avrupa yakası evden eve nakliyat

Takip Edin

gündem

Müjde! 5 milyon kişi daha erken emekli olacak!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

SGK 5 milyon kişiyi kapsayan yeni bir karara imza attı. Bu şartları taşıyan 5 milyon insan erkenden emekli olma hakkına sahip olabilecek.

SGK 5 milyon kişiyi kapsayan yeni bir karara imza attı. Bu şartları taşıyan 5 milyon insan erkenden emekli olma hakkına sahip olabilecek.

Bir süre sigortalı olarak bir işte çalışan ve daha sonra hastalık geçiren veya engelli konumuna düşecek kazalara yaşayan insanlar arasında belli şartları taşıyanlara erken emekli olma fırsatı tanınacak.

İş kazası geçiren ve bu kaza neticesi ile yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybı yaşayanlarla birlikte devamlı olarak bakıma muhtaç bir hale gelen kimseler erken emekli olabilecek. Bu doğrultuda emeklilik şartları şu şekilde olacak:

1- Geçirdiği kaza neticesi yüzde 60 oranında çalışma kaybı yaşamak

2- Sürekli Başkası tarafından bakılmak zorunda kalmak

3- Kaza öncesi 10 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmak

4- Kaza öncesi sigorta prim günü en az 1800 olmak

Bu şartları taşıyan mağdur vatandaşlar emeklilik yaşını beklemeden emekli olabilecek.

Bunun yanı sıra eğer bir annenin çocuğu bakıma muhtaç durumda ise o anneye de erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Bu anneler için prim gününün yüzde 25’i prim günü üzerine ekleniyor ve bu süre emeklilik yaşından düşülüyor. Örneğin 2000 gün sigorta primi bulunan bu anne +500 gün sigortalı sayılıyor ve normal emeklilik yaşından 500 gün daha erken emekli olma şansına sahip oluyor.

Sağlık Hizmeti Sunucularınca SGK'ya Fatura Edilen Rücuya Konu ...
Abone Ol
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.