Takip Edin

Bilim-Teknoloji

Koronavirüs raporu yaz ayları çare değil diyor!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Koronavirüs yayılmasının ne zaman son bulacağı ile ilgili yayınlanan yeni Koronavirüs raporu eski raporlarda iddia edilenlerin tam aksini söylüyor.

Yaz aylarında Koronavirüs ’ün etkisinin azalacağı ile ilgili birçok rapor yayınlandı. Birçok uzman isim virüs etkisinin havaların ısınması ile son bulacağını iddia etti. Fakat yaz aylarına doğru gidildikçe Koronavirüs ile ilgili gelişmeler virüsün yayılma hızının azalması konusunda farklı tespitlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yayınlanan son Koronavirüs raporu ise bu zamana kadar söylenenlerin zıddı bir iddiayı gündeme getirdi.

İnceleme ve araştırmalar tüm hızıyla devam ederken ilan edilen son Koronavirüs raporu global bir pandemiye sebebiyet veren bulaşıcı virüsün etkisi yaz aylarında da azalmayacağını ifade ediyor. Bu Koronavirüs raporu anlatılarına göre en azından yaz aylarındaki havaların ısınması durumu virüsün yayılmasının azalması için tek başına yeterli bir sebep olmayacak.

HAVA ISINMASIYLA DEĞİL, İNSAN HAREKETLERİYLE DOĞRU ORANTILI

Virüs’ün yayılımının azalmasının yaz aylarındaki sıcak hava ile olacağını iddia eden yaklaşımlar bütün bütün yalanlanmıyor. Ancak yeni hazırlanan virüs rapor bu iddiların kesin doğru olmadığına işaret ediyor.

ABD’de birçok bilim akademisinin ortak yürüttüğü çalışmalar sonucu hazırlanan yeni Koronavirüs raporu açıklamalarına göre havaların ısınmasına değil, insan davranışlarına odaklanılması gerekiyor.

Bilim Kurulu Koronavirüs raporu: Gevşemeden tedbirlere devam

Bu söylemlere bakıldığında tavsiye edilen şey yaz ayları geliyor diye tedbirleri azaltmamak. Çünkü insanlar sosyal mesafeyi korumaz ise yaz aylarında da virüs yayılımı devam edebilir. Virüsün yayılması bir süreç olarak düşünülürse yaz aylarına kadar alınan tedbirlerde sıkı tutum virüs yayılımının azalmasını sağlayacak.

ABD’li Bilim İnsanları raporu hazırlayıp Beyaz Saraya postaladı. Uzmanı Kristian Andersen yeni inceleme verilerine göre pandeminin son bulmasının sıcak havaya bağlı olmadığını tamamen insanların hareketleri ile uyumlu olduğunun altını çizdi. Andersen, virüse karşı uygulanan stratejilerin yaz aylarına göre kurgulanmaması gerektiğini ifade etti. Andesen bu tutumun umuda dayanmak tedbiri terk etmek olduğunu düşünüyor.

Bilim Kurulu’nun sunduğu Koronavirüs raporu virüsün insan hareketlerindeki dikkatli tutum ve sosyal mesafeye uymak şartıyla azalacağını söylüyor. Kurula göre insanlar birbiri yanında hapşırır yada öksürürse havaların ısınmasının pek te bir faydası olmayacak.

Yapılan laboratuvar testlerine göre virüs sıcak havalarda daha az yaşıyor. Ancak sıcak havalar virüs oranını yüzde yüz yok etmiyor. Bununla alakalı çalışmaların da kesinlik kazanmadığını ifade etmekte fayda var. Önümüzdeki süreçte açıklanacak sonuçlara göre sıcak havanın virüse kesin etki edip etmediği gözlemlenebilecek.

GÜNEŞ FOTOĞRAFLARI HİÇ BU KADAR NET GÖZLEMLENMEMİŞTİ

Bilim-Teknoloji

Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar net görülmedi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Her uzay fotoğrafını görüntülediği gibi bu fotoğrafta da NASA’nın parmağı olmazsa olmaz elbette. İngiltere’den bilim araştırmacıları ile birlikte NASA’nın birlikte hareketinin ürünü olan bu fotoğraf çok özel. Çünkü Güneş fotoğrafları daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı.

Yeni yayınlanan bu fotoğrafta Güneş’e ait atmosferin detaylarını dahi görebilmek mümkün. Ultra olarak bilinen çözünürlük seviyesinde çekilmiş Güneş fotoğrafı bu zamana kadar çekilmişler arasında ilk sıraya yerleşti.

Bu çalışmayı yürüten ekip NASA ile ortak olarak projede yer alan Central Lancashire Üniversite’sinden bilim araştırmacıları. UCLan olarak da bilinen bu ekip ile NASA’nın ortak çalışmasında günümüze kadar çekilmiş en net fotoğrafını çekmeyi başardılar. UCLan fotoğrafların tahlil edilmesi aşamasında NASA ile işbirliği yaparak NASA’ya ait Marshall Uzay Uçuş İstasyonu’nu kullandılar.

Bu görmüş olduğunuz ultra yüksek kalitede çözünürlüğe sahip olan Güneş fotoğrafları Hİ-C teleskobu aracılığıyla çekildi. Bu teleskop ise yüksek çözünürlükte Koronal Görüntüleyici özelliği ile biliniyor. Ayrıca teleskop Güneş yüzeyinde 70 kilometreye kadar genişliği görüntüleyebiliyor. Bu sayede Güneş yüzölçümün 10 binde 1 seviyesinde büyüklük kısmı görüntülenmiş oldu.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Çekilen Güneş fotoğrafında 500 kilometre kadar geniş alanda ısı hareketlenmeleri izlenebiliyor. Nasıl ortaya çıktığı henüz tespit edilemeyen elektrik şeritleri olarak bilinen şeritlerin ne olduğunun anlaşılması dünya ile Güneş arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Bu Güneş fotoğrafları Güneş sistemindeki bu patlamaların daha iyi anlaşılmasına vesile olabilecek olan bu görüntüler bilim dünyası adına ciddi bir önem arz ediyor.

Bu net Güneş fotoğrafları sayesinde Güneş üzerinde meydana gelen olaylar daha iyi modellenebilecek. Dünyaya Güneş tarafından gelen ısı ve ışık kaydının daha net anlaşılabilmesi, dolayısıyla Güneş ile dünya ilişkilerinin net olarak çözümlenebilmesi için bu görüntüler epey işe yarayacak.

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

Güneş daha önce hiç bu kadar yakından ve bu kadar net çözünürlükte dijital dünyaya aktarılamadı. NASA ve UCLan işbirliği ürünü olan net güneş fotoğrafları..

192 MP KAMERA ÜRETİLİYOR!
SALGIN GÖNÜLLÜLERİNE 6 BİN TL BURS
Devamını oku

Bilim-Teknoloji

192 Megapiksel kamera mı olur! Kamera mücadeleleri kızışıyor

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

önümüzdeki aylarda öne süreceği iddia edilen 192 Megapiksel kamera sensörüne sahip olan akıllı telefon mücadeleyi kızıştıracağa benziyor.

Akıllı telefon sektörünün iki devi, İOS ve Andoid Savaşları’nın öncüsü Samsung ve Apple’dan bir süredir telefon kamerasına ait Megapiksel özelliğini öne çıkaran üretim hamleleri gelmiyor. İki büyük firma 12 Megapiksel’den öte gitmeyerek işi tadında bıraktı. Fakat önümüzdeki aylarda öne süreceği iddia edilen 192 Megapiksel kamera sensörüne sahip olan akıllı telefon mücadeleyi kızıştıracağa benziyor.

Fakat Xiaomi ve Huawei çıtayı yükseltmeye başladıktan sonra diğer üreticilerde iştaha gelmiş gibi görünüyor.

Önümüzdeki aylarda uzun süredir devam edegelen megapiksel mücadelesinin durgunluğuna son verecek bir hamle gelebilir. Çinli teknoloji firmaları megapiksel ısrarlarına devam ediyor. Bu ısrarlar önümüzdeki ay tam 192 Megapiksel kameraya sahip olması beklenen bir cihazı piyasada görmemize neden olabilir.

192 MP KAMERA SENSÖRÜ NASIL OLACAK?

En son Samsung’ta tekrar meydanlara dönmüş ve Xiaomi ile birlikte 108 Megapiksel kamera sensörü ile mücadele zirvenin temsilcileri oldular.

Ancak bu süreçte öyle bir iddia gündeme geldi ki Samsung ve Xiaomi’nin bu hamlelerini gölgesinde bırakacak cinsten. Bu telefonun kamera sensörlerinin tam 192 Megapiksel olacağı söyleniyor. Teknoloji tarihinde bir ilk olması beklenen bu cihazın nasıllığı konusunda teknoloji severlerin merakı sürüyor.

192 Megapiksel kamerayı kim üretecek?

Snapdragon 765 işlemci kullanılacak ola cihazın büyük firmalara ait olmayacağı öngörülüyor. İlk olarak Çin’de piyasaya sürüleceği iddia edilen bu cihazın diğer üretimlerine göre ucuz olması bekleniyor.

Bahsedilen Snapdragon işlemcisi kapasite bakımından 192 Megapiksel sensörü olacak bir kamerayı destekleyebilir. Ancak herkes bu kameranın işlevinin nasıl olacağı konusunda meraklı bekleyişini sürdürüyor.

Çekim süresi, fotoğraf boyutu nasıl olacak herkes dikkatle bu iddianın doğruluğunu araştırırken bir taraftan da gerçek olmasını ümit ediyor.

Eğer 192 Megapiksel kameraya sahip bu cihazın üretimi gerçekleşirse Samsung ve Xiaomi arasındaki Megapiksel mücadeleleri bambaşka bir konuma taşınmış olacak.

Bu iddiada telefonu üretecek firmanın kimliğine dair herhangi bir bilgi yok. Fakat LG firmasının Snapdragon işletim sistemi ile kullanılacak bir cihaz üreteceği biliniyor. LG Snapdragon 760 isimli işlemcinin entegre edileceği bu Akıllı Telefonu 5G özelliği ile tanıtmıştı. 192 Megapiksel iddialarının ise bu bilgiler sonrası LG tarafından ürettileceği tahmin ediliyor.

Bu mücadelenin hangi firmaları hangi alanda iştaha getireceği ise heyecanla bekleniyor.

ANDROİD UYGULAMALARINDA FLAŞ İDDİA!
Devamını oku

TRENDLER

© Copyright 2018 bilgikosku.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları Bilgikosku.com’a aittir.