Takip Edin

Bilim-Teknoloji

Teknoloji Ahlakı! İnsanoğlu’nun madde ile yeni imtihanı…

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

İnsanlık tarihinin hiç görmediği bir devri yaşıyoruz. Maddi anlamda bildiğimiz en modern toplumları gölgede bıraktık. Teknoloji ahlakı ve madde ile imtihan.

İnsanlık tarihinin hiç görmediği bir devri yaşıyoruz…

Maddi anlamda, bildiğimiz en modern toplumları bile gölgede bıraktık.

Mısırlıların tıp, inşa, tarım teknolojilerini; Romalıların büyük teknolojik sanayi ve askeri kuruluşlarını ve dahi diğer toplumlar…

Vaktaki insan madde karşısında yeni bir sınava tabidir artık… Hiçbir toplumda ve zamanda görmediği bir maddi güçle, sanal dünya, sanal gerçeklik ve sanal varlıklar…

Teknolojinin ve maddenin yeni çocukları… Artık insanın elinde olan sınırsız bir güç.

*****

Peki böyle bir durumda sormamız gereken sorular yok mudur?

İnsan bu gücü kontrol edebilecek mi? Yada insanoğlu bu kabiliyete bu ahlaka sahip mi?

Teknoloji devlerimiz, teknolojilerin ilerleticileri ve sahipleri bize bunun cevabını veriyor mu?

Yoksa en küçük entrika ve çıkar uğruna iki atom bombası daha mı atılacak? Ya da hidrojen bombası mı demeliyim. Siz söyleyin, kimyasal bombalar mı acaba?

Evet, teknoloji okuduğumuz hiç bir tarih seyrine benzemiyor.

Zira insanlığın varlığını tehdit edecek şekilde güçlü ve kontrolsüz.

Örneğin Büyük Teknoloji tekelleri, bir yasaya veya ahlaka uyuyor değil. Ön planda tuttukları ve uyduk dedikleri yasa ve ahlaklar, daha fazla madde ve ihtiras…

Değil dünyanın geleceği, insan hayatı bile bu çarkta çok ucuz.  Bu yasalarla birkaç yeni kıta oluşur, birkaç yeni kıta silinir ve insanoğlu ağır bedeller öder…

*****

Peki şöyle bir soruyu ne zaman soracağız: Teknoloji gelişiyorken insan gelişiyor mu?

İnsanı insan yapan iki yön, madde ve mana ’da dengeler ne durumdadır ne olacaktır? Yani yeni araçlar ve yeni maddeler üretilirken bunlarla güven içinde yaşayabiliyor muyuz veya yaşayabilecek miyiz?

Yoksa kilit üstüne kilit, önlem üstüne önlem yani maddeye maddi kontrol mü devam edecek? Teknoloji, doğurduğu çocukları durdurmak için maddi prangalar mı üretecek?  Peki ya insanlık nerede? İnsanoğlunun diğer yönleri, güven, adalet, sevgi… Cevapsız sorular.

*****

Tüm bu sorular üzerinde durulduğunda insanoğlunun düşünmesi gereken vakıada vuku bulan ve canlı olan bir olgu var, Gelecek Olgusu.

Eğer geleceği sadece dünya olarak düşüneceksek, bu Teknoloji Ahlakı bize gelecek vadetmiyor.

Eğer geleceği yaşamın bitiminden sonrası olarak düşünüyorsak, bir önceki dünya değerlendirmede olacaktır ve hesabı sorulacaktır.

Yani her iki durumda da insan olarak bizlerin Teknoloji Ahlakı üzerine derin müfekkireler üretmemiz ve uygulamamız gerekiyor.

Bu her şeyden önce modern teknolojinin dayattığı sırf ve salt madde zihninden bir nebze uzaklaşmayla başlayacak ve tarihin derin düşünce doktrinleriyle devam edecektir.

Bu noktada büyük otorite sahipleri devletlere çok önemli roller düşmektedir.

Umarız hayatın büyük bir alanını içine alan bu olgular üzerine gerekli önlemler ve yasalar oluşturulur.

Selam üzere kalın…

KÖŞE YAZISI: UZAKTAN EĞİTİM İLE NASIL YAKINLAŞABİLİRİZ…

KÖŞE YAZISI: HİÇ NESLİNDEN BEN NESLİNE GEÇİŞ

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim-Teknoloji

Koronavirüs raporu yaz ayları çare değil diyor!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Yaz aylarında Koronavirüs ’ün etkisinin azalacağı ile ilgili birçok rapor yayınlandı. Birçok uzman isim virüs etkisinin havaların ısınması ile son bulacağını iddia etti. Fakat yaz aylarına doğru gidildikçe Koronavirüs ile ilgili gelişmeler virüsün yayılma hızının azalması konusunda farklı tespitlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yayınlanan son Koronavirüs raporu ise bu zamana kadar söylenenlerin zıddı bir iddiayı gündeme getirdi.

İnceleme ve araştırmalar tüm hızıyla devam ederken ilan edilen son Koronavirüs raporu global bir pandemiye sebebiyet veren bulaşıcı virüsün etkisi yaz aylarında da azalmayacağını ifade ediyor. Bu Koronavirüs raporu anlatılarına göre en azından yaz aylarındaki havaların ısınması durumu virüsün yayılmasının azalması için tek başına yeterli bir sebep olmayacak.

HAVA ISINMASIYLA DEĞİL, İNSAN HAREKETLERİYLE DOĞRU ORANTILI

Virüs’ün yayılımının azalmasının yaz aylarındaki sıcak hava ile olacağını iddia eden yaklaşımlar bütün bütün yalanlanmıyor. Ancak yeni hazırlanan virüs rapor bu iddiların kesin doğru olmadığına işaret ediyor.

ABD’de birçok bilim akademisinin ortak yürüttüğü çalışmalar sonucu hazırlanan yeni Koronavirüs raporu açıklamalarına göre havaların ısınmasına değil, insan davranışlarına odaklanılması gerekiyor.

Bilim Kurulu Koronavirüs raporu: Gevşemeden tedbirlere devam

Bu söylemlere bakıldığında tavsiye edilen şey yaz ayları geliyor diye tedbirleri azaltmamak. Çünkü insanlar sosyal mesafeyi korumaz ise yaz aylarında da virüs yayılımı devam edebilir. Virüsün yayılması bir süreç olarak düşünülürse yaz aylarına kadar alınan tedbirlerde sıkı tutum virüs yayılımının azalmasını sağlayacak.

ABD’li Bilim İnsanları raporu hazırlayıp Beyaz Saraya postaladı. Uzmanı Kristian Andersen yeni inceleme verilerine göre pandeminin son bulmasının sıcak havaya bağlı olmadığını tamamen insanların hareketleri ile uyumlu olduğunun altını çizdi. Andersen, virüse karşı uygulanan stratejilerin yaz aylarına göre kurgulanmaması gerektiğini ifade etti. Andesen bu tutumun umuda dayanmak tedbiri terk etmek olduğunu düşünüyor.

Bilim Kurulu’nun sunduğu Koronavirüs raporu virüsün insan hareketlerindeki dikkatli tutum ve sosyal mesafeye uymak şartıyla azalacağını söylüyor. Kurula göre insanlar birbiri yanında hapşırır yada öksürürse havaların ısınmasının pek te bir faydası olmayacak.

Yapılan laboratuvar testlerine göre virüs sıcak havalarda daha az yaşıyor. Ancak sıcak havalar virüs oranını yüzde yüz yok etmiyor. Bununla alakalı çalışmaların da kesinlik kazanmadığını ifade etmekte fayda var. Önümüzdeki süreçte açıklanacak sonuçlara göre sıcak havanın virüse kesin etki edip etmediği gözlemlenebilecek.

GÜNEŞ FOTOĞRAFLARI HİÇ BU KADAR NET GÖZLEMLENMEMİŞTİ
Devamını oku

Bilim-Teknoloji

Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar net görülmedi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Her uzay fotoğrafını görüntülediği gibi bu fotoğrafta da NASA’nın parmağı olmazsa olmaz elbette. İngiltere’den bilim araştırmacıları ile birlikte NASA’nın birlikte hareketinin ürünü olan bu fotoğraf çok özel. Çünkü Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı.

Yeni yayınlanan bu fotoğrafta Güneş’e ait atmosferin detaylarını dahi görebilmek mümkün. Ultra olarak bilinen çözünürlük seviyesinde çekilmiş Güneş fotoğrafı bu zamana kadar çekilmişler arasında ilk sıraya yerleşti.

Bu çalışmayı yürüten ekip NASA ile ortak olarak projede yer alan Central Lancashire Üniversite’sinden bilim araştırmacıları. UCLan olarak da bilinen bu ekip ile NASA’nın ortak çalışmasında günümüze kadar çekilmiş en net fotoğrafını çekmeyi başardılar. UCLan fotoğrafların tahlil edilmesi aşamasında NASA ile işbirliği yaparak NASA’ya ait Marshall Uzay Uçuş İstasyonu’nu kullandılar.

Bu görmüş olduğunuz ultra yüksek kalitede çözünürlüğe sahip olan Güneş fotoğrafları Hİ-C teleskobu aracılığıyla çekildi. Bu teleskop ise yüksek çözünürlükte Koronal Görüntüleyici özelliği ile biliniyor. Ayrıca teleskop Güneş yüzeyinde 70 kilometreye kadar genişliği görüntüleyebiliyor. Bu sayede Güneş yüzölçümün 10 binde 1 seviyesinde büyüklük kısmı görüntülenmiş oldu.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Çekilen Güneş fotoğrafında 500 kilometre kadar geniş alanda ısı hareketlenmeleri izlenebiliyor. Nasıl ortaya çıktığı henüz tespit edilemeyen elektrik şeritleri olarak bilinen şeritlerin ne olduğunun anlaşılması dünya ile Güneş arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Bu Güneş fotoğrafları Güneş sistemindeki bu patlamaların daha iyi anlaşılmasına vesile olabilecek olan bu görüntüler bilim dünyası adına ciddi bir önem arz ediyor.

Bu net Güneş fotoğrafları sayesinde Güneş üzerinde meydana gelen olaylar daha iyi modellenebilecek. Dünyaya Güneş tarafından gelen ısı ve ışık kaydının daha net anlaşılabilmesi, dolayısıyla Güneş ile dünya ilişkilerinin net olarak çözümlenebilmesi için bu görüntüler epey işe yarayacak.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

192 MP KAMERA ÜRETİLİYOR!
SALGIN GÖNÜLLÜLERİNE 6 BİN TL BURS
Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.