Takip Edin

Ekonomi

Koronavirüs ihracatı vurdu! Düşüş miktarı yarın açıklanacak

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs ihracatı vurdu. Avrupa’nın Koronavirüs mücadelesi nedeniyle ithalat oranını azaltması Türkiye’yi de vurdu. Ruhsar Pekcan Mart ayı ihracat...

Koronavirüs ihracatı vurdu. Avrupa’nın Koronavirüs mücadelesi nedeniyle ithalat oranını azalması Türkiye’yi de vurdu. İtalya, İngiltere, İspanya ve Fransa’ya ihraç yapılamaması nedeniyle ihracat oranı yüzde 17 civarında olacak.

NTV ekranlarında virüs sonrası Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakanı, salgının etkisi dolayısıyla Mart ayında ihracatın düşeceğini belirtti.

İhracat oranındaki gerilemenin sebebi ise özellikle Avrupa’da olmak üzere Koronavirüs ile mücadele eden ülkelerin dışarıdan ithalat konusunda hassas davranmak zorunda olması şeklinde görünüyor.

KRİZ BÜYÜK EKONOMİLERİ DE SARSTI

İnsan hayatının yanı sıra Koronavirüs ihracatı vurdu diyen Bakan Ruhsar Pekcan, ekonomiye asıl etkisinin Pandemi’nin kontrol altına alınmasından sonra belli olacağını söyledi.

Virüsün ekonomide önceki krizlerden daha büyük bir etki oluşturduğunu dile getiren Pekcan, IMF Başkanı’nın krizin büyüklüğünün 2009 yılında meydana gelen krizden daha büyük olduğunu söylemesine ve Avrupa Birliği’nin büyüme oranlarında gittiği revizyona dikkat çekti.

TÜRKİYE KRİZ DÖNEMİNE İYİ GİRİŞ YAPTI

Türkiye’nin bu krizi yönetmeye iyi başladığını ifade eden Pekcan, Ocak ve Şubat aylarında ihracat oranının yüz üzerinden 4 puan arttığını belirtti. Avrupa’nın virüs sebebiyle giriş-çıkış kapılarını kapatmasının Türkiye’yi olumsuz etkilediğini söyleyen Bakan Pekcan, Avrupa ülkelerine ihracatın azaldığını ifade etti. İran’a yapılan ihracatın yüz üzerinden 80 puan bazında azalma gösterdiğini söyleyen Pekcan, Avrupa ülkelerine yapılan ihracatın azalma oranlarını şöyle sıraladı:

İtalya ve İspanya’ya ihraç durumu yüz üzerinden 40 puan azaldı.

Fransa’ya yüz üzerinden 32,5,

İngiltere’ye yüz üzerinden 12 puan ihracat azalması gerçekleşti.

Bakan Pekcan, Mart ayı ile ilgili kesin rakamların yarın açıklanacağını söyledi.

Ticarette durumun korunması ile ilgili politika uygulanmasından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Pekcan, G-20 Toplantısında konuşulanlara değindi. Ülkelerin bazı ticari önlemler aldığını dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin adil ticaret konusunda ısrarcı olduğunu G-20’de bildirdiklerini ifade etti. İki ay sonra G-20 Ticaret bakanlarının tekrar toplanacağını söyleyen Pekcan, göçmenlerin olumsuz etkilenmemesi için değerlendirme yapılacağını ifade etti.

FAHİŞ FİYATLA MAL SATANA YAPTIRIM

Türkiye’nin maske üretiminde iyi bir konumda olduğunu dile getiren Ticaret Bakanı, gümrük vergilerinin kaldırıldığını fahiş fiyat veren 13 firmadan 9 tanesinin cezalandırıldığını duyurdu. Sağlık çalışanlarının maske ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu ürünlerde ihracatın ön izne bağlandığını söyledi.

MUHTAÇ AİLELERE 1.000 TL YARDIM DAĞITIMI BUGÜN BAŞLIYOR
VAKIFBANK’TAN DEV YARDIM! 50 MİLYON TL…
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bu iki taş sayesinde bir gecede milyarder oldu!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Tanzanya’da Madencilik işi ile uğraşan Saniniu Laizer bulduğu iki taş sayesinde milyarder oldu.

Bulduğu taşlar ülkede yer alan en değerli iki taş olma özelliğine sahip olduğu için oldukça önemli olan taşlar olduğundan bu durum Laizer’in hayatını değiştirdi. Zira Laizer bu taşlar sayesinde kendi ülkesinde bir gecede milyarder olmayı başardı.

Taşların büyüklüğü insanın ön kolu ile hemen hemen aynı boyutta olarak tespit edildi. Laizer bulduğu bu taşları Tanzanya Maden Bakanlığına satarak tam 7.74 milyar Tanzanya Şili değerinde ödeme aldı. Ülkesinin para birimi itibariyle Laizer, bir gecede milyarder olmayı başardı.

DEVLET BAŞKANINDAN MADENCİLERE ÖVGÜ

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, taşları bulan Madenci Laizer’e övgüler sundu ve tebrikte bulundu. Bunun yanı sıra küçük çaplı olarak maden işi ile uğraşanların iyi işler yaptıklarını belirten Başkan Magufuli, Tanzanya zenginliği açısından bu çalışmaların önemli olduğunu kaydetti.

Laizer’in bir gecede kazandığı 7.74 milyar Tanzanya Şilisi Türk Lirası ile 22 milyon 975 bin lira civarında tutuyor. 4 tane eşi ve 30 adet çocuğu bulunan madenci Laizer, 52 yaşında ve bundan sonrada ineklerini beslemeye devam edecek. Bunun yanı sıra bir adet okul ve bir tane AVM inşa etmeyi planlıyor.

Ülke tarihinin en büyük iki değerli taşını bulan madenci, bir gecede zengin oldu
Devamını oku

Ekonomi

Her vatandaşa 500 TL Bayram Harçlığı verilecek mi? Açıklama geldi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

https://www.bilgikosku.com/turkiyenin-en-guvenli-sehri-mersin-oldu/

Sosyal Medya’da dolayısıyla halk arasında yayılan devletin çalışan çalışmayan herkese Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için Açık Kapı üzerinden başvuru yapanlara para vereceğini iddia eden haberlerin yalan olduğu tespit edildi.

Whatsapp üzerinden insanlara gönderilen bir ses kaydı ile yayılan iddia Açık Kapı üzerinde yayınlanan bir yazı ile yalanlandı. Ses kaydında tarifte bulunan kadın olduğu anlaşılan şahıs nasıl yapılacağını da tarif ederek vatandaşlara yardıma başvurmalarını söyledi. Kadının iddiasına göre ise yardıma başvurmanın son tarihi 25 Nisan olarak biliniyordu. Söylentiye göre devlet aile başı 400 ve 18 yaş altında bulunan her çocuk için ise 100’er lira ödeme yapacaktı.

Tüm bu iddiaların asılsız olduğu anlaşıldı. İnsanlar arasından çabuk yayılan bu tür asılsız haberlere de bir yenisi daha eklenmiş oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından resmi Twitter hesabı üzerinden yayınlanan kamu bilgilendirme mesajı ile iddiaların asılsız olduğu, böyle bir ödemenin yapılmayacağı bildirildi.

AÇIK KAPI KURUMUNUN VAZİFESİ BU DEĞİL

Yapılan açıklamada bu iddiaların asılsız olduğu dile getirilirken Açık Kapı kurumunun ne maksatla hizmet verdiği hususunda bilgilendirmeler de yapıldı. Valilik ve Kaymakamlıklar üzerinden bayram harçlığı mahiyetinde yapılacağı iddia edilen yardımların gerçeklerle bağdaşmadığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılında kurulan kurumun kamusal hizmetlerde vatandaş ile devlet arasında bir aracı olmasının hedeflendiği ifade edildi. Danışma ve yönlendirme hizmeti verdiği belirtilen kurum, resmî açıklamalar dışında başka iddialara kulak asılmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

DEVLETİ YAVAŞLATAN, MEŞGUL EDEN HAREKETLER

Koronavirüs Pandemisi ile yoğun bir şekilde sürdürülen mücadelenin devam ettiği şu zamanlarda bu tür paylaşımların devletin ayağına bağ olduğu ifade edildi. Bu tür işlerin iş yükünü yürütülemez kıldığı ifade edilirken, sosyal izolasyona oldukça ciddi zararlar verebileceğinin altı çizildi.

HABER: TÜRKİYE’NİN EN GÜVENLİ ŞEHRİ O İLİMİZ OLDU!
Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

Halk arasında yayılan devletin herkese Açık Kapı üzerinden Bayram harçlığı ve çocuk masrafı için para vereceğini iddia eden haberler yalan çıktı.

Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.