Takip Edin

Bilim-Teknoloji

Gates: COVID-19 aşılarının istenmeyenlerine ‘Birkaç milyar dolar’ harcandı

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bill Gates: COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılmak amacıyla dünya genelinde üretilen aşılara adeta vakfı aracılığıyla servet harcıyor.

Bill Gates COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılmak amacıyla dünya genelinde üretilen aşılara adeta servet harcıyor. Sadece hangi aşılarının işe yaramayacağını öğrenmek için birkaç milyar dolar para harcandı.

Bill Gates, tüm aşı çalışmalarına ayrı ayrı katkı sunmanın anlamsız olacağını düşünüyor. Bu yüzden COVİD-19 tedavisinde kullanılma ihtimali yüksek olan 7 adet aşıya yardım etmeyi tercih etti. Tam olarak global çapta 58 bin 937 kişinin hayata veda etme sebebi olan pandeminin tedavisinde kullanılacak aşıya servet denebilecek miktarda paralar harcanıyor.

Microsoft’un patronu Gates, işe yarayacağı ümit edilen 7 aşıya yardım ediyor. Sadece bu 7 adet ümit veren aşının tespiti ve ümit vermeyenlerin elenmesi aşamasında birkaç milyar doların boşa harcandığını ifade ediyor.

TRİLYONLARI KAYBETMEMEK İÇİN YALNIZCA BİRKAÇ MİLYAR DOLAR

Bu 7 aşı arasından da eleme yapmayı planlayan ve son aşamada 2 aşıya asıl yatırımı yapmayı hedefleyen Gates Vakfı, zaman kaybını önlemek için böyle bir strateji uyguluyor.

Comedy Central programında bir konuşmada bulunan Bill Gates, bu konuşmasında boşa gidecek birkaç milyar dolardan bahsetti. Bu konuda ise zaman kaybetmeden tedavi sürecinin hızlandırılmasını sağlayacağını düşünerek kendi teselli eden Gates, bunun trilyonlarca dolara değer olduğunu söylüyor.

Zamanın önemine dikkat çeken Gates, aşının üretimi aşamasında her ayın ayrıca önemli olduğunu vurguluyor. Bill & Melinda Gates Vakfı, Washington Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve La Jolla İmmünolojisinin yaptığı hasta olma potansiyeli bulunanların tespitinde kullanılacak İmmüno terapileri için yapılan klinik testlere 20 milyon dolar bağışta bulundu.

GATES: COVID-19 İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ŞART

Gates daha önce virüs ile mücadele eden ülkelere tavsiyelerde bulunmuştu. Gates, sokağa çıkma yasağının ilan edilmediği takdirde vaka sayılarının artmasının önüne geçilemeyeceğini ifade etti. İzolasyon çalışmalarının önem arz ettiğine değinen Gates, ABD’nin vaka sayılarının nasıl azalacağı konusunda da fikir beyan etmişti.

ABD için 10 Hafta kadar süre biçen ve ancak bu sürede vaka sayılarının azalacağını söyleyen Gates, vaka sayıları azalana kadar kimsenin normal yaşamana dönmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Gates: COVID-19 hastalığının azalması için insanlara izolasyon konusunda sıkı tedbirlere devam edilmesi çağrısı yaptı.

SAMSUNG’DAN FLAŞ LCD PANEL KARARI!
ANDROİD APLİKASYONLARINDA GÜVENLİK AÇIĞI TESPİT EDİLDİ!

Bilim-Teknoloji

Koronavirüs raporu yaz ayları çare değil diyor!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Yaz aylarında Koronavirüs ’ün etkisinin azalacağı ile ilgili birçok rapor yayınlandı. Birçok uzman isim virüs etkisinin havaların ısınması ile son bulacağını iddia etti. Fakat yaz aylarına doğru gidildikçe Koronavirüs ile ilgili gelişmeler virüsün yayılma hızının azalması konusunda farklı tespitlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yayınlanan son Koronavirüs raporu ise bu zamana kadar söylenenlerin zıddı bir iddiayı gündeme getirdi.

İnceleme ve araştırmalar tüm hızıyla devam ederken ilan edilen son Koronavirüs raporu global bir pandemiye sebebiyet veren bulaşıcı virüsün etkisi yaz aylarında da azalmayacağını ifade ediyor. Bu Koronavirüs raporu anlatılarına göre en azından yaz aylarındaki havaların ısınması durumu virüsün yayılmasının azalması için tek başına yeterli bir sebep olmayacak.

HAVA ISINMASIYLA DEĞİL, İNSAN HAREKETLERİYLE DOĞRU ORANTILI

Virüs’ün yayılımının azalmasının yaz aylarındaki sıcak hava ile olacağını iddia eden yaklaşımlar bütün bütün yalanlanmıyor. Ancak yeni hazırlanan virüs rapor bu iddiların kesin doğru olmadığına işaret ediyor.

ABD’de birçok bilim akademisinin ortak yürüttüğü çalışmalar sonucu hazırlanan yeni Koronavirüs raporu açıklamalarına göre havaların ısınmasına değil, insan davranışlarına odaklanılması gerekiyor.

Bilim Kurulu Koronavirüs raporu: Gevşemeden tedbirlere devam

Bu söylemlere bakıldığında tavsiye edilen şey yaz ayları geliyor diye tedbirleri azaltmamak. Çünkü insanlar sosyal mesafeyi korumaz ise yaz aylarında da virüs yayılımı devam edebilir. Virüsün yayılması bir süreç olarak düşünülürse yaz aylarına kadar alınan tedbirlerde sıkı tutum virüs yayılımının azalmasını sağlayacak.

ABD’li Bilim İnsanları raporu hazırlayıp Beyaz Saraya postaladı. Uzmanı Kristian Andersen yeni inceleme verilerine göre pandeminin son bulmasının sıcak havaya bağlı olmadığını tamamen insanların hareketleri ile uyumlu olduğunun altını çizdi. Andersen, virüse karşı uygulanan stratejilerin yaz aylarına göre kurgulanmaması gerektiğini ifade etti. Andesen bu tutumun umuda dayanmak tedbiri terk etmek olduğunu düşünüyor.

Bilim Kurulu’nun sunduğu Koronavirüs raporu virüsün insan hareketlerindeki dikkatli tutum ve sosyal mesafeye uymak şartıyla azalacağını söylüyor. Kurula göre insanlar birbiri yanında hapşırır yada öksürürse havaların ısınmasının pek te bir faydası olmayacak.

Yapılan laboratuvar testlerine göre virüs sıcak havalarda daha az yaşıyor. Ancak sıcak havalar virüs oranını yüzde yüz yok etmiyor. Bununla alakalı çalışmaların da kesinlik kazanmadığını ifade etmekte fayda var. Önümüzdeki süreçte açıklanacak sonuçlara göre sıcak havanın virüse kesin etki edip etmediği gözlemlenebilecek.

GÜNEŞ FOTOĞRAFLARI HİÇ BU KADAR NET GÖZLEMLENMEMİŞTİ
Devamını oku

Bilim-Teknoloji

Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar net görülmedi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Her uzay fotoğrafını görüntülediği gibi bu fotoğrafta da NASA’nın parmağı olmazsa olmaz elbette. İngiltere’den bilim araştırmacıları ile birlikte NASA’nın birlikte hareketinin ürünü olan bu fotoğraf çok özel. Çünkü Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı.

Yeni yayınlanan bu fotoğrafta Güneş’e ait atmosferin detaylarını dahi görebilmek mümkün. Ultra olarak bilinen çözünürlük seviyesinde çekilmiş Güneş fotoğrafı bu zamana kadar çekilmişler arasında ilk sıraya yerleşti.

Bu çalışmayı yürüten ekip NASA ile ortak olarak projede yer alan Central Lancashire Üniversite’sinden bilim araştırmacıları. UCLan olarak da bilinen bu ekip ile NASA’nın ortak çalışmasında günümüze kadar çekilmiş en net fotoğrafını çekmeyi başardılar. UCLan fotoğrafların tahlil edilmesi aşamasında NASA ile işbirliği yaparak NASA’ya ait Marshall Uzay Uçuş İstasyonu’nu kullandılar.

Bu görmüş olduğunuz ultra yüksek kalitede çözünürlüğe sahip olan Güneş fotoğrafları Hİ-C teleskobu aracılığıyla çekildi. Bu teleskop ise yüksek çözünürlükte Koronal Görüntüleyici özelliği ile biliniyor. Ayrıca teleskop Güneş yüzeyinde 70 kilometreye kadar genişliği görüntüleyebiliyor. Bu sayede Güneş yüzölçümün 10 binde 1 seviyesinde büyüklük kısmı görüntülenmiş oldu.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Çekilen Güneş fotoğrafında 500 kilometre kadar geniş alanda ısı hareketlenmeleri izlenebiliyor. Nasıl ortaya çıktığı henüz tespit edilemeyen elektrik şeritleri olarak bilinen şeritlerin ne olduğunun anlaşılması dünya ile Güneş arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Bu Güneş fotoğrafları Güneş sistemindeki bu patlamaların daha iyi anlaşılmasına vesile olabilecek olan bu görüntüler bilim dünyası adına ciddi bir önem arz ediyor.

Bu net Güneş fotoğrafları sayesinde Güneş üzerinde meydana gelen olaylar daha iyi modellenebilecek. Dünyaya Güneş tarafından gelen ısı ve ışık kaydının daha net anlaşılabilmesi, dolayısıyla Güneş ile dünya ilişkilerinin net olarak çözümlenebilmesi için bu görüntüler epey işe yarayacak.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

192 MP KAMERA ÜRETİLİYOR!
SALGIN GÖNÜLLÜLERİNE 6 BİN TL BURS
Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.