İnsan ve hayat | Zaman ve mekân ile mukayyedlik Bilgi

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

İnsan ve hayat | Zaman ve mekân ile mukayyedlik

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

insan-hayat-ve-zaman-arasinda

 

İnsan öznesinin belirli bir vakit içerisinde belirli bir mekânda geçirdiği değişime verilen addır hayat. Kimine göre sırf dünya olarak tabir bulur, kimine göre sırf dünya sonrası ve kimine göre ise iki dünya arası. Tabirler değişse de kelimeler dolayısıyla söylemler aynıdır. İnsan ve hayat / zaman ve mekân…

İnsan başı ve sonunu gözlemleyebilen ama bunlara doğrudan müdahalede bulunamayan varlıktır.

Doğmak istese doğamaz, uygun şartları hazırladığında veya hazırlandığında doğum için irade gösterir veya gösterilir ve sonuçtan emin olamaz veya olunamaz.

Ölmek istese ölemez;

Uygun şartlarda ölüme yaklaşabilir ancak sırf irade ettiği için bunu yapamaz.

Tüm ölüm teşebbüslerinde kesinlik yoktur. Dolayısıyla değişkenlere göre ölümü de belirleyemez.

Yani insan; mutlak olarak güç sahibi olamayan ama gücün farkında olup etkide bulunabilen muhteşem ancak bir o kadarda eksik bir varlıktır.

Bu gibi ağır konuları düşünmesi bile korkutur insanı. Zira duyumsanan hayat bu gibi düşüncelerden daha kolay gelir. Sorumluluk almak istemez. Ancak doğası gereği bunları düşünmeye zorlanır. Sonuç olarak öyle ya da böyle düşünür.

Peki bu düşünüş ne kadar etkilidir? Farklar burada göze çarpmaya başlar. Yani düşünmek bir iş, düşünmenin etkisi ayrı iş. Tüm bunlar ise zaruri ama bir o kadarda iradî şeyler…

Hayat her çağda farklı anlamlara bürünür

Ama kendinden ne bir şey kaybeder ne de bir şey katar. Geçmiş hayat, gelecek hayat, modern hayat… Tüm bunlar hayatı değiştirmez ancak hayatı yaşayan insanda derin izler bırakır. Hayat aynıdır ama hayatı yaşayan özne anladığı şeye göre farklıdır.

Modern hayat. Kendisi üzerine düşünüldüğünde kısırlığa sebebiyet veren ancak sığ düşğncede oldukça geniş ve renkli durun bir algı şekli. Modern kelimesiyle adeta kökünden değişmiş.

Evet modern hayat…

Sorgulanması gereken ancak sorgulanamayan hatta bu düşünğle ihtiyaç duyulmayan değişik hayat. Zira modern hayatın temelinde özgürlük ve onun kazandırdığı her şeyi eleştirme varken, modern hayata karşı yasaklı gibidir. Özgürlük modern kelimesinde sona erer adeta. Düşünme, eleştirme ve sorgulama durumlarında sınırı teşkil eder modern yüklü hayat. Zira insan ölene kadardır hayatta. Ve dahası onun için ön görülmez.

Görülmemeli de. Çünkü tersi modern hayatın bitmesi yeni bir hayatın düşğnülmesinş gerektirecektir. Yani oldukça zordur. Modern hayatın temellerini atan kültür veya zihniyet buna müsade etmez hatta modernite dışında her şeye savaş açar. Söylemleri yaptığının zıttıdır bir yerde. Zira çeşitlilik ve değişkenlik temellerini oluşturur. Taki modern kelimesine kadar. Bu kelimeden sonrası ne düşünce de ne de hayatta olmalıdır. Düşünülmesi hastalık addedilir ve yasaklanır.

İnsan ve hayat…

Ortak hayatı paylaşan insanlar olarak hayatımızı etkileyen modern kelimesini düşünmeliyiz. Zira bize verdikleri yanında gizlediklerini de görebilmeliyiz. Çünkü insan en iyisini ve en güzelin isteyen ve alması gereken bir varlık.

Evlerimizde geçirdiğimiz ve zor zamanlar olarak nitelendirdiğimiz kovid-19’lu zamanlarda düşünülmesi gereken bir olgudur modern hayat. Zira hayat bitirilebilecek küçük bir gerçeklik değildir. Sınırları aşılabilen ve sınırlılığı olmadığı düşünülen bir gerçekliktir. Bu gerçeklik üzerinde biz insanların düşünmesi oldukça önemli ve zaruridir.

Umarım her insan önce kendini sonra hayatını ve sonra hayatını şekillendiren moderniteyi sorgulayabilecek bir düşüncede bulabilir kendini.

Sağlıklı ve anlamlı günlerde kalınız.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli