İnfaz yasası TBMM’den geçti! İnfaz Hakimliklerine ait görevler belli oldu

70 madde halinde TBMM Adalet Komisyonu’na AK Parti ve MHP’nin birlikte çalışması sonucu sunulan İnfaz Yasası ismi verilen teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden onay aldı.

Bu kanuna göre İnfaz Hakimlerinin sahip oldukları görevlere birçok görev eklenecek. Bunlar arasında Cumhuriyet Savcısı tarafından verilen ceza ve güvenlik tedbirleri kapsamında verdiği infaz kararlarını infaz hakimleri de inceleyip karara bağlayabilecek. Aynı konuda Hâkim, hâkimin veya mahkemenin verebileceği tüm kararları vererek tüm işleri icra edebilecek.

İNFAZ YASASI KAPSAMINDA İNFAZ HAKİMLİKLERİ OLUŞTURULACAK

İl merkezleri, bölgelerin coğrafi konumların ve iş yoğunluğu şartları göz önüne alınarak HSK tarafından verilen onay sonrası seçilen ilçelerde İnfaz Hakimlikleri oluşturulacak. İcap ettiği halde birden çok infaz hakimliği kurulacak. Bu iş için müstakil olarak görev verilmiş olan hakimlere başka mahkeme ve işlerde görev verilemeyecek.

Bulundukları il veya ilçenin adı ile isimlendirilmesi planlanan İnfaz Hakimlikleri, bağlı olduğu ilçe sınırları içerisinde yargılama hakkına sahip olacak.

PERSONEL SAYISI YETERLİ OLACAK

İnfaz Hakimliklerinde Yazı işleri müdürü beraberinde işlerin yürütülmesi adına yeterli sayıda personel görevlendirilecek. Yeni verilen görevi ile İnfaz Hakimlikleri ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı kapsamında verilen hükümlerin itirazlarını inceleyip karara bağlayabilecek.

ÖRGÜT KURANLARA AĞIR CEZALAR

Kanuna aykırı olarak suç işlemek adına kurulan örgütlerin faillerine ağır yaptırımlar uygulanacak. Ellerinde bulundurdukları materyaller itibariyle bir araya gelme maksatları olan suçları işleyebilecek potansiyelde olan örgüt üyeleri 2 ila 6 yıl arasında hapis ile yargılanıyordu. Bu kanun ile bu ceza oranı 4 ila 8 yıl hapis cezası olarak belirlendi.

İNFAZ YASASI KAPSAMINDA HAMİLELER İLE İLGİLİ YENİ KARARLAR

İnfaz Yasası kapsamında hamile hükümlüler ile ilgili yeni kararlar alındı. Hamile olan ya da doğumu üzerinden henüz 6 ay geçmemiş olan hükümlülere tutuklama kararı verilmeyebilir. İnfaz Hakiminin kararına göre bu hükümlüler adli kontrol altına alınma işlemine tabi tutulacak.

Ayrıca hüküm verilen Hamile kadın ya da doğumunun üzerinden 1 yıl 6 ay geçmemiş olan hükümlü kadını cezası ertelenebilecek.

BAZI MAHKUMLAR KOŞULLU SERBEST BIRAKILABİLECEK

Çektikleri cezanın yarısı süresini infaz kurumunda geçirenler için koşullu serbestlik kararı verilebilecek. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alanlar 30 yılını, müebbet hapsine hüküm verilenler 24 yılını diğer sürelerde hapis cezası alanlar ise ceza sürelerinin yarısını ceza ve infaz kurumlarında geçirmişlerse belli koşullar altında serbest kalabilecek.

AA

FIFA’DAN 2.7 MİLYARLIK NAKİT REZERV SÜRPRİZİ!
EPİC GAMES’TEN ÇILGIN TEKLİF! 1 MİLYON DOLAR…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.