Sayısal Loto çekilişine başlarken söylediği söz tepki çekti!

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Sayısal Loto çekilişine başlarken söylediği söz tepki çekti!

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

seda-sayan-haydi-bismillah

TV8’de Çılgın Sayısal Loto isimli programın sunuculuğunu yapan Seda Sayan’ın programın açılışında sarf ettiği sözler olay oldu.

Sayısal Loto Çekilişi’nin yapılacağı programın başında ‘Haydi Bismillah’ ifadesini kullanan Sayan’ın sözleri tepki çekti. Allah’ın adı ile başlanan bir fiilin hayr üzerine olması gerekliliği bilinirken, haram olduğu bilinen ve kumar çeşitleri arasında sayılan Sayısal Loto’ya başlanırken Allah’ın adının anılması rahatsızlık oluşturdu.

HANGİ İŞLERE BAŞLARKEN BESMELE ÇEKİLİR?

Bu konu ile ilgili daha önce sorulan sorular bulunduğundan konu ile ilgili belirtilmiş İslâmî görüşler de mevcut. Bunun üzerine hangi işlerin başında Besmele çekilmesi gerektiği ve haram işlere başlarken besmele çeken kişinin imanının durumu hakkında cevaplar merak ediliyor.

Bu bağlamda dini fetvaların yer aldığı ve insanların İslâmî konularda sorduğu sorulara yanıt veren Sorularla İslamiyet isimli web sayfasında verilmiş yanıt şu şekilde:

Soru: İçki içmek, kumar oynamak gibi haram bir iş yaparken besmele çekmek, küfür müdür?

Cevap:
Değerli kardeşimiz,
Besmele sadece helal ve güzel şeyleri yapmaya başlamadan önce söylenir. Her işine besmeleyle başlayan bir Müslüman, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle başlarım” demekle büyük bir sırrı yakalar. Bu mübarek kelimeyi söylemekle, ibadetin dışında kalan işlerini de bir ibadet havasına büründürür.
Besmele, basit ve normal adetlerini, ibadete çevirir. “Bismillahla başlanmayan işte hayır ve bereket yoktur” (Münavî, Feyzu’l-Kadir, 5/13) hadis-i şerifine göre hareket etmekle de, hayır ve bereketin kapısını aralamış oluyor.
Güzel ve hayırlı işlerde Besmele çekmek çok yerinde bir harekettir. Alışkanlık haline getirildiği zaman büyük bir sevap getirir.
Ancak dinen haram sayılan işlerin başında söylemek çok yersiz ve yanlış bir davranıştır. İslam’ın haram kıldığı, Müslümanların uzak kalmaları gereken işlerde maddî ve manevî hayatımıza zarar veren pek çok şey vardır. Yasaklanan bazı konular da ayet ve hadislerde açıkça belirtilmiştir.
Mesela; içki içmek, zina, faiz, kumar bunlardan sadece birkaçıdır.
Bir insan bu yasak işleri yaparken hangi amaçla besmele okur? “Şansım yaver gitsin” diye kumardan önce, “Belki günahı az olur” diye içki ve faizden önce söylüyorsa, bu nasıl bir mantıktır?
Taşımış olduğu niyet, dinle ve imanla nasıl bağdaşabilir? Bu niyetle o haramın yapısı değişir mi? Manevî sorumluluğu bir kat daha artmış olmaz mı? Ayrıca bu çirkin hareketin başlangıcında besmeleyi okurken onu hafife almış, basite indirmiş olmuyor mu?
İmam-ı Azam Ebu Hanefe’nin Fıkh-ı Ekber’inde ve asırlarca Osmanlının kaynak eseri olan Mülteka’ın şerhi olan Dâmâd’da bu konuda şöyle bir kayda yer veriliyor:
“Bir kimse, haram olduğu kesin olarak bilinen fiilleri işlerken “Bismillah” derse, imanı tehlikeye girmiş olur. Mesela; kumar oynarken, şarap içerken, zina ederken, yenmesi haram olan bir malı yerken “Bismillah” derse dinden çıkar. Çünkü bu insan Allah’ın ismini hafife almış, onunla alay etmiş oluyor.”
Ancak bu kişi daha sonra pişman olur, tövbe eder, tekrar Kelime-i Şehadet getirirse, yeniden imana kavuşmuş olur. Farkında olmadan, bir alışkanlık olarak harama başlamadan önce ‘Besmeleyi’ söyleyen kimse, imanını kaybetmese dahi, yine de büyük bir vebalin altına girer.
Böyle bir hareketin imana aykırı olduğunu bilmeden yapan kimselerin durumuna gelince: Hanefî mezhebine bağlı birçok ulema, cehaleti özür olarak kabul etmediklerinden bu kimsenin dininin tehlikeye girdiği kanaatindedirler.
Fakat cehaleti bir mazeret gibi kabul eden bazı alimler, böylelerinin dinden uzaklaştığına hükmetmemişler, dinden çıkmaz demişlerdir.
Selam ve dua ile…

adult porno
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli