YKS Başvuru 2020'de dikkat edilmesi gerekenler! – Eğitim

Sıradaki içerik:

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

e
sv

YKS Başvuru 2020’de dikkat edilmesi gerekenler!

avatar

Muharrir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

yks-2020

Sayıları milyonu bulan Üniversite okuma adayı öğrenciler için YKS Başvuru süreci devam ediyor.

ÖSYM tarafınca üniversite okumaya hak kazanacak öğrencilerin yeterliliğinin test edileceği YSK sınavı haziran ayının 20’sinde ve 21’inde gerçekleştirilecek. 3 oturumdan oluşan  sınavının birinci basamağını TYT, (Temel Yeterlilik Testi) ikinci basamağını AYT, (Alan Yeterlilik Testi) üçüncü basamağını ise YDT (Yabancı Dil Testi) teşkil ediyor. 2020 YKS Başvuru sürecinde neler yapılması gerektiği araştırılıyor.

Öğrenciler, birinci basamak olan TYT sınavına Haziran ayının 20’sinde girecekken, ikinci ve üçüncü basamaklar olan AYT ve YDT sınavları sırasıyla sabah ve öğleden sonra oturumlarında gerçekleşecek. Peki 2020 YKS Başvuruları nasıl yapılacak? Başvuru sırasında dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylar haberimizde…

YKS BAŞVURU SÜRESİ

Şubat ayının 6’sında başlayan YKS Başvuru dönemi Mart ayının 3’üne kadar devam edecek. Adaylar başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamış olacak. Sınav ücretleri AİS üzerinden ya da belirlenmiş bankalar üzerinden yatırılabilecek.

2020 YKS BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

TYT, AYT ve isteyenler için YDT aşamalarından oluşan YKS Sınavları ücreti her biri için ayrı ayrı olmak üzere 70 TL olarak belirlendi.

ÖSYM ÜZERİNDEN YKS SINAV ÜCRETİ YATIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS GEÇ BAŞVURU HAKKI

ÖSYM Başvuru süresini kaçıran öğrenciler için ise ikinci bir başvuru hakkı sunuyor. Sınava herhangi bir sebepten ötürü başvuru yapamayan öğrenciler için Mart ayının 18’nden 19’u gece saat 23:59’a kadar YKS geç başvuru hakkı tanınacak.

ADIM ADIM YKS 2020 BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

YKS Başvuruları bireysel ve internet üzerinden olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Dileyen öğrenciler şehirlerinde bulunan ÖSYM bürolarına giderek YKS 2020 Başvurusu yapabilir. Dileyen öğrenciler ise aşağıda belirttiğimiz yönergeleri takip ederek internet üzerinden YKS 2020 Sınavı için başvuru yapabilir.

Öncelikle AİS ÖSYM ismi verilen Aday İşlemleri Sistemi sayfasına girelim.

AİS ÖSYM İÇİN TIKLAYINIZ

1. ADIM Başvuru sürecindekiler seçeneğinin üzerine geldiğimizde açılan 2020-YKS Başvuru seçeneğine tıklayalım.

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri

2. ADIM  Karşımızda açılan 2020 YKS BAŞVURU sayfasında yer alan Aday Kayıt Bilgilermizi kontrol edelim. Yanlışlık yoksa Sonraki Adım seçeneğini işaretleyerek devam edelim. 

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri3. ADIM’DA açılan Adres ve İletişim Bilgilerimizi inceleyelim. Sağ üst tarafta yer alan ‘Adres Bilgilerini Mernis’ten getir’ butonuna tıklarsak İkamet adresinizin yer aldığı bilgiler otomatik olarak yüklenecektir. Ayrıca telefon ve mail adresi bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. 

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri

4. ADIM’DA En son mezun olduğumuz okul bilgilerinin yer aldığı seçeneği işaretleyerek Sonraki Adım butonuna tıklayalım.         

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri

5. ADIM’DA Öğrenim durumu ve kodu seçeneğinin altındaki üç noktaya tıklayalım ve orada yer alan seçeneklerden bize uygun olanını işaretleyelim.

Sınav Merkezi tercihinde Sınava girmek istediğimiz ili belirtelim. Herhangi bir sorun durumunda sınava girmek istediğimiz 2’nci ili de altındaki seçenekten belirleyelim.

Hemen altında yer alan kutucukta Lise’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi alıp almadığınıza dair bilgiyi de işaretleyelim.

Daha sonra eğer YDT (Yabancı Dil Testi) Oturumuna katılmak istiyorsanız katılmak istediğiniz Dil seçeneğini işaretleyiniz.

Önceki yıl girdiğiniz TYT Sınav Puanınız’ın geçerli olmasını istiyor ve bu yıl tekrar TYT’ye girmek istemiyorsanız altta yer alan kutucuklardan birincisini işaretleyin.

Daha sonra ‘Kılavuz Koşullarını Okudum, Kabul Ediyorum’ kutucuğunu işaretleyin. (Zorunludur)

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri

6. ADIM’DA GİRMEK İSTEDİĞİNİZ OTURUM SEÇENEKLERİ MEVCUTTUR. GİRMEK İSTEDİĞİNİZ SINAV OTURUMLARI HANGİSİ İSE İŞARETLEYİNİZ. OTURUM ÜCRETLERİ HER BİRİ İÇİN AYRI AYRI OLMAK ÜZERE 70 TL’DİR. 

*Yabancı Dil Testi’ne girmek istiyorsanız işaretleme yapmalısınız.

Gerekli kutucukları seçmenizin ardından Sonraki Adım’a geçelim.                                          

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri

7. ADIM’DA İSE ARTIK BAŞVURU İŞLEMİNİN SON ADIMINA GELMİŞ BULUNUYORUZ. BAŞVURU KONTROL VE ÖNİZLEME SEÇENEĞİNE TIKLAYARAK BAŞVURU’NUZUN SON HALİNİ İNCELEYİN VE DAHA SONRA ONAYLA DİYEREK ÖN BAŞVURU İŞLEMİNİ TAMAMLAYIN.

YKS 2020 başvurusu, sınav ücreti, geç başvuru,sınav tarihi, başvuru tarihleri

Yukarıda belirttiğimiz şekilde Başvuru aşamasını tamamladıktan sonra sınav ücretinizi yatırarak Başvurunuzu onaylamayı unutmayın.

şırnak escort bayan

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Kuptas2 sene önce
 • Yararlı bir haber tavsiye edeceğim

  • Tayfun Recep Arslan2 sene önce
  • Bilgilendirme İçin Teşekkürler Çok Yararlı Bir Bilgi , Başarılarınızın Devamını Diliyorum … 🙂

   • kyrck2 sene önce
   • Rica ederiz. Başarılar diliyoruz

 • Yksci2 sene önce
 • Teşekkürler bilgilendirme için

  • Alihandro2 sene önce
  • Çok teşekkür ederim çok saulun.
   2 senedir başvuramıyordum.