Huawei ABD yüzünden 12 milyar dolar kaybetti –

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Huawei ABD yüzünden 12 milyar dolar kaybetti

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

huawei-12-milyar-dolar

Huawei’ye yönelik ambargo uygulayan ABD’nin bu yaptırımı dev şirkete 12 milyar dolar zarar ettirdi. 2019 senesinde 135 milyar dolar gelir elde etmeyi bekleyen Huawei ABD ’nin uyguladığı ambargodan sona tam 12 milyar dolar kaybetti.

Geride bıraktığımız yılda Amerika Birleşik Devletleri, üretim alanında dünyanın süper gücü konumunda olan Çin ile girdiği rekabette birçok şirketin üstünü çizdi. Bu kapsamda ABD kendi ülkesi bünyesinde bulunan şirketlerin teknoloji üretimleri hükûmet izni olmadan kullandırmak istemedi.

ABD Hükûmetinin baskıları sonucunda Google Alphabet, kendi ürettiği teknolojisi Android’i Huawei telefonlarında güncellememe kararı aldı. Ve dolayısıyla Huawei kullanan insanlar artık Google Play üzerinden bir şey indiremeyeceklerdi.

BAŞLANGIÇTA HUAWEİ ABD ’NİN KARARINDAN ETKİLENMEDİ

Kararın ilk zamanlarında bu yaptırımdan etkilenmeyeceğini düşünen Huawei, Çin ve ABD gerilimini azaltan ticaret anlaşmasından sonra ABD’nin kendilerine uyguladığı baskının da azalacağını tahmin ediyordu. Fakat 2019 gelir tahminlerinin altında kalan Huawei’nin bu hesaplarının boşa çıktığı görülüyor.

HUAWEİ ABD AMBRARGOSU NEDENİYLE 12 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ

Huawei kurucusu E Eric Xu, CNBC’e verdiği röportajında Huawei şirketinin 2019 gelirlerinin 123 milyar dolar olduğunu bildirdi. ABD ambargosu sonrası 2019 yılı için daha önce ilan ettiği gelir hedefini düşüren teknoloji devi, hedefini 135 milyar dolara çekmişti. 2019 gelirlerinin 123 milyar dolar olduğunu ilan ettikten sonra firmanın revize edilmiş hedefinin dahi 12 milyar dolar altında kaldığı görüldü.

Şirket yöneticisi Xu’nun tahminlerine göre Huawei gelir kayıplarını tüketici elektroniği alanından yaşadı. Bu alanın satışları 2019 yılında genel satışların yüzde 54’ünü ifade ediyordu. Dolayısıyla bu bölüm Huawei şirketine en çok gelir getiren bölüm idi.

Huawei gelir hedefleri ve 2019 yılı (Bölümlere göre) sonuçları:

Şirket, Laptop ve akıllı telefon satışından 2019 yılında 77 milyon dolar hedef belirlenmişken bu rakamın yaklaşık 10 milyar dolar altında kaldı. Şirketin 2019 yılında bu alandan elde ettiği gelir 66,93 milyon dolar oldu.

Bir önceki sene baz alındığında Huawei’nin gelirleri ve kar oranında artış görülüyor. Yani 2018 yılı ile 2019 yılı kıyas edildiğinde Huawei gelişim gösterdi. Şirket gelirleri Yuan bazında yüzde 19,1 artarken şirket kârı Yuan bazında yüzde 5,65 arttı.
üsküdar evden eve nakliyat

Anasayfa

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli