Üniversiteler öğrencileri düşünecek mi? YÖK’ten 15 Haziran açıklaması

Sıradaki içerik:

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

e
sv

Üniversiteler öğrencileri düşünecek mi? YÖK’ten 15 Haziran açıklaması

avatar

Muharrir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

universiteler-ogrencileri-dusunecek-mi

Pandemi salgınında Türkiye’de olumlu gelişmeler yaşanması nedeniyle Bakanlar Kurulu kararıyla olumluya gidiş süreci başladı. Haziran ayının 15’i itibariyle üniversiteler tedrici olarak normal sürece devam edecek. En çok merak edilen soru ise öğrenciler mağdur edilecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan normalleşme kararlarını açıklarken üniversitelerin 15 Haziran sonrası akademik işleyiş planına geri döneceği bildirildi.

Özellikle öğrenciler bu konuda fazlasıyla tedirgin oldu. Üniversitelerin öğrencileri mağdur edip etmeyeceği merak ediliyor. YÖK ise bu konuda öğrencileri baz alarak hareket edeceği doğrultusunda bilgi verdi.

15 HAZİRAN’DA AÇILACAK AMA ŞARTI VAR

Bakanlar Kurulunun aldığı haziran ayının 15’i itibariyle normale dönüş aşamasında Üniversiteler akademik takvim sürecini işletmeye devam edecek. Fakat bunun bir şartı var! Devletin ilgili kurumlarının 1 Haziran itibariyle 14 gün boyunca değişime uğramayacak bir kararla ‘Kovid-19 kontrol altına alınmıştır, kesin düşüşe geçildi’ demesi gerekiyor.

Bu açıklamanın ardından 15 Haziran tarihi itibariyle üniversitelerde normalleşme süreci başlamış olacak.

YÖK’TEN EĞİTİM’E ARA VERMEDİK AÇIKLAMASI

Pandemi sürecinde eğitimin örgün olarak devam etmemesi nedeniyle eğitimin durmadığı ve uzaktan eğitimin devam etmesinin sağlanması YÖK tarafından ifade edildi. Yükseköğretim Kurumu kampüslere kilit vurulmasına rağmen eğitim konusunda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi eğitimin durmadığını söyledi. Diğer ülkelerin ara vermesine rağmen Türkiye bu konuda çaba gösterdi ve başardı, hocasıyla öğrencisiyle öğrenmeye devam edildi denildi.

YÖK’TEN ÜNİVERSİTELER ‘E ÖĞRENCİ ÇAĞRISI

Yükseköğretim Kurumu tüm üniversitelere öğrenciler konusunda hassasiyet çağrısı yaptı. Akademik takvim belirlenirken öğrencilerin içinde bulunduğu duruma göre davranılması gerektiğini belirtti. Sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak süreçten olumsuz etkilenen öğrencilere bu konuda şefkatli davranılması gerekiyor. Tüm öğrenciler ise normalleşme sürecinde mağdur edilmemeyi istiyor.

Yeniden örgün eğitime dönülmesi konusunda hassas bir süreç yaşanacağını ifade eden YÖK, akademik takvim işlenirken öğrenci merkezli yaklaşım ile tavır sergilenmesi gerektiğini vurguladı.

Yükseköğretim Kurumu öğrenci merkezli hareketin vazgeçilmez bir esas olduğunu dile getirdi.

ÜNİVERSİTELER ÖĞRENCİLERİ TEDİRGİN ETMEYECEK

Normalleşme sürecinin gerçekleşmesi sonrası YÖK üniversitelere öğrencileri tedirgin etmeme çağrısında bulundu. Akademik takvim belirlenirken bu hususlara dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Şimdiye kadar öğrenci merkezli hareket ettiklerini söyleyen Yükseköğretim Kurumu bundan sonra da sürecin bu şekilde devam edeceğini söyledi.

eskişehir escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli