Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

e
sv

Uzaktan Eğitim ile nasıl yakınlaşabiliriz? #EvdeKal ama geride kalma!

avatar

Muhakkik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okulların tatil olduğu 'dışarıya da çıkamadığımız' şu zaman diliminde vaktimizi nasıl değerlendirmeliyiz. Uzaktan Eğitim ile ilme nasıl yakınlaşabiliriz?

 

İnsanlık, tarih boyunca yaşadığı en acı travmalardan birisi ile karşı karşıya. Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü hayatı olumsuz etkiledi.

Öyle ki küresel anlamda ciddi sorunlara neden olmasının yanı sıra bundan daha büyük sorunlara da gebe durumda. ‘Uzaktan Eğitim’ adını verdiğimiz bu süreç bize neler öğretecek hep birlikte göreceğiz.

Virüs; ülke ekonomileri başlığı altında dev şirketler, küçük çaplı esnaf, kobi, işçi, yevmiye karşılığında çalışanlara kadar çok geniş bir yelpazede mağduriyet yaşanmasına yol açtı.

İlk etapta zarara uğramamış gibi duran öyle bir kesim var ki yaşadıkları mağduriyet sadece kendilerini değil, istikbalimizi de olumsuz etkileyebilecek kabiliyettedir.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıkladığı üç haftalık ara, halk sağlığı ve virüsün yayılmasını önlemek adına ciddi bir adım idi.

Fakat bu tatil ‘Üniversitelilerin’ beklemediği bir karardı.

Kararın ardından eğitimin nasıl devam edeceği hususu ise hem akademik camianın hem de öğrencilerin ortak sorusu oldu.

Aradan iki hafta geçti. YÖK, üniversitelerle iş birliği içerisinde bu süreci nasıl yürütecebileceğine dair görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu görüşmelerden çıkan sonuca göre 6 Nisan’a kadar verilen tatilden sonra, dijital eğitim başlayacaktı.

Bütün bunlar sadece teknik açıdan Eğitim ve Öğretime devam edilebilmesi sorununu çözüyordu. Yetkililerin de yapması gereken buydu, doğruydu.

******                                                     ******                                                   ******

PEKİ YA BİZ? (ÜNİVERSİTELİLER)

İçerisinde bulunduğumuz bu Uzaktan Eğitim süreci, barındırdığı aşırı stresle bizleri ciddi manada olumsuz etkiledi.

Özellikle ‘Sosyal Medya’ mecraları daha önce olmadığı kadar yoğun kullanılmaya başlandı. Haliyle bizleri meşgul etmekle birlikte zamanın olumsuz kullanımı açısından kötüye kullanılması halinde kötü olabilecek bir durum ortaya çıktı.

Ertelenen sınavlar, iptal edilen mezuniyet törenleri, son sınıf gezileri vs…

Üzücü bir durum. Evet gerçekten dönem kapandı ancak eğitim ‘uzaktan’ da olsa devam edecek.

Özellikle ‘15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’nin ardından üniversiteye başlayıp 2020 yılında karşılaştığı Covid-19 virüsünden dolayı son dönemi uzaktan tamamlayacak olan bu kuşak uzun yıllar unutulmayacaktır.  

******                                                     ******                                                   ******

Bu süreçten en az zararla çıkabilmek adına yapılacak en önemli şey; zamanı verimli kullanmaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, olumsuzluklarından bahsettiğimiz sosyal medyayı daha az ve etkili kullanmaktır.

Bunun yanı sıra muhakkak düzenli ve belli bir programa tabi kalarak evde geçirdiğimiz zamanın boşa gitmemesini sağlamak önemli bir husustur.

Yaşanan bu tatil süreci, bu yıl mezun olacak öğrenciler tarafından başta KPSS olmak üzere ertelenen diğer tüm sınavlarına daha çok iyi hazırlanabilmeleri adına büyük bir fırsat olarak algılanmalıdır.

Mezun olmayan ve inşallah önümüzdeki yıl itibarıyla üniversitelerine tekrardan kavuşacak olan Üniversiteliler de bu süreci büyük bir fırsat olarak görmeli, derslerine daha çok yönelmeli ve bol bol kitap okumalıdır.

UNUTMAYALIM!

Bu süreç muhakkak geçecektir. İnsanlık olarak çok büyük bir sınavdan geçiyoruz.

Bize düşen tedbirlere riayet etmektir.

“Yarının kazananları evlerinde zamanlarını en iyi değerlendirenler olacaktır.”

#EvdeKalTürkiyem Evde kal ama geride kalma…

 

YKS 2020 MÜFREDATI BELLİ OLDU

FENERBAHÇE OBRADOVİC İLE YOLLARINI AYIRIYOR!

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli