Takip Edin

gündem

Kurban Bayramı’nda ‘Sokağa Çıkma Yasağı’ olacak mı?

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının uygulanmasının ardından yaklaşan Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı sorusu tartışılmaya başladı. Bu konu hakkında açıklama Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.

Bu konuda gelen soruya yanıt veren Bakan Koca, Kovid-19 nedeniyle Kurban Bayramı için uygulanması düşünülen herhangi bir yasağın konuşulmadığını belirtti. Ramazan Bayramı kapsamında 4 gün boyunca uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili henüz bilim kurulu karar vermedi. Ancak Sağlık Bakanı Koca bu konuda kendi kanaatini belirtti.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE BELLİ OLACAK

Gündemde kısıtlamaya dair herhangi bir konu olmadığının altını çizen Koca, yaklaşan Kurban Bayramı’na henüz bir ay gibi bir süre olduğunu söyleyerek, önümüzdeki zaman diliminde Kovid vaka sayısının kısıtlama kararını etkileyeceğini ifade etti.

BU KEZ KISITLAMA RAMAZAN BAYRAMI’NDAKİ GİBİ OLMAYACAK

Kurban Bayramı’nda herhangi bir kısıtlama uygulanması durumunda bunun şartlarının belli olmadığını ifade eden Koca, kısıtlamanın Ramazan Bayramı’ndaki gibi olmayacağını dile getirdi. Bu konuda karar alacak Merci olarak Bakanlar Kurulu’nu işaret eden Koca, kararın salgınını seyrine bağlı olarak verileceğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gündem

Yakalayana 73 bin TL ceza verilecek!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye'de Tarım Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Gergedan Böceği hakkında satma, yakalama gibi durumlarda 73 bin lira ceza veriliyor.

Scarabaeidae familyasına ait olduğu bilinen böcek türü olan Gergedan Böceği için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir dizi yasak getirildi.

Şekil itibariyle Gergedan’ı andıran ve bir boynuza sahip olan bu böcek korkutucu görüntüsünün yanı sıra aynı zamanda büyüklüğü ile de dikkat çekiyor. Zira Gergedan Böceği böcek türü arasında boyut olarak en büyük böcek olma özelliğine sahip.

Scarabaeidae familyası içerisinde yer alan Dynastinae türü arasında yer alan Gergedan Böceği ‘nin tam 300 çeşit farklı versiyonu bulunuyor.

BOYU TAM 15 SANTİMETRE…

Bu böcek türünün uzunluğu 15 santimetreye kadar çıkabiliyor ve bu özelliği ile böcek dünyasının devleri arasında yer alıyor. Bu böcek türü insana ısırma ve sokma yöntemiyle zarar vermese de ülkemizde bir dizi tedbir uygulanması ile biliniyor.

KENDİ AĞIRLIĞININ TAM 850 KATINI KALDIRABİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’de bulundurulmasına yönelik tedbirler uygulanan Gergedan Böceği kendi ağırlığının tam 850 katına kadar yük taşıyabiliyor.

TÜRKİYE’DE BESLEME VE SATMA İŞLEMİ YASAK

Türkiye’de beslenmesi ve çoğalması nedeniyle satışının yasak olduğu bilinen Gergedan Böceği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bu böcek türü diğer böcekler ile beslendiği için doğal böceklerden kurtulma yöntemi olarak kullanılabilir.

Gergedan Böceği toplayan ve ekosistem içerisinde bu türün azalmasına neden olan kimselere en az 73 bin TL olmak üzere para cezası uygulanıyor.

ASYALILARIN EVCİL HAYVANI

Asya bölgesinde insanların evcil hayvan olarak sahiplendikleri Gergedan Böceği yurtdışında oldukça pahalı fiyata satılıyor. Yetişmiş haline 50 ila 60 dolar arasında bedel biçilen Gergedan Böceği larvaları ise 15-20 dolar arasında bir fiyattan alıcı bulabiliyor.

Devamını oku

gündem

Erdoğan’dan Fransa’ya Ayasofya cevabı!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa tarafından yapılan Ayasofya açıklamasına cevap verdi. Erdoğan Ayasofya'nın açılmasına kimsenin karışamayacağını söyledi.

İstanbul’un Şişli ilçesinde inşa edilen Levent Camii’nin temelinin atıldığı törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya hakkında radikal söylemlerde bulundu.

Geçtiğimiz gün Danıştay Ayasofya ile ilgili müze olmasını kararlaştıran Bakanlar Kurulu Kararının iptali için toplantı düzenlemiş ve alınan kararın 15 gün içerisinde açıklanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaşanan tartışmalarda kararın millete ait olacağını söylemiş ve Ayasofya konusunun üzeri geçici olarak kapatılmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı, bu kez Ayasofya’nın camii olarak kullanımına devam edilmesi yönünde kanaati olduğunu belli etti.

FRANSA’YA AYASOFYA CEVABI

Tekrar cami olarak devamı için talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumun diğer ülkeleri ilgilendirmediğinin altını çizdi. Türkiye’nin diğer ülkelerin ibadet yerleri hakkında herhangi bir müdahale içerisinde olmadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’deki ibadethanelerin statüsü hakkında diğer ülkelerin tasarruf ve müdahalesinin söz konusu olmayacağına işaret etti.

Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.