Koronavirüs Türkiye’ye neden uğramadı? Sağlık Bakanı açıkladı

koronavirus-turkiye
koronavirus-turkiye

Çin Wuhan’da ortaya çıkmasının ardından tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs’ün sıçramadığı tek ülke Türkiye oldu.

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs ile ilgili olarak yaptığı toplantının ardından değerlendirmede bulundu. Virüs’ün ülkemize girmemesinin nedenine değinen Koca, tedbiri elden bırakmanın faydasını vurguladı.

KORONAVİRÜS TÜRKİYE’YE UĞRAMADI

Çin, İran ve İtalya gibi büyük nüfuslu ülkelerde can kayıplarına neden olan ölümcül virüs bir taraftan tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Avrupa’dan sonra Avusturalya’ya da sıçrayarak tüm kıtaları ziyaret eden korkutucu Virüs’ün uğramadığı tek ülke olma özelliğini Türkiye taşıyor.

SAĞLIK BAKANI KORONAVİRÜS TEDBİR ’İNİ ANLATTI

Koronavirüs’ün Avrupa’ya sıçramasının tek sebebinin tedbir alınmaması olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran ile sınır kapılarının kapatılması sonucu Virüs’ün ülkemize sıçramasının engellendiğini ifade etti. Avrupa’da İtalya’yı kuşatan Virüs’ün görmezden gelindiğini dile getiren Sağlık Bakanı Koca Koronavirüs’ün bundan dolayı 106 ülkeye sıçradığını söyledi.

TÜRKİYE’DE TESPİT EDİLMİŞ KORONAVİRÜS VAKASI YOK

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs için tespit edilmiş vakaya Türkiye’de rastlanmadı. İtalya’da son 24 saatte meydana gelen vaka sayısı 111 oldu. İspanya’da ise bu sayı 326 oldu. İsviçre’de ise 42 tane Koronavirüs vakası görüldü. İsveç’te ise bu sayı 45 olarak tespit edildi. Bu sayılar giderek artmaya devam ediyor.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA : KORONAVİRÜS KÜRESEL BİR SORUNDUR

Koronavirüs’ün küresel bir problem olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Koca, bu mücadelenin ulusal bir tarzda kendi vatandaşımızla birlikte başarılabileceğini ifade etti. Dünya genelinde 109 bin 498 vaka gerçekleşti ve bunlardan 3810 tanesi ölümle sonuçlandı. Bu hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 60 bin olarak biliniyor.

Çin Wuhan’da ortaya çıkmasının ardından tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs’ün sıçramadığı tek ülke Türkiye oldu.

TÜRKİYE’DE 2 BİN KORONAVİRÜS VAKASI MEYDANA GELDİ

Şu ana kadar Türkiye’de tespit edilip tanı konulmuş hiçbir Koronavirüs vakası meydana gelmedi. Bu vakalarda alınan numuneler çalışıldı fakat herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı. 4-5 gün önce vaka sayısı 1300’lerde iken 4-5 günde meydana gelen vaka sayısı 700’ü geçti. Vaka sayısı giderek artıyor fakat hiçbirinde pozitif test sonucu çıkmadı.

KORONAVİRÜS UYARILARINI İRAN DİNLEMEDİ

Koronavirüs’ün sıçradığı büyük nüfuslu ülkelerden birisi olan İran, virüsle mücadele için Türkiye’den gelen tavsiyeleri kulak ardı etti. Özellikle bazı bölgelerin kapatılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Türkiye’nin sözlerini dikkate almayan İran’da koronavirüs vakaları yayıldı ve ciddi ölümlere sebep oldu. Hatta virüs İran Parlamento’suna ve önemli bürokratlara dahi uğradı. Hatta Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs’le ilgili bilgi almak için randevu talep eden İranlı heyete Skype üzerinden görüşme teklif etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.