Koronavirüs Aşı ‘sında umut veren gelişme! DSÖ açıkladı – Sağlık

Sıradaki içerik:

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

e
sv

Koronavirüs Aşı ‘sında umut veren gelişme! DSÖ açıkladı

avatar

Muharrir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

covid-19-asi

2020 yılının başlarında keşfedilmesi itibariyle ortaya çıktığı Çin’den başta olmak üzere tüm dünyayı diken üstünde durduran Koronavirüs Aşı ‘sı DSÖ tarafından geliştirildi.

Geliştirilen Koronavirüs Aşı ‘sının test edilmeye başladığı Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Adhonom Ghebreyesus tarafından duyuruldu.

Wuhan’da ortaya çıkmasının ardından öncelikle Çin’i daha sonra ise bulaştığı dünya ülkeleri tesiri altına alan yeni tip Koronavirüs şu ana kadar 8 bin 279 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Dünyada oluşturduğu panik havası virüsün görüldüğü ülkelerde önlemler alınmasını beraberinde getirirken bu tedbirler ekonomi başta olmak üzere sosyal hayat gibi birçok alanda etkili oldu.

DSÖ COVİD-19 AŞI TESTLERİNE BAŞLADI

Tüm bunlar devam ederken çeşitli ülkelerin sağlık kuruluşları bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına başladı. 2 ay gibi bir sürenin ardından yeni tip Koronavirüs Aşı ‘sını geliştiren DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) aşının test edilmeye başladığı haberini verdi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ 2 AYDA BÜYÜK BAŞARI GÖSTERDİ

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ghebreyesus, elde edilen bu başarının hayal edilemeyecek düzeyde olduğunu ifade etti. Virüsün genetik dizisinin çıkarılmasının üzerinden 2 ay geçtiğini ifade eden Ghebreyesus, 2 ay gibi kısa bir sürede aşı geliştirilmesinin inanılmaz olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, dünyanın dört bir yanında yer alan sağlıkçılara da tavsiyelerde bulundu. Deneysel ilaçları sistematik olarak değerlendirmeye tabi tutmalarını öneren Ghebreyesus, 60 gün içerisinde geliştirilen yeni Tip Koronavirüs Aşı ‘sının hayal edilemeyecek bir başarı olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE’DE VAKA SAYISI KAÇ OLDU

Çin’den sonra İran ve İtalya’ya yayılan yeni tip Koronavirüs yurtdışından Türkiye’ye giriş yapanlar dolayısıyla Türkiye’de de yayıldı. Alınan sıkı tedbirlere rağmen hızlı yayılması dolayısıyla geometrik olarak katlanarak artan vaka sayısı Türkiye’de sosyal yaşamı durma noktasına getirdi. AVM’ler, Kafeler, Lokantalar, Eğlence mekanları gibi insanların toplu olarak bir arada bulunduğu mekanlar kapatıldı. Camilerde ve diğer ibadethanelerde toplu olarak ibadet etmenin zarar vereceği gerekçesiyle, Cuma namazı dahil vakit namazların cemaatle kılınması durduruldu.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ifade ettiğine göre dün akşam itibariyle vaka sayısı 191 olarak belirlendi. Dün 61 yaşındaki bir hastanın da hayatını kaybetmesinin ardından ölü sayısı 2’ye yükselen Türkiye’de ilk ölümün 93 yaşında olan ve kronik bir hastalığa sahip olan vatandaş olduğu ifade edilmişti.

Kaynak: Haberler.com

sakarya escort bayan
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli