Takip Edin

Bilim-Teknoloji

Huawei ABD yüzünden 12 milyar dolar kaybetti

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’ye yönelik ambargo uygulayan ABD’nin bu yaptırımı dev şirkete 12 milyar dolar zarar ettirdi. Huawei 2019 gelir beklentisi hedeflerinin altında kaldı.

Huawei’ye yönelik ambargo uygulayan ABD’nin bu yaptırımı dev şirkete 12 milyar dolar zarar ettirdi. 2019 senesinde 135 milyar dolar gelir elde etmeyi bekleyen Huawei ABD ’nin uyguladığı ambargodan sona tam 12 milyar dolar kaybetti.

Geride bıraktığımız yılda Amerika Birleşik Devletleri, üretim alanında dünyanın süper gücü konumunda olan Çin ile girdiği rekabette birçok şirketin üstünü çizdi. Bu kapsamda ABD kendi ülkesi bünyesinde bulunan şirketlerin teknoloji üretimleri hükûmet izni olmadan kullandırmak istemedi.

ABD Hükûmetinin baskıları sonucunda Google Alphabet, kendi ürettiği teknolojisi Android’i Huawei telefonlarında güncellememe kararı aldı. Ve dolayısıyla Huawei kullanan insanlar artık Google Play üzerinden bir şey indiremeyeceklerdi.

BAŞLANGIÇTA HUAWEİ ABD ’NİN KARARINDAN ETKİLENMEDİ

Kararın ilk zamanlarında bu yaptırımdan etkilenmeyeceğini düşünen Huawei, Çin ve ABD gerilimini azaltan ticaret anlaşmasından sonra ABD’nin kendilerine uyguladığı baskının da azalacağını tahmin ediyordu. Fakat 2019 gelir tahminlerinin altında kalan Huawei’nin bu hesaplarının boşa çıktığı görülüyor.

HUAWEİ ABD AMBRARGOSU NEDENİYLE 12 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ

Huawei kurucusu E Eric Xu, CNBC’e verdiği röportajında Huawei şirketinin 2019 gelirlerinin 123 milyar dolar olduğunu bildirdi. ABD ambargosu sonrası 2019 yılı için daha önce ilan ettiği gelir hedefini düşüren teknoloji devi, hedefini 135 milyar dolara çekmişti. 2019 gelirlerinin 123 milyar dolar olduğunu ilan ettikten sonra firmanın revize edilmiş hedefinin dahi 12 milyar dolar altında kaldığı görüldü.

Şirket yöneticisi Xu’nun tahminlerine göre Huawei gelir kayıplarını tüketici elektroniği alanından yaşadı. Bu alanın satışları 2019 yılında genel satışların yüzde 54’ünü ifade ediyordu. Dolayısıyla bu bölüm Huawei şirketine en çok gelir getiren bölüm idi.

Huawei gelir hedefleri ve 2019 yılı (Bölümlere göre) sonuçları:

Şirket, Laptop ve akıllı telefon satışından 2019 yılında 77 milyon dolar hedef belirlenmişken bu rakamın yaklaşık 10 milyar dolar altında kaldı. Şirketin 2019 yılında bu alandan elde ettiği gelir 66,93 milyon dolar oldu.

Bir önceki sene baz alındığında Huawei’nin gelirleri ve kar oranında artış görülüyor. Yani 2018 yılı ile 2019 yılı kıyas edildiğinde Huawei gelişim gösterdi. Şirket gelirleri Yuan bazında yüzde 19,1 artarken şirket kârı Yuan bazında yüzde 5,65 arttı.

SAMSUNG’DAN FLAŞ LCD PANEL KARARI!
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim-Teknoloji

Koronavirüs raporu yaz ayları çare değil diyor!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Yaz aylarında Koronavirüs ’ün etkisinin azalacağı ile ilgili birçok rapor yayınlandı. Birçok uzman isim virüs etkisinin havaların ısınması ile son bulacağını iddia etti. Fakat yaz aylarına doğru gidildikçe Koronavirüs ile ilgili gelişmeler virüsün yayılma hızının azalması konusunda farklı tespitlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yayınlanan son Koronavirüs raporu ise bu zamana kadar söylenenlerin zıddı bir iddiayı gündeme getirdi.

İnceleme ve araştırmalar tüm hızıyla devam ederken ilan edilen son Koronavirüs raporu global bir pandemiye sebebiyet veren bulaşıcı virüsün etkisi yaz aylarında da azalmayacağını ifade ediyor. Bu Koronavirüs raporu anlatılarına göre en azından yaz aylarındaki havaların ısınması durumu virüsün yayılmasının azalması için tek başına yeterli bir sebep olmayacak.

HAVA ISINMASIYLA DEĞİL, İNSAN HAREKETLERİYLE DOĞRU ORANTILI

Virüs’ün yayılımının azalmasının yaz aylarındaki sıcak hava ile olacağını iddia eden yaklaşımlar bütün bütün yalanlanmıyor. Ancak yeni hazırlanan virüs rapor bu iddiların kesin doğru olmadığına işaret ediyor.

ABD’de birçok bilim akademisinin ortak yürüttüğü çalışmalar sonucu hazırlanan yeni Koronavirüs raporu açıklamalarına göre havaların ısınmasına değil, insan davranışlarına odaklanılması gerekiyor.

Bilim Kurulu Koronavirüs raporu: Gevşemeden tedbirlere devam

Bu söylemlere bakıldığında tavsiye edilen şey yaz ayları geliyor diye tedbirleri azaltmamak. Çünkü insanlar sosyal mesafeyi korumaz ise yaz aylarında da virüs yayılımı devam edebilir. Virüsün yayılması bir süreç olarak düşünülürse yaz aylarına kadar alınan tedbirlerde sıkı tutum virüs yayılımının azalmasını sağlayacak.

ABD’li Bilim İnsanları raporu hazırlayıp Beyaz Saraya postaladı. Uzmanı Kristian Andersen yeni inceleme verilerine göre pandeminin son bulmasının sıcak havaya bağlı olmadığını tamamen insanların hareketleri ile uyumlu olduğunun altını çizdi. Andersen, virüse karşı uygulanan stratejilerin yaz aylarına göre kurgulanmaması gerektiğini ifade etti. Andesen bu tutumun umuda dayanmak tedbiri terk etmek olduğunu düşünüyor.

Bilim Kurulu’nun sunduğu Koronavirüs raporu virüsün insan hareketlerindeki dikkatli tutum ve sosyal mesafeye uymak şartıyla azalacağını söylüyor. Kurula göre insanlar birbiri yanında hapşırır yada öksürürse havaların ısınmasının pek te bir faydası olmayacak.

Yapılan laboratuvar testlerine göre virüs sıcak havalarda daha az yaşıyor. Ancak sıcak havalar virüs oranını yüzde yüz yok etmiyor. Bununla alakalı çalışmaların da kesinlik kazanmadığını ifade etmekte fayda var. Önümüzdeki süreçte açıklanacak sonuçlara göre sıcak havanın virüse kesin etki edip etmediği gözlemlenebilecek.

GÜNEŞ FOTOĞRAFLARI HİÇ BU KADAR NET GÖZLEMLENMEMİŞTİ
Devamını oku

Bilim-Teknoloji

Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar net görülmedi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Her uzay fotoğrafını görüntülediği gibi bu fotoğrafta da NASA’nın parmağı olmazsa olmaz elbette. İngiltere’den bilim araştırmacıları ile birlikte NASA’nın birlikte hareketinin ürünü olan bu fotoğraf çok özel. Çünkü Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı.

Yeni yayınlanan bu fotoğrafta Güneş’e ait atmosferin detaylarını dahi görebilmek mümkün. Ultra olarak bilinen çözünürlük seviyesinde çekilmiş Güneş fotoğrafı bu zamana kadar çekilmişler arasında ilk sıraya yerleşti.

Bu çalışmayı yürüten ekip NASA ile ortak olarak projede yer alan Central Lancashire Üniversite’sinden bilim araştırmacıları. UCLan olarak da bilinen bu ekip ile NASA’nın ortak çalışmasında günümüze kadar çekilmiş en net fotoğrafını çekmeyi başardılar. UCLan fotoğrafların tahlil edilmesi aşamasında NASA ile işbirliği yaparak NASA’ya ait Marshall Uzay Uçuş İstasyonu’nu kullandılar.

Bu görmüş olduğunuz ultra yüksek kalitede çözünürlüğe sahip olan Güneş fotoğrafları Hİ-C teleskobu aracılığıyla çekildi. Bu teleskop ise yüksek çözünürlükte Koronal Görüntüleyici özelliği ile biliniyor. Ayrıca teleskop Güneş yüzeyinde 70 kilometreye kadar genişliği görüntüleyebiliyor. Bu sayede Güneş yüzölçümün 10 binde 1 seviyesinde büyüklük kısmı görüntülenmiş oldu.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Çekilen Güneş fotoğrafında 500 kilometre kadar geniş alanda ısı hareketlenmeleri izlenebiliyor. Nasıl ortaya çıktığı henüz tespit edilemeyen elektrik şeritleri olarak bilinen şeritlerin ne olduğunun anlaşılması dünya ile Güneş arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Bu Güneş fotoğrafları Güneş sistemindeki bu patlamaların daha iyi anlaşılmasına vesile olabilecek olan bu görüntüler bilim dünyası adına ciddi bir önem arz ediyor.

Bu net Güneş fotoğrafları sayesinde Güneş üzerinde meydana gelen olaylar daha iyi modellenebilecek. Dünyaya Güneş tarafından gelen ısı ve ışık kaydının daha net anlaşılabilmesi, dolayısıyla Güneş ile dünya ilişkilerinin net olarak çözümlenebilmesi için bu görüntüler epey işe yarayacak.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

192 MP KAMERA ÜRETİLİYOR!
SALGIN GÖNÜLLÜLERİNE 6 BİN TL BURS
Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.