En İyi Korku Filmleri – 50 Öneri – 2023 Film Önerileri

Korku filmleri seçimi en zor film türüdür. Genellikle korku filmi önerileri incelenip içlerinden biri izlendiğinde beklentiyi karşılamayan veya hep birbirine benzer senaryolar ile karşılaşılır. Eğer siz de bu tip durumlardan yakınıyorsanız IMDb korku filmleri sıralaması incelememiz sonucunda sizler için derlediğimiz 15 en iyi korku filmleri listemizi inceleyebilir ve birbirinden farklı senaryolarla keyifli zaman geçirebilirsiniz. İşte, en iyi korku filmleri listesi, şimdiden iyi seyirler. Get Out (Kapan) Afro Amerikan Chris, Avrupa-Amerikalı sevgilisi Rose ile sıradan bir hayat sürdürmektedir. Zamanla sevgilisinin ailesindeki tuhaflıkları gözlemlemeye başlayan Chris, evde daha önce gördüğü siyahi bir adamın ortadan kaybolduğunu fark eder. Başka bir siyahi adam bu olaydan sonra kendisini evden çok geç olmadan gitmesi konusunda uyarır. Sonunda bir şeyler döndüğünden emin olan Chris buradan kurtulabilecek mi? İsim: Get Out (Kapan) IMDb: 7.7 104 dakika Yönetmen: Jordan Peele Korku/Gerilim Doctor Sleep (Doktor Uyku) Korku filmi önerileri listemizde sıradaki film hem fantastik öyküleri hem de korku filmlerini sevenler […]

En İyi Korku Filmleri – 50 Öneri – 2023 Film Önerileri

Korku filmleri seçimi en zor film türüdür. Genellikle korku filmi önerileri incelenip içlerinden biri izlendiğinde beklentiyi karşılamayan veya hep birbirine benzer senaryolar ile karşılaşılır. Eğer siz de bu tip durumlardan yakınıyorsanız IMDb korku filmleri sıralaması incelememiz sonucunda sizler için derlediğimiz 15 en iyi korku filmleri listemizi inceleyebilir ve birbirinden farklı senaryolarla keyifli zaman geçirebilirsiniz. İşte, en iyi korku filmleri listesi, şimdiden iyi seyirler.

Get Out (Kapan)

Afro Amerikan Chris, Avrupa-Amerikalı sevgilisi Rose ile sıradan bir hayat sürdürmektedir. Zamanla sevgilisinin ailesindeki tuhaflıkları gözlemlemeye başlayan Chris, evde daha önce gördüğü siyahi bir adamın ortadan kaybolduğunu fark eder. Başka bir siyahi adam bu olaydan sonra kendisini evden çok geç olmadan gitmesi konusunda uyarır. Sonunda bir şeyler döndüğünden emin olan Chris buradan kurtulabilecek mi?

İsim: Get Out (Kapan) IMDb: 7.7 104 dakika Yönetmen: Jordan Peele Korku/Gerilim

Doctor Sleep (Doktor Uyku)

Korku filmi önerileri listemizde sıradaki film hem fantastik öyküleri hem de korku filmlerini sevenler için geliyor. Başrolde Ewan McGregor’ın oyandığı bu film Netflix’te yayında. Stephen King tarafından yazılmış aynı isimli kitaptan uyarlanan filmin konusu şu şekilde;

Çocukluk travmalarından kurtulma konusunda çareyi alkolde arayan Danny’nin hayatı zorluklarla ve acıyla doludur. Babasının ona uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddetten yakasını kurtarmak isteyen Danny, New Hampshire kasabasında bulunan bir destek kliniğinde işe başlar. Burada kendisine ölenlerin son dakikalarını huzur içinde geçirmelerini sağlama amacı edinir.

İsim: Doctor Sleep (Doktor Uyku) IMDb: 7.4 152 dakika Yönetmen: Mike Flanagan Korku/Fantastik

It (O)

İmdb korku filmleri sıralaması incelendiğinde başı çekenlerden biri de yine Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan It (O) filmidir. Film, Maine kasabasındaki 7 çocuğun yaşadıklarına odaklanır. Okullarında dışlanan, hayatın zorlukları ve korkuları ile baş etmeye çalışan bu 7 arkadaş onları korkularını sömürerek dehşete kapılmaların neden olan kasabalarına musallat olmuş ‘O’ ismini verdikleri varlıktan kurtulmanın bir yolunu ararlar.

İsim: It (O) IMDb: 7.3 135 dakika Yönetmen: Andy Muschietti Korku/Gerilim

Slience of The Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Görevine yeni başlayan FBI Ajanı Clarice Starling, bir kadını takıntı haline getiren, FBI ajanlarının derisini yüzmekle ünlü bir seri katilden kurtarmak için çabalar. Katili bulmak için çareyi psikopatlığı ile ünlü Hannibal Lecter ile yakınlık kurmakta arar.

İsim: Slience of The Lambs (Kuzuların Sessizliği) IMDb: 8.6 108 dakika Yönetmen: Jonathan Demme Korku/Gerilim

Shaytan

Malek ve Salma, teyzesinin evine gelerek yurtdışına taşınması için eşyalarını toparlamasına yardım ederler. Bu sırada Malek eski bir yazı bulur. Bu yazıyı okuduktan sonra eve biri musallat olur.

IMDb’den tam puan almayı başarmış 2022 yapımı, kısa film Şeytan, en iyi korku filmleri arayanlar için yemek molası ile birlikte gidebilecek harika bir seçimdir.

İsim: Shaytan (Şeytan) IMDb:10.0 10 dakika Yönetmen: Mohamed Ali Ammar Korku/Gerilim

Grave (Çiğ)

16 yaşında genç bir kız olan Jutine veterinerlik fakültesini kazanmıştır. Tüm ailesi gibi o da veteriner olmayı ister. Ancak üst sınıflar onunla uğraşmaya başlar. Bu zorbalıklara bir de okulun büyüsü eklenir. Bir gün çiğ et yiyen Justine içindeki kötü kadının ortaya çıkması ile tüm düzeni alt üst eder.

İsim: Grave (Çiğ) IMDb: 7.0 99 dakika Yönetmen: Julia Ducournau Korku/Dram

The Invisible Man (Görünmez Adam)

H.G Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan Görünmez Adam, varlıklı bir bilim adamı ile beraberliği olan ve bu adamdan şiddet gören Cecilia Kass’ın hikayesidir. Erkek arkadaşının şiddetine daha fazla karşı koyamayan Cecilia bir gece yarısı yaşadıkları yerden kaçıp saklanmayı aklına koyar. Yakınlarından yardım alan Cecilia erkek arkadaşının intihar ettiği ve servetinin bir kısmını kendisine bıraktığını öğrenince ortaya çıkar. Erkek arkadaşının öldüğüne inanmayan Cecilia’yi pek çok tehlike beklemektedir.

İsim: The Invisible Man (Görünmez Adam) IMDb: 7.1 125 dakika Yönetmen: Leigh Whannell Korku/Gerilim

The Platform

Bir Netflix filmi olan The Platform farklı mimari yapıya sahip yüksek güvenlikli bir hapishanede geçer. Hapishanenin düzenine göre 2 kişilik hücreler vardır. Binanın dikey yapısı nedeniyle yemekler yukarıdan aşağı doğru gelir. Üst kattaki mahkumlar bol bol yemek yerken aşağıdakilere yiyecek hiçbir şey kalmaz. Açlıktan dolayı akıllarını yitirmeye başlayan alt kattaki mahkumlar zor zamanlar geçirir. Bir gün Goreng’in hapishanenin 33. Katında uyanması ile mücadele başlar.

İsim: The Platform IMDb: 7.0 94 dakika Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia Korku/Gerilim

A Quiet Place Part II (Sessiz Bir Yer 2)

İlk filmde hayatta kalan Abbott ailesi üyeleri bu filmde maceraya devam ediyorlar. Bulundukları yerde sese karşı duyarlı avcı yaratıkların istilasına uğrayan aile bu filmde yaratıklardan kurtulmayı başaran başka insanları arayışa çıkıyorlar.

İsim: A Quiet Place Part II (Sessiz Bir Yer 2) IMDb: 7.3 97 dakika Yönetmen: John Krasinski Gerilim/Fantastik/Korku

The Orphanage (Yetimhane)

En korkunç filmler arasında yer alan Meksika İspanya ortak yapımı The Orphanage yetimhanenin dram ve korku dolu yaşamını fantastik bir dilde aktarıyor. Filmin ana karakteri Laura, çocukluğunun en iyi yıllarında yetimhanede kalmıştır. Burada sevgiyle büyüyen Laura 30 yaşına geldiğinde kapatılan yetimhaneyi devralıp burayı hasta ve engelli çocuklar için yeniden açıp işletmeye karar verir.

İsim: The Orphanage (Yetimhane) IMDb: 7.4 105 dakika Yönetmen: Juan Antonio Bayona Korku/Dram/Fantastik

Mandy

Mandy erkek arkadaşı Red (Nicholas Cage) ile şehirden uzakta, ormanın içinde bir kulübede yaşamaktadır. Sakin ve mutlu bir hayat süren çift bir gün bir tarikat liderinin Mandy’i arzulaması sonucu alt üst olur. Karısına yapılan işkenceleri izleyen Red intikam almak için ant içer.

İsim: Mandy IMDb: 6.5 95 dakika Yönetmen: Jeremy Saulnier Korku/Gerilim/Aksiyon

Henry: Portrait Of A Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi)

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmde ünlü seri katil Henry Lee Lucas, oyuncu Michael Rooker tarafından canlandırılmaktadır. Henry, hapishaneden çıkınca mahkumken tanıdığı Otis ile beraber Chicago’da yaşamaya başlar. Zamanla ‘katil ve cinayeti saklayan ikilisi’ olarak birlikte hareket etmeye başlayan Henry ve Otis pek çok cinayet işler.

İsim: Henry: Portrait Of A Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi) IMDb: 7.0 83 dakika Yönetmen: John McNaughton Korku/Dram

Let The Right One In (Kanıma Gir)

John Ajvide Lindqvist’in vampir romanından uyarlama olan Kanıma Gir filminde içine sessiz sakin yapılı ve yalnız 12 yaşındaki Owen’in komşusu Abby ile tanıştıktan sonraki olayları konu alıyor. Kısa sürede arkadaş olan ikili birlikte intikamlarını alıyorlar.

İsim: Let The Right One In (Kanıma Gir) IMDb: 7.1 116 dakika Yönetmen: Matt Reeves Korku/Dram

It Follows (Peşimdeki Şeytan)

Jay, arkadaşları ve ailesiyle sıradan bir yaşam süren genç bir kadındır. Bir gün hoşlandığı çocukla şehrin dışında bir harabeye girerler. Burada bayıldığını anlayan Jay sanrılar ve kabuslarla dolu yeni bir hayata adım atar.

İsim: It Follows (Peşimdeki Şeytan) IMDb: 6.8 100 dakika Yönetmen: David Robert Mitchell Korku/Gerilim

The Devil’s Backbone (Şeytanın Bel Kemiği)

1930lu yıllarda İspanyol iç savaşının son dönemlerinde geçen filmde Diktatör Franco’nun partisi Sol Parti’yi yenmek üzeredir. 10 yaşındayken Solcu babasının yetimhaneye bıraktığı Carlos, bir gün babasının kendisini buradan almasını dört gözle bekler. Çok zor günler geçiren Carlos, günün birinde burada bir dönem yaşayan Jacinto adlı hayaletin tacizlerine uğramaya başlar. En korkunç filmler arayanlar için hem dramatik hem de korku dolu bir hikayesi vardır.

İsim: The Devil’s Backbone (Şeytanın Bel Kemiği) IMDb: 7.4 106 dakika Yönetmen: Guillermo del Toro Korku/Dram

Stree

Korku filmi önerileri arayanlar için Stree harika bir konuya sahip. Kasabanın birine musallat olan dişi bir hayalet, geceleri ortaya çıkarak burada yaşayan erkekleri kaçırır. Ortadan kaybolan erkeklerin ardında sadece giysileri kalmaktadır. Tüm kasaba halkı bu hayaletten korkarken genç bir terzi bu hikayenin gerçek olmadığını düşünmektedir. Bir gün inanmadığı Stree adındaki hayalete aşık olur…

Upgrade

Grey Trace bir gün karısı ile birlikte korkunç bir saldırıya maruz kalır. Bu saldırıda karısı hayatını kaybederken; kendisinin belden aşağısı felç olur. Bir gün bir mucit kendisine harika bir deneysel teklif sunar. Buna göre Trace’in vücuduna STEM adlı yapay zekaya sahip bir implant yerleştirilecektir. Bu tedaviyi aldıktan sonra doğaüstü güçler kazandığını fark eden Grey Trace karısına bunu yapanlardan intikam almak için harekete geçer.

Split (Parçalanmış)

Psikolojik filmlerden hoşlananlar için çoklu kişilik bozukluğunu anlatan, pek çok izleyicinin en iyi korku filmi olarak nitelendirdiği Split’in (Parçalanmış) baş karakteri X-Men serisinde karşımıza Charles Xavier olarak çıkan ‘James McAvoy’ canlandırmaktadır.

Baş karakter Kevin 23 ayrı kişiliği olan Çoklu Kişilik Bozukluğuna sahip bir adamdır. Bu kişiliklerden biri suç işlemeye oldukça meyillidir. 3 kız kardeşini marketten çıktıktan sonra kaçırıp bodruma kapatır. Farklı kişiliklerin ortaya çıkışı ile kızlar bulundukları yerden kurtulmak için Kevin’la iletişim kurmaya çalışırlar. Kevin’ın içindeki iyi niyetli kişiliklere ulaşmaya ve kötü niyetli kişiliklere karşı mücadele vermeye başlarlar.

Shutter (Resimdeki Hayalet)

Thun ve Jane çifti başta normal bir hayat sürdürmektedir. Mesleği fotoğrafçılık olan Thun, Jane ile beraber çektiği fotoğrafları incelediğinde garip şekiller olduğunu görürler. Bunun nedeni öğrenmeye çalışırken geçmişlerinin peşlerine düştüğünü anlarlar. En korkunç filmler arasında gösterilen Resimdeki Hayalet görsellere bakarken sizi biraz zorlayabilir.

The Witch

Bir dönem filmi olan The Witch 17. yüzyılda geçmektedir. Bu dönemde İngiltere’de yaşamlarını sürdüren William ve Katherine çifti 5 çocuklarıyla birlikte ıssız bir ormanda ikamet ederler. Burada Hristiyanlık öğretilerine bağlı hayat sürdüren ailenin düzeni tuhaf olayların yaşanmaya başlaması ile alt üst olur. Yeni doğmuş Sam, adındaki oğulları bir gün ortadan kaybolur. Büyük kızları Thomasin tanrısal sesler duyduğuna inanır. İkizler kulağa ürkünç gelen kafiyeli cümleler kurarlar. Henüz her şeyin başında olan ailenin başına giderek daha büyük felaketler gelecektir.

Train to Busan (Zombi Ekspresi)

Güney Kore yapımlarından biri olan Train to Busan, Zombi filmlerini sevenler için harika bir hikayeyi izleyiciyle buluşturmuştur. Baş karakter Sok-Woo yoğun bir iş yaşamına sahiptir. Bu yüzden kızını oldukça ihmal eder. Doğum gününde kızını Seul’den Busan’a doğru eski eşinin yanına götürmek için istemediği bir yolculuğa çıkar. Trene binmeden önce ülkede yayılan bir zombi virüsünü kapmış olan Sok-Woo trendeki diğer bireylere de virüs bulaştırır. Virüsü kapan yolcular teker teker zombiye dönüşmeye başlarlar. Kaynağı tanımlanamayan bu virüs tüm ülkeye hızla yayılmaya devam ederken Sok-Woo ve kızı ile birlikte bazı yolcular hayatta kalma mücadelesine başlar.

The Wailing (Kara Büyü)

Yaşadıkları kasabaya gelen bir yabancı halka gizemli bir hastalık bulaştırır. Hızla yayılan bu hastalık nedeniyle harekete geçen bir polis memurunun gizemi çözmeye çalışmasında en büyük etken kızının da bu hastalığa yakalanmış olmasıdır.

Hereditary (Ayin)

En korkunç filmler arasında yer alan Hereditary’nin hikayesine göre; Anaerkil bir aile olan Graham ailesinin büyük annesi Ellen öldükten sonra kızı Annie (Toni Cllotte) atalarının sırlarını çözmek için harekete geçer. Toplumdan izole bir hayat süren ailenin giderek daha korkunç hale gelen sırları çözüldükçe Annie, atalarından miras kalan kötü kaderinden kurtulmak için amansız bir mücadeleye girmek zorunda kalır.

The Light House (Deniz Feneri)

Başrollerde Willem Dafoe, Robert Pattinson ve Valeriia Karaman’ın yer aldığı efsane korku filmi The Light House, 20. yüzyılda Maine’de bulunan deniz fenerinin iki bekçisinin hayatı anlatılmaktadır. Bekçilerden biri eskiden denizci olan Thomas Wake’tir. Kendisinin iş yükünü hafifletmek için bir gün Robert Pattinson’ın hayat verdiği Ephraim Winslow bekçi olarak deniz fenerine atanır. Birlikte çalışmaktan hiç hoşlanmayan ikili arasında rekabet baş gösterir. Giderek akıl sağlığını kaybeden bu iki adamın birbirlerine ve korkularına karşı verdikleri mücadele nefes kesici bir biçimde beyaz perdeye aktarılmıştır.

Psycho (Sapık)

Eğer nostaljik korku filmlerinden hoşlanıyorsanız alanında efsane olmuş Amerikan yapımı Sapık filmi tam size göre. Filmin yönetmeni Alfred Hitchcock’tur. Wisconsinli katil Ed Gein’in işlediği suçlardan esinlenerek Joseph Stefano tarafından kaleme alınan film, aynı isimli kitaptan uyarlanarak 1960 senesinde izleyici ile buluşmuştur.

Film Marion Crane tarafından işlenen hırsızlık suçu ile başlar. ABD’nin Arizona eyaletinde bir emlak ofisinde çalışan Marion sevgilisi ile evlenmeyi arzu eden ancak çok az paraları olduğu için bir türlü dileğine sahip olamayan genç bir kadındır. Bir gün patronu bankaya yatırması için kendisine 40bin dolar para emanet eder. Marion bu parayla birlikte kaçar ve Sam ile buluşmak için yolculuğa çıkar. Yolda bir Motelde konaklamak üzere durur. Bates Moteli’ni işleten Norman Bates annesine ve kuşlara karşı tuhaf saplantıları olduğu anlaşılan bir adamdır. Marion odasına çıktığında ilk olarak duş almak ister. Bu daha olacaklar için bir başlangıçtır.

It Chapter Two (O Bölüm 2)

27 yıl sonra tekrar bir araya geleceklerine söz veren arkadaş grubu ile birlikte kasabaya yeniden musallat olan Pennywise ekibi oldukça zorlayacaktır. Artık eskisi gibi hep vakit geçirmeyen, her biri farklı kişilikler edinmiş olan ekip üyeleri yeniden Pennywise ile baş edebilecek mi?

Stephen King tarafından kaleme alınan It (O) filminin devamı olan It Chapter Two yazarın doğaüstü kurgusunu yeniden karşımıza çıkarmıştır. Korku filmi önerileri isteyenler için hem birinci hem ikinci filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Malignant (Habis)

Travmalarla dolu bir hayata sahip olan Madison, kendisini sevgiyle büyütmeye adayan bir koruyucu aileye evlatlık verilir. Yetişkinliğe adım attığında hayatı korkunç bir hal alır. Kabusları ile başı dertte olan Madison, ürkütücü cinayet görüntüleri görmektedir. Kabuslarında gerçeklik payı olduğunu anladığında çektiği acı daha da artar. Uyanıkken gördüğü görüntüler artık hayatını tamamen değiştirecektir.

Umma

Kızı ile beraber Amerika’da bir çiftlik evinde huzurlu bir yaşam sürdüren Amanda, Kore’de yaşayan ve zamanla arasının açıldığı annesi ile ilgili ortaya çıkanlar yüzünden ona dönüşmekten korktuğunu anlamaya başlar. Korkusuyla yüzleşmek zorunda olan Amanda’nın hayatı bir mücadeleye dönüşür.

Annihilation (Yok Oluş)

Natalie Portman’ın başrolde oynadığı Yok Oluş filmi Netflix’te gösterimde olan imdb korku filmleri sıralaması yüksek olan filmler arasındadır. Kocasına ulaşamayan bir Biyolog olan Lena Double (Natalie Portman) bir antropolog, araştırmacı ve psikolog ile birlikte teknolojiden tamamen arınmış X bölgesine araştırma yapmak üzere giderler. Anormal eylemleri ortadan kaldırmak adına hükümetin gizli bir şekilde inşa ettiği X bölgesi kıtanın geri kalanından ayrı bir konumda bulunmaktadır. Gönderilen keşif gruplarının gizemli bir şekilde intiharı, birbirlerini öldürmeleri ve kanser olup geri döndüklerinde ölmeleri gibi olaylar bölgeye olan merakı daha da arttırmaktadır. 12. ve son keşif grubunda yer alan Lena Double 3 takım arkadaşı ile birlikte arazinin haritasını çıkarmak, örnek toplamak ve rapor çıkarmak üzere buradadır. Burada bulundukları süre zarfında oldukça garip durumlara şahit olan takım geri dönebilecek mi?

Hush (Sessiz)

İşitme ve konuşma engelli Maddie, ormanın içinde yer alan yeni evine yerleşir. Burada tek başına yaşamaya başlayan Maddie yazmakta olduğu kitabını bitirmeye çalışmaktadır. Ancak bir gün bilgisayarına gelen bir mesaj yüzünden hayatı kabusa dönmeye başlar. Mesaj o anki halinin fotoğrafıdır. Birinin dışarıdan kendisini izlediğini anlayan Maddie daha sonra maskeli sapık katille tanışır.

The Gift (Geçmişten Gelen)

Robyn ve Simon yeni evlenmiştir ve kurdukları yeni hayat tam da istedikleri gibi gitmektedir. Bir gün Simon’un liseden arkadaşı olan bir adamın çıkıp gelmesi ile kurdukları düzen mahvolmaya başlar. 20 yıl önce Simon ve Gordo’nun yaşadığı korkunç bir olayı öğrene Robyn’in dünyası başına yıkılır. Netflix üzerinden filmi izleyebilirsiniz.

Under the Shadow (Korkunun Gölgesi)

İran – Irak Savaşı döneminde Tahran’da yaşayan eski tıp fakültesi öğrencisi Shideh kocasının zorunlu görevle başka bir şehre gitmesi gerektiğinde kızıyla birlikte yaşadıkları yerde kalmakta ısrarcı olur. Herkesin yavaş yavaş terk ettiği binada kalmaya devam eden anne kız sadece savaştan kaynaklanan bombardıman tehlikesi ile değil aynı zamanda buraya musallat olan bir hayalet ile baş etmek zorunda kalır.

The Conjuring (Korku Seansı)

Netflix’te rahatlıkla bulabileceğiniz The Conuring başrolde ünlü Vera Farmiga da oynamaktadır. Filmin hikayesi Lorraine ve Ed Warren ailesinin paranormal olayları araştırması ve çözerek insanlara yardım etmesi etrafında şekillenmektedir. Perron Ailesi’nin evlerine yaşadıkları korkunç olayları çözmesi için çağırdığı çift çıktıkları yolda en zorlu vakaları ile karşı karşıya kalacaklarının henüz farkında değildir.

Pee Mak Phrakanong (Aşk Hikayesi)

En iyi korku filmleri arasında yer alan Pee Mak Phrakanong (Aşk Hikayes) dram ve korkuyu bir arada işler. Savaş döneminde Mak’ın yaşamını kurtardığı arkadaşları Shin, Aey, Puak ve Ter’i evine çağırır. Arkadaşlarını güzel eşi Nak ve yeni doğmuş oğlu ile tanıştırmak ister. Mak’ın karısının doğum sırasında öldüğüne dair köyde bir dedikodu yayılmaya başlar. Dedikoduyu başlatan Priak Teyze’nin söylentinin iyice yayılmasının ardından köydeki nehirde cesedi bulunur. Bunun üzerine arkadaşları Mak’a karısının ve oğlunun gerçekte bir hayalet olduğunu söylemek isterler ama canlarından olma tehlikesi vardır.

The Babysitter (Bebek Bakıcısı)

Netflix’te izleyebileceğiniz korku komedi türündeki film The Babysitter kadrosunda Disney çocuk dizilerinden biri olan Haydi Çalkala’nın başrolü CeCe Jones’u Bella Thorne da yer almaktadır.

Normal bir aile yaşamına sahip olan Cole okulda arkadaş edinemeyen, çok yalnız bir çocuktur ve bakıcısı Bee’ye körkütük aşıktır. Cole’un tam tersi okulda oldukça popüler bir kız olan Bee çok eğlenceli ve çekici bir kızdır. Bir gün evde yalnız kaldıkları sırada uykusundan kalkıp gizlice Bee’yi gözetlemek isteyen Cole arkadaşları ile yaptıklarını izlemeye başlar. Gördükleri ve duydukları karşısında dehşete kapılan Cole, Bee’nin ayinler düzenlediğini ve arkadaşları ile birlikte cinayetler işlediklerini anlar.

The Blue Elephant (Mavi Fil)

Mısır yapımı olan The Blue Elephant filminin türü korku, gizem ve dramdır. Bir Arap romanından uyarlanarak beyaz perdeye aktarılan bu yapıt imdb korku filmleri sıralaması incelendiğinde IMDb tarafından tüm zamanların iyi korku filmlerinden biri olarak nitelendirilmiştir.

İş yaşamına 5 yıl ara verdikten sonra yeniden görevine dönen Psikiyatrist Doktor Yehia, okuldan arkadaşı Sherif ile tatsız bir şekilde yeniden karşılaşır. Bir cinayetle suçlanan Sherif’in akıl ve ruh sağlığını değerlendirmek üzere görevlendirilen Dr. Yehia arkadaşına yardım etmek istemektedir. Ancak gizemli bir yolculuğa çıktığının henüz farkında değildir.

Tumbbad

1920li yıllarda kardeşi ve annesi ile beraber geçim sıkıntısı içerisinde Tumbbad köyünde ikamet eden Vinayak, ufak çaplı işler yaparak para kazanmaya çalışmaktadır. Zincirli bir odada tutulan evin büyükannesinin yanına sadece Vinayak’ın annesi girebilmektedir. Köydeki diğer insanlar bu konakta çok sayıda altın olduğunu ve bunun yerini sadece büyükannenin bildiğini düşünmektedir.

Bir gün Vinayak büyükannesine yemeğini götürmek zorunda kalır ve bu odaya bir daha girmek istemeyeceği kadar korkunç şeylere tanık olur. Bunun üzerine Vinayak’ın annesi kendisini zorla evden çıkarır. Aradan 15 yıl geçtikten sonra köylülerin anlattığı altınları bulmak isteyen Vinayak köyüne tekrar gelir. Altınları bulan ve ardından bir servet edinen Vinayak yıllar içerisinde çok açgözlü birine dönüşür. Tekrar para için köyüne gitmek üzere yola çıktığında yanına oğlunu da alır. Ancak bu kez işler beklediği gibi gitmeyecektir.

The Sixth Sense (Altıncı His)

Ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini söyleyen sessiz yapılı, içine kapanık problemli bir çocuk olan Cole Sear (Haley Joel Osment)’e Bruce Willis tarafından hayat verilen ünlü çocuk psikoloğu Dr. Malcolm Crowe yarım etmeye çalışmaktadır. Kendisi de tıpkı Haley gibi sorunlu bir çocukluk dönemi geçirmiştir.

Haley doktoruna sürekli ölüleri gördüğünü ve onların ölü olduklarını bilmediğini, birbirlerini göremediklerini ve çok korkutucu olduklarını söyler. Ona inanmayan Dr. Crove bir gün bir kasede kayıt alır ve sonra bunu dinler. Kasetteki tuhaf sesler Dr. Crove’un çocuğa inanmaya başlamasına yol açar. Zamanla çocuğun ölülerle arasındaki ilişki değişmeye başlar. En iyi korku filmleri listesi yapmak isteyenler için tam aradıkları gibi bir konuya sahip.

The Ring (Halka)

Korku filmi efsanelerinden biri olan The Ring (Halka) filmi, 3 adet seriden oluşmaktadır. Serinin ilk filminde insanların seyrettiği bir kaset yüzünden 7 gün içerisinde öleceklerine dair bir söylenti dolaşmaktadır. Kasete dair herkesin duyduğu merak giderek artar ve pek çok insan izlemeye başlar. Bunun arkasındaki gizemi çözmek isteyen Rachel oğlunu kaseti izlerken bulunca işlemleri hızlandırır. Sadece yedi gün süresi olması onu epey zorlayacaktır.

Incantation (Lanetli Sembol)

Birkaç yıl önce iki sevgili ve gazetecilik bölümünden arkadaşları Ghostbusters adlı bir stüdyo açarlar. Bir blog kurup yaygın batıl inançları yıkmayı ilke edinirler. Günün birinde baş kahraman Li Ronan’ın erkek arkadaşının ailesi kadını bir ritüele katılması için evlerine davet ederler. Bunun harika bir fırsat olduğunu düşünen kadın hemen kabul eder. Ancak gideceği yerin korkunç bir lanet altında olduğundan habersizdir. Dini bir inancı yıkan Li Ronan bunun ardından lanetlenir. Lanetinden kendi kızını korumak için bundan 6 yıl sonra çok uğraşması gerekecektir.

What We Do In The Shadows (Aylak Vampirler)

Bir ekip belgesel çekimi için kendilerine dokunmayacakları garantisini alarak Vladislav, Deacon ve Viago isimli üç vampirin yaşadığı evine davet edilirler. Tüm yaşamları normal insanlarla tamamen aynı olan, kan tüketmeleri dışında, vampirlerin günlük yaşamlarını daha detaylı ele almak isteyen belgesel ekibi tahmin ettiklerinden çok daha güç bir yaşam tarzı ile karşılaşırlar.

The House That Jack Built (Jack’in Yaptığı Ev)

Seri katil Jack oldukça yaratıcı biridir. 1980li yıllarda Washington eyaletinde işlediği suçlardan beş tanesini Virgil’e anlatır. Bu anlatım esnasında sahneler cinayetin hikayesini ara ara göstermektedir. Cinayetlerini bir sanat olarak gören Jack, Virgil ile birlikte her biri üzerinde kritik yaparlar. En iyi korku filmleri listesi yapılırken mutlaka listenizde bulunması gereken bir yapıt.

Das Cabinet des Dr. Caligari (Dr. Caligari’nin Muayenehanesi)

Almanya’nın küçük bir kasabasında bir fuar kurulur. Burada Dr. Caligari adında bir hipnozcu gösteri yapmak için uyurgezer Cesare adında birini gösteride sunmak üzere kasabanın katibinden izin ister. Katip Caligari ile dalga geçer ve azarlar. Sonunda izni alan Caligari o günün gecesinde katibi bıçaklayarak öldürür. Sonraki geceler kasabada cinayetler devam eder.

Alman sinemasının başyapıtlarından biri olan 1920 yılına ait bu film daha sonra ‘Caligarism’ akımını doğurmuştur. Bu akım sinemacılıkta psikolojik konuları işleyen gerilim ve korku filmleri için kullanılır.

The Killing of a Sacred Deer (Kutsal Geyiğin Ölümü)

Ünlü kalp cerrahı Dr. Steven Murphy eşi oftalmolog Anna ile birlikte çocukları 14 yaşındaki Kim ve 12 yaşındaki Bob ile birlikte harika bir yaşama sahiptir. Steven tarafından evlat alınan Martin aileye katıldıktan sonra bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kendini tuhaf bir şekilde aileye sokmaya çalışan Martin huzur bozucu hareketler yapar. Martin’in asıl amacı gün yüzüne çıktığında ise aile çoktan parçalanmaya başlamıştır.

Bone Tomahawk (Kemik Balta)

Yamyam bir kabilenin eline esir düşen dört cesur adamın hikayesini konu alan Kemik Balta, Old West sahneleri ile dikkat çeken bir filmdir. Kızılderililerin bile çok korktuğu bu kabilenin eline düşen dört kişiden biri Bright Hope kasabasının şerifidir (Kurt Russell). Bu korkunç kabilenin tuhaf ritüelleri ile dolu sahneler kurtulma mücadelesi ile birleştiğinde tuhaf bir maceraya dönüşecek.

10 Cloverfield Lane (Cloverfield Yolu no: 10)

Michelle (Mary Elizabeth Winstead) trafik kazası geçirdikten sonra kendini yeraltında bir sığınağa kapatan genç bir kadındır. Dünyada bir kimyasal saldırının gerçekleştiği ve sığınağı olmayanların hayatta kalmasının mümkün olmadığını bir gün Michelle’e anlatan sığınak sahibi Howard (John Goodman) Michelle’in içinde büyük bir merak uyandırır. Genç kadın buradan çıkıp olanları kendi gözleriyle görmek için büyük bir çaba gösterir.

Mürit (The Lodge)

Genç bir kadın evlenmeyi düşündüğü erkek arkadaşı ve çocuklarıyla beraber bir tatile çıkar. İkinci baharını yaşayan Richard, iki çocuk sahibi bir adamdır. Kız arkadaşı Grace ile çocuklarının iyi geçinmelerini ister ve bunun için bir tatil planı yapar. Bunun için kentten uzak bir yer seçer. Grace ne kadar uğraşsa da çocukların sevgisini bir türlü kazanamaz. Grace’in geçmişini araştırmaya başlayan çocuklar bir dönem büyük bir katliamdan sadece Grace’in kurtulabildiğini öğrenirler. Evde giderek artan ürkünç olaylar nedeniyle Grace’in karanlık geçmişi yeniden ayyuka çıkar.

The Mist (Öldüren Sis)

En iyi korku filmleri denilince akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz ki Stephen King. Yazarın Skeleton Crew adlı romanından uyarlanan filmde serbest düşünce ile tutucu muhafazakarların çatışmasını izliyoruz. Güçlü bir fırtınanın ardından ortaya çıkan sis tüm kasabayı çevreler. Bu sisin ardından insan yiyen yaratıklar ortaya çıkacaktır. Bunun farkında olan insanlar kendini bir markete kapatır. Korku içinde bekleyen insanlar iki ayrı gruba ayrılırlar. Gruplardan biri tanrının intikam almak için bu yaratıklara hükmederek insanları avlattığını düşünürken diğer grup buna karşı çıkar.

S/V/H/S (Dehşet Kaseti)

İki özel dedektif kayıp bir öğrenciyi aramaktadır. İpuçları için öğrencinin evine giden dedektifler burada VHS kaset koleksiyonu bulurlar. Bunları izlediklerinde bazılarında korkunç olağanüstü kayıtlar olduğunu görürler. Gerçeğe giden yola kasetleri izledikçe daha da yaklaşırlar. 5 ayrı kısa bölümden oluşan bu filmin çekimleri sırasında 8 yönetmen ortak çalışma yürütmüştür.

The Dyatlov Pass Incident (Şeytan Geçidi)

Filmin başrollerini Matt Stokoe, Gemma Atkinson ve Richard Reid gibi güçlü isimler paylaşmaktadır. 1959’da Ural dağlarına kamp yapmak için gelen bir grup profesyonel Rus dağcı kısa zamanda olağanüstü biçimde teker teker can vermiştir. Bu durumun efsaneleşmesinin ardından bir grup Amerikalı öğrenci olayı araştırmak üzere bölgeye gelir. Giderek yolculuk daha zor bir hal alır. Garip olaylar yaşanmaya başlanır ve hava şartları giderek garipleşir.

Benzer Yazılar

Zabıta Maaşı Ne Kadar? – 2024 Ocak Zabıta Maaşları

Genel 5 ay önce

Zabıta maaşı, ülke, bölge ve belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca, zabıtaların görev yaptıkları alanlar, tecrübeleri, çalıştıkları kurumların büyüklüğü ve zabıta kıdemleri gibi faktörler de maaşlarını etkileyebilir.İçindekilerZabıta Memurları ve GörevleriZabıta Memuru Nitelikleri ve Görev YetenekleriZabıta Maaşı ve Sosyal Haklar Zabıta Memurları ve Görevleri Zabıta, belediyeler bünyesinde çalışan ve yerel düzeyde kamu düzenini sağlamakla görevli bir kamu görevlisidir. Belediye yasalarının uygulanmasını denetlemek, halk sağlığını ve çevre düzenini korumak, kentsel alanlarda ticari faaliyetlerin kontrolü, trafik düzenlemeleri ve park yasaklarının uygulanması gibi geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir. Zabıta memurları, toplum güvenliğini ve düzenini sağlayarak yerel halkın refahına katkıda bulunurlar. Zabıta Memuru Nitelikleri ve Görev Yetenekleri Etkili bir zabıta memuru olmak için çeşitli niteliklere sahip olmak önemlidir. İyi iletişim becerileri, kanunları detaylı bir şekilde bilmek, otoriteyi adil ve etkili bir şekilde kullanma yeteneği, sorunlara hızlı ve doğru çözümler üretebilme kabiliyeti gereklidir. Ayrıca, halkla etkileşimde bulunarak bilgilendirme ve rehberlik hizmetleri sunma becerisi de önemlidir. Zabıta Maaşı […]

Squid Game Netflix Dizisi 2. Sezon Kasım 2023 Yayında!

Genel 7 ay önce

Squid Game 2. sezon çıkış tarihi 2023 Kasım’da! Heyecan veren yeni sezon hikayesi ve karakterleriyle geliyor. İzlemeyi sabırsızlıkla bekleyin!

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır? – 2023

Genel 7 ay önce

Ayakkabılarımız, günlük yaşamda en çok kirlenen eşyalarımızdan biridir. Ancak, her ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanmak için uygun değildir. İşte çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamanın incelikleri.İçindekilerÇamaşır Makinesinde Yıkamaya Uygun AyakkabılarAyakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkarken Dikkat Edilmesi GerekenlerYıkadıktan Sonra Nasıl Kurutmalısınız? Çamaşır Makinesinde Yıkamaya Uygun Ayakkabılar Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olan ayakkabılar genellikle dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. İşte bazı örnekler: Suni Deri Ayakkabılar Sneakerlar Kanvas (keten) Ayakkabılar Bununla birlikte, çizmeler, deri botlar ve topuklu ayakkabılar gibi bazı ayakkabı türleri çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkarken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz: Kısa ve 30 derecelik bir programda çalıştırılmalıdır. Ayakkabılar ile birlikte başka bir giyim parçasının yıkanmamasına dikkat edilmelidir. Sneakerlar gibi ayakkabılarda bağcıklar çıkarılmalıdır. Çamaşır makinesinin haznesi orta boyutlardaysa, aynı anda maksimum iki çift ayakkabı yıkayabilirsiniz. Basit bir çamaşır deterjanını tercih edin ve ek yumuşatıcılar kullanmayın. Sıvı çamaşır deterjanını tercih edin, ancak toz deterjan da kullanılabilir. Ayakkabınızda çamur kalıntısı gibi kirler […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası