Koronavirüs ihracatı vurdu! Düşüş miktarı yarın açıklanacak

Koronavirüs ihracatı vurdu. Avrupa’nın Koronavirüs mücadelesi nedeniyle ithalat oranını azalması Türkiye’yi de vurdu. İtalya, İngiltere, İspanya ve Fransa’ya ihraç yapılamaması nedeniyle ihracat oranı yüzde 17 civarında olacak.

NTV ekranlarında virüs sonrası Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakanı, salgının etkisi dolayısıyla Mart ayında ihracatın düşeceğini belirtti.

İhracat oranındaki gerilemenin sebebi ise özellikle Avrupa’da olmak üzere Koronavirüs ile mücadele eden ülkelerin dışarıdan ithalat konusunda hassas davranmak zorunda olması şeklinde görünüyor.

KRİZ BÜYÜK EKONOMİLERİ DE SARSTI

İnsan hayatının yanı sıra Koronavirüs ihracatı vurdu diyen Bakan Ruhsar Pekcan, ekonomiye asıl etkisinin Pandemi’nin kontrol altına alınmasından sonra belli olacağını söyledi.

Virüsün ekonomide önceki krizlerden daha büyük bir etki oluşturduğunu dile getiren Pekcan, IMF Başkanı’nın krizin büyüklüğünün 2009 yılında meydana gelen krizden daha büyük olduğunu söylemesine ve Avrupa Birliği’nin büyüme oranlarında gittiği revizyona dikkat çekti.

TÜRKİYE KRİZ DÖNEMİNE İYİ GİRİŞ YAPTI

Türkiye’nin bu krizi yönetmeye iyi başladığını ifade eden Pekcan, Ocak ve Şubat aylarında ihracat oranının yüz üzerinden 4 puan arttığını belirtti. Avrupa’nın virüs sebebiyle giriş-çıkış kapılarını kapatmasının Türkiye’yi olumsuz etkilediğini söyleyen Bakan Pekcan, Avrupa ülkelerine ihracatın azaldığını ifade etti. İran’a yapılan ihracatın yüz üzerinden 80 puan bazında azalma gösterdiğini söyleyen Pekcan, Avrupa ülkelerine yapılan ihracatın azalma oranlarını şöyle sıraladı:

İtalya ve İspanya’ya ihraç durumu yüz üzerinden 40 puan azaldı.

Fransa’ya yüz üzerinden 32,5,

İngiltere’ye yüz üzerinden 12 puan ihracat azalması gerçekleşti.

Bakan Pekcan, Mart ayı ile ilgili kesin rakamların yarın açıklanacağını söyledi.

Ticarette durumun korunması ile ilgili politika uygulanmasından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Pekcan, G-20 Toplantısında konuşulanlara değindi. Ülkelerin bazı ticari önlemler aldığını dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin adil ticaret konusunda ısrarcı olduğunu G-20’de bildirdiklerini ifade etti. İki ay sonra G-20 Ticaret bakanlarının tekrar toplanacağını söyleyen Pekcan, göçmenlerin olumsuz etkilenmemesi için değerlendirme yapılacağını ifade etti.

FAHİŞ FİYATLA MAL SATANA YAPTIRIM

Türkiye’nin maske üretiminde iyi bir konumda olduğunu dile getiren Ticaret Bakanı, gümrük vergilerinin kaldırıldığını fahiş fiyat veren 13 firmadan 9 tanesinin cezalandırıldığını duyurdu. Sağlık çalışanlarının maske ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu ürünlerde ihracatın ön izne bağlandığını söyledi.

MUHTAÇ AİLELERE 1.000 TL YARDIM DAĞITIMI BUGÜN BAŞLIYOR
VAKIFBANK’TAN DEV YARDIM! 50 MİLYON TL…

kocaeli escort bayan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.