İş arkadaşları ile bu şekilde konuşan tazminatsız kovulacak!

Sıradaki içerik:

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

e
sv

İş arkadaşları ile bu şekilde konuşan tazminatsız kovulacak!

avatar

Muharrir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

is-arkadasina-hakaret-tazminatsiz-kovulma

Bir mağaza kasiyer olarak görev yapan işçinin iş arkadaşına sarf ettiği söz işinden olmasına neden oldu. İşten çıkarılan kişi tazminat hakkını da kaybetmiş oldu.

Bir markette kasiyerlik yapan kişi birlikte mesai yaptığı arkadaşına ‘hayvan’ şeklinde hitap edince olanlar oldu. Bu nedenle işten kovulan işçiye tazminat ödenmedi. Tazminat almanın hakkı olduğunu düşünen şahıs soluğu mahkemede aldı.

MAHKEME HAKLI BULDU YARGITAY SUÇLU

Mahkeme tarafından haklı bulunan ve mağdur olarak nitelendirilen işçi, kötü haberi Yargıtay’da aldı. Yargıtay arkadaşına hakaret eden işçiyi haksız buldu ve tazminatsız kovulma kararının doğru olduğunu tasdik etti.

Olayın aslı şu şekilde meydana geldi. Hamile olduğu için izine ayrılmak isteyen kadın çalışan, istediği izni alamadı. İş yerinin arzu ettiği izni vermemesi üzerine soluğu iş mahkemesinde alan kadın çalışan, iş sözleşmesinin art niyetle kıdem tazminatı ödememek üzere usulsüz bir şekilde feshedildiğini söyledi.

Ancak iş veren avukatı kadına başka suçlamalar yöneltti. Olayın çalışanın bildirdiği gibi olmadığını mahkemede dile getiren Avukat, şahsın kaç aylık hamile olduğu konusunda bilgi vermediğini söyleyerek aslında hamile olmadığını iddia etti.

İşçi hakkında önceden bulunan birçok şikayetin olduğunu da dile getiren Avukat, müşterilerin e-posta yoluyla dahi kasiyerden şikayetçi oldukları konusunda mahkemeye bilgi verdi. İşçinin disiplinsiz davranışlarının olmasının yanı sıra müşterilere hakaret eden ve onlara fiziksel saldırıda bulunan olaylarda rol aldığını belirtildi.

MESAİ ARKADAŞINA ‘HAYVAN’ DEDİ

İddialarını sürdüren İşveren Avukatı, işçinin mesai arkadaşına ‘Hayvan’ diyerek hakaretlerde bulunduğunu da kaydetti. Kovulma nedeninin de bu hakaret olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine mahkeme işçi kadını haklı buldu ve davanın kısmen kabulü konusunda karar aldı. Davalı vekili tarafından da temyiz edilen karar Yargıtay tarafından bozuldu.

Yargıtay, hakaret olayının polis karakoluna kadar intikal etmesini delil olarak kabul etti ve bu durumda iş vereni haklı çıkaran bir karara imza atarak mahkeme kararının bozulması yönünde hüküm verdi. Yargıtay’ın aldığı kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davacının mesai arkadaşına ‘hayvan’ diye bağırdığı, olayın polis merkezine intikal ettiği ortadadır. Karakolda tarafların uzlaşması ile son bulduğu davalı işverenin davacı işçiyi çalışma arkadaşına karşı kullandığı sataşma niteliğindeki ifade sebebiyle işten çıkarttığı, kullanılan sözde sataşmanın unsurlarının bulunduğu davalı işverenin fesihte haklı olduğu dosyadaki bilgi ve belgelerde sabittir. Aynı zamanda davacı işçinin davalı işyerindeki çalışması mahkemenin de tespit ettiği üzere 1 yılın altındadır ve davacı işçinin kıdem tazminatı talebi bu nedenle de haklı değildir. Davacının kıdem tazminatı 1 yıllık süreyi doldurmadığı gerekçesiyle reddedilirken davalı işverenin fesihte haksız olduğu şeklindeki kabulle ihbar tazminatına hükmedilmesi yukarıdaki açıklanan nedenle hatalıdır. Davalı işveren fesihte haklı olduğundan ihbar tazminatı talebi de reddedilmelidir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oybirliği ile hükmedildi.”

mesai-arkadasina-hayvan-dedi-kovuldu
erotik porno
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli