma şansımız yok. Uzun süre bayatlamayan ekmek yapımını ve yaptığımız ekmeği uzun süre nasıl muhafaza edeceğinizi merak ediyorsanız hemen anlatalım:

 1. Ekmeğinizi soğuduktan sonra nem kaybettirmemek adına üzerini kapatarak koruyun. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde ekmek neden sert olur sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız.
 2. Küflenmemesi için yapmanız gereken şey buharlaştırmayın. Yani sıcak sıcak üzerini örtmeyin.
 3. Eğer ekmeğinizi dilimleyerek tüketirseniz daha uzun süre yiyebilirsiniz.
 4. Ekmeğiniz kuruduysa bir kapta su kaynatın. Üzerine tel süzgeç koyun ve ekmeğinizi üzerinde bekletin. Su buharı ekmeğinizi yiyebileceğiniz kıvama getirecektir.
 5. Ekmeğinizi kesinlikle açıkta bırakmayın!
 6. Soğutmadan torbaya koymayın özellikle naylon poşete!
 7. Bayatladı diye de ekmeklerinizi çöpe atmayın! Yağda kızartıp tekrar tüketebilirsiniz. Unutmayalım ki israf haramdır!
Evde ekmek yapımı nasıl olmalıdır, evde ekmek yapımı hazırlanışı

Değerli dostlar bu yazımızda sizlere Evde Ekmek Yapımı Tarifleri konusunda bildiklerimizi, öğrendiklerimizi aktarmaya çalıştık. Faydalı olabilmeyi ümit ediyoruz. Evde olduğumuz sürelerde deneyebileceğimiz tariflerimizden bir tanesi olan Evde Kolay Ekmek yapımı tarifleri öğrenmiş olduk.

Evde Ekmek tarifleri konusunda daha farklı fikirler edinmek, evde ekmek yapımı konusunda yeni şeyler öğrenmek, evde ekmek yapımı tavada konusunda fikir sahibi olmak isterseniz Evde Ekmek Yapımı Arda ‘nın mutfağını ziyaret edebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi aşağıda yorumlarda paylaşabilir, hatta yorumlarda tecrübelerinizi dahi diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz. #EvdeKalın Sağlıcakla kalın, afiyetle yiyin…

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli